درحال بارگذاری ...

آزار کلامی کودکان

دسامبر 20, 2018 0

http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/12/آزار-کلامی-کودکان.jpg

آزار کلامی کودکان
آزار کلامی یکی از شایع ترین و مورد غفلت واقع شده ترین شکل از آزار کودکان است. اکثر اوقات از آزار کلامی به عنوان شکلی از تربیت یا عشق و محبت زمخت یاد می شود. این دیدگاه جاهلانه می تواند سبب شود که کودکان عواقب ویرانگری را تجربه کنند. والدین بر این باورندکه صرفا تنبیه بدنی کودکان نشانه آزارگری است ،ولی این باور درستی نیست، ما والدین با استفاده از کلمات هم می توانیم باعث آزار و اذیت کودکان شویم.

والدین باید از کلمات و عبارات تند و زننده اجتناب کنند و همچنین جملات نسبتا متداولی باید از دایره کلمات والدین در صحبت کردن با کودک حذف شود. در زیر نمونه هایی از این جملات آورده شده است:

  • بگیر بخواب وگرنه میگم آقا پلیسه بیاد ببرتت.
  • اگه غذات روبخوری میتونی یک ساعت بیشتر تبلت بازی کنی.
  • تو دوست داری من بمیرم دیگه مامان نداشته باشی؟
  • هرچی من میگم همون درسته!!فهمیدی!؟هرچی من میگم بگوچشم!:

یعنی با دستان خودمون وغیر مستقیم کودک خود را برای تعامل با یک کودک آزارجنسی آماده می کنیم،کودک آزارها هم از همین شیوه برای تعرض جنسی به کودک استفاده می کنند.

  • نترس چیزی نشده

که مصداق کودک آزاری پنهان است چون شما احساسات وادراک کودک را نادیده گرفتید وحتی منکر آن شدید،کودک در آن لحظه ممکنه احساس ترس یا درد یا…را داشته باشد و وقتی این پیام را از ما می گیرد به ادراک خودش شک می کند و فکر می کند احساساتش غلط یا غیر قابل اعتماد است، بهتراست بگویید:تو ترسیده ای، از اینکه خوردی زمین؟دردت امده؟می خوای بغلت کنم؟می خوای باهم حرف بزنیم.

  • دیگه باهات قهرم چون بچه بدی بودی

یعنی باجگیری عاطفی ومصداق آزار عاطفی.شما به فرزندتان این پیام را می دهید که هر زمانی که آن طور که من  می خوام نباشی تنها و بی پناه خواهی ماند واین برای بچه ها تعبیری از مرگ و جدایی هست.

کودکانی که با این نوع از عقیدها روبرومی شوند در روابطشان دائم باج می دهند که تنها نمانند یا از ترس تنها ماندن وارد دابطه های عمیق عاطفی نمی شوند ومعمولا اضطراب از دست دادن دارند.

  • دیگه گریه نکن

یعنی من ناتوانم از درک تو…وقتی گریه می کنی من دستپاچه می شوم چون درونم یکی بهم می گوید تو والد خوبی نیستی وتو کارت رو درست انجام ندادی ومن نمی خوام این ها رو بشنوم….گریه نکن تا من مطمئن بشم والد خوبی هستم.

  • دیگه نبینم اینکاروانجام دادی

یعنی جایی که من نبینم میتونی انجامش بدی! این یکی از نا پخته ترین پیام هایی است که والدین به کودکان می دهند، پیام گنگ،مبهم ونا واضح.

شیوه صحیح صحبت کردن با کودک

همه ما مرتکب اشتباهاتی می‌شویم و گاهی اوقات بدون منظور چیزهایی را می‌گوییم؛ به ویژه در هنگام مشاجره یا در لحظاتی که کودک بسیار پر سر و صدا و غیر قابل تحمل است. برای جبران بهتر است از او معذرت‌خواهی کنید و توضیح دهید که چرا ناراحت بودید یا از گفتن آن کلمات منظوری نداشتید..

گرد آورنده: ساناز خاکعلی/ روانشناس


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.