درحال بارگذاری ...

آشنایی با اختلالات خوردن

فوریه 15, 2018 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/02/anorexia-nervosa-natural-remedies.jpg

آشنایی با اختلالات خوردن 

بعضی از افراد ممکن است اختلالات خوردن را به عنوان مراحل، عواطف و انتخاب شیوه زندگی در نظر بگیرند اما در واقع اختلالات روانی جدی هستند. آنها از لحاظ جسمی، روانی و اجتماعی تاثیر می گذارند و می توانند پیامد تهدید کننده زندگی باشند.

در واقع، اختلالات خوردن در حال حاضر به طور رسمی به عنوان اختلالات روانی توسط راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) به رسمیت شناخته شده است. تنها در ایالات متحده، حدود 20 میلیون زن و 10 میلیون مرد در یک لحظه در زندگی خود اختلال خوردن یا اختلال داشته اند.

اختلالات خوردن یکی از معضلاتی است که در بسیاری از خانواده ها اتفاق می افتد اما زیاد درباره آن صحبت نمی شود. میلیونها نفر در امریکا هر ساله تحت تاثیر این اختلال قرار میگیرند و بیشتر آنها (90%) دختران نوجوان و جوان هستند.

اختلالات خوردن که به ندرت درباره آنها صحبت می شود، در 5% از جمعیت دختران نوجوان ایجاد می شود.

چرا زنان جوان و نوجوان تا این حد مستعد اختلال خوردن هستند؟
مطابق گزارش موسسه ملی سلامت روان امریکا، علت آن این است که در این دوره از زندگی، در مورد زنان بیشتر احتمال دارد که رژیم لاغری بگیرند تا لاغر شوند یا وزن خود را حفظ کنند و یا رژیم های سرسخت را امتحان کنند. برخی ورزشها مانند ژیمناستیک و برخی شغل ها مانند مدل نیز خطر تقویت نیاز وسواسی به حفظ تناسب اندام را به همراه دارند، حتی اگر به معنی پاکسازی و یا به طور کل غذا نخوردن باشد.

 

سه نوع اصلی اختلالات خوردن عبارتند از:
– آنورکسیا
– بولیمیا
– اختلال پرخوری

 

آنورکسیا (که به عنوان بی اشتهایی عصبی یا بی اشتهایی روانی نیز شناخته می شود) به وضعیتی گفته می شود که فرد چون معتقد است اضافه وزن دارد، به خود گرسنگی می دهد؛ اگر حداقل 15 درصد کمتر از وزن طبیعی داشته باشید و به شیوه گرسنگی سعی در کاهش وزن دارید، احتمالا از این اختلال رنج می برید.

بولیمیا (که به پرخوری عصبی با پرخوری روانی نیز شناخته می شود) با خوردن زیاد و سپس وادار کردن خود به استفراغ، سوء استعمال مسهل ها یا دیورتیکها، تنقیه یا ورزش وسواس گونه شناخته می شود. این شیوه خارج کردن کالری از بدن (کالری ناشی از مصرف زیاد غذا)، اغلب پاکسازی (purging) نامیده می شود. فردی که از این اختلال رنج می برد، ممکن است سالها بیماری اش تشخیص داده نشود چون وزن او اغلب طبیعی است. پاکسازی و پرخوری، اغلب به صورت راز باقی می مانند و فرد از رفتار خود شرمگین است. این اختلال، شایعترین اختلال خوردن است.

 

اختلالات خوردن مشکلات جدی هستند و باید همانند هر بیماری دیگری تشخیص داده شده و تحت درمان قرار بگیرند. اگر این وضعیت ها ادامه پیدا کنند و درمان نشوند، می توانند در آینده به عوارض جدی منتهی شوند که تهدید کننده زندگی هستند.

درمان اختلالات خوردن تقریبا همیشه شامل درمان رفتاری شناختی و یا روان درمانی گروهی است. داروها نیز می توانند مفید بوده و در صورتی که همراه با روان درمانی باشند، در درمان این اختلالات کمک کنند.

اگر فکر می کنید خودتان یا عزیزانتان از اختلالات خوردن رنج می برید، حتما از یک روانشناس کمک بگیرید. همین که روانشناس، تشخیص مناسبی صورت دهد، چنین اختلالاتی به سهولت قابل درمان بوده و اغلب ظرف چند ماه معالجه می شوند.

فردی که دچار اختلالات خوردن است، نباید خود را به خاطر آن سرزنش کند.

این اختلالات به واسطه ارتباط پیچیده فاکتورهای اجتماعی، زیست شناختی و روان شناختی ایجاد می شوند و این رفتارهای آسیب رسان را موجب می گردند. مهمترین چیز این است که هر چه سریعتر این رفتارها را شناخته و با کمک متخصص متوقف کنید و مسیر بهبودی را در پیش بگیرید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.