درحال بارگذاری ...

آیا سبک یادگیری خود را می شناسید؟

آوریل 22, 2019 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2019/04/آیا-سبک-یادگیری-خود-را-می-شناسید؟.jpg

آیا سبک یادگیری خود را می شناسید؟
آموزش و یادگیری (Teaching and Learning)، همواره به عنوان یک فرایند دو جانبه مطرح بوده است. یادگیری فرآیند تغییرات نسبتاً پایدار در رفتار بالقوه فرد می باشد که از طریق تجربه بدست می آید . یادگیری، فرایندی مداوم در طول زندگی انسان محسوب می شود. از جریان پیچیده سخن گفتن در آغاز زندگی تـا یادگیری نظریه های پیچیده عـلمی و حل مسائل دشوار، همه براساس فرایند یادگیری صورت می پذیرد.

ترجیحات و راه های مورد پسند شما برای مطا لعه و یادگیری مسائل چگونه است ؟

حتما به صورت تجربی با این واقعیت برخود کرده اید که یادگیری شما تحت شرایط خاصی به شدت متفاوت و لذت بخش است .ترجیحات و یا سبک های یادگیری افراد بسیار گوناگون اند ، ولی می توان آنها را به سه دسته اصلی شناختی ، عاطفی و فیزیولوژیکی تقسیم کرد .
روشی که یادگیرنده در یادگیری خود آن را به روش های دیگر ترجیح می دهد سبک یادگیری گفته می شود. سبک های یادگیری متنوعی وجود دارند که پژوهشگران آنها را در سه دسته کلی سبکهای یادگیری شناختی ، عاطفی و فیزیولوژیکی تقسیم بندی کرده اند که به صورت نسبتاً ثابت، نشانگر چگونگی درک، کنش و پاسخ به محیط یادگیری می باشد.

سبک های یادگیری شناختی مبتنی بر درک موضوع،‌به خاطر سپردن،‌اندیشیدن و حل مسائل می باشند. سبک های یادگیری عاطفی در برگیرنده ویژگی های هیجانی یادگیرنده هستند و سبک های یادگیری فیزیولوژیکی، دارای جنبه زیست شناختی بوده و در برگیرنده واکنش های فرد به محیط فیزیکی موثر بر یادگیری وی هستند.

سبک های یادگیری شناختی بندی های مختلفی دارند که یکی از آنها سبک های یادگیری بر مبنای الگوی یادگیری تجربی دیوید کلب (David Kolb) می باشد.

شیوه های یادگیری
بعد نخست شامل دو شیوه یادگیری تجربه عینی در مقابل مفهوم سازی انتزاعی است . شما برای یادگیری و تفکر بیشتر به مباحث عینی و ملموس علاقه مند هستند یا موضوعات ذهنی و انتزاعی ؟
بعد دوم نیز شامل دو شیوه یادگیری ، آزمایشگاهی فعال درمقابل مشاهده تاملی است .بیشتر علاقه دارید که به عنوان یک مشارکت کننده در فرایند یادگیری درگیر شوید و آزمایش کنید یا ترجیح می دهید صرفا مشاهده و تفکر عمیقی پیرامون موضوع داشته باشید ؟

سبک های یادگیری

بر همین اساس ، کلب با ترکیب چهار شیوه یادگیری، چهار سبک یادگیری واگرا (Divergent)، همگرا (Convergent)، جذب کننده (Assimilator) و انطباق یابنده (Accommodator) را برای تعیین سبک یادگیری افراد تعیین نمودکه به شکل زیر مطرح می شوند:

واگرا ها 
واگرا ها قابلیت های تجربی عینی و مشاهده تاملی قوی دارند ، آنها موقعیت را از زوایای متعدد میبینند ، به طوفان مغزی و تولید ایده تاکید دارند ،به ارزش ها حساس ترند ، به احساسات دیگران احترام می گذارند ،با ذهن باز و بدون سوگیری گوش می دهند و در موقعیت های مبهم به تخیل می پردازند .

جذب کننده ها
جذب کننده ها قابلیت های مفهوم سازی انتزاعی و آزمایش گری فعال قوی دارند، قدرت ساخت مدل های نظری را دارند، به مفاهیم انتزاعی علاقه مندند ، چندان به کاربرد عملی نظریه ها اهمیت نمی دهند ، اطلاعات را سازماندهی می کنند ، مدل های مفهومی خوبی می سازند و داده های کمی را خوب تحلیل می کنند.

همگرا ها
همگرا ها قابلیت ها و مهارت های مفهوم سازی انتزاعی و آزمایش گری فعال قوی دارند، آنها قدرت حل مساله بالایی دارند و برای مشاغل مدیریتی مناسب اند، در کاربرد نظریه بسیار قوی عمل می کنند ، به کارهای فنی و تکنیکی علاقه دارند ، روش های جدیدی برای تفکر و عمل ایجاد می کنند، ایده های جدید را آزمایش می کنند ، راه حل های بهینه تری انتخاب می کنند و در تصمیم گیری مهارت خوبی دارند.

انطباق دهند ها 
انطباق دهنده ها قابلیت تجربی عینی و آزمایش گری فعال قوی دارند ، قدرت تحلیل این ها کمتر است ، در موقعیت های تصمیم گیری به عقل سلیم خود اعتماد می کنند ،طرح ها و تجربیات را متناسب با شرایط به کار می گیرند ، سرعت بالایی دارند و برای مشاغلی همچون فروش و بازاریابی بسیار مناسب اند . به تحقق اهداف تعهد دارند ، به دنبال شکار و بهره برداری از فرصت ها هستند و دوست دارند با دیگران در تعامل باشند.

حالا با توجه به آنچه گفته شد ، فکر می کنید شما جزو کدام یک از این دسته بندی ها قرار می گیرید ؟ امیدوارم که پس از مطالعه این مطلب شناخت بیشتری از سبک یادگیری خود بدست آورده باشید و مبتنی بر این خودآگاهی تجربه های یادگیری لذت بخش و پر بارتری برای خود ایجاد کنید .

آیا میتوان سبک یادگیری را تغییر داد؟
طبق نظر کلب سبک های یادگیری در اثر عوامل ارثی، تجارب قبلی زندگی و نیازهای محیط حاضر شکل می گیرد و اساس آن، ریشه در ساختار عصبی و شخصیت افراد دارد. اگر چه سبک های یادگیری نسبتاً ثابت است، ولی تغییرات کیفی در اثر تکامل و بلوغ و محرک های محیطی ممکن است صورت گیرد. ارجحیت های سبک یادگیری در طول زمان تغییر می کند.

نکات کلیدی 

در نظر داشته باشید که هر چهار سبک یادگیری را همه افراد دارند ، ولی در مجموع تمایل افراد به برخی از سبک ها به نسبت بقیه بیشتر است. نکته ای که باید یادآور شویم این است که بر خلاف هوش و استعداد که توانایی هستند ، سبک یادگیری به اینکه یادگیرنده چگونه یاد میگیرد اشاره می کند نه به میزان موفقیت فرد در امر یادگیری و طبعا هر چه سبک یادگیری شخصی شما با آنچه می آموزید هماهنگ تر باشد ، یادگیری اثربخش و لذت بخش تر خواهد بود.

گردآورنده: سعیده شفق
منبع: برگرفته از: سیف، علی اکبر(1389) روانشناسی پرورشی نوین، نشر دوران: تهران


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.