درحال بارگذاری ...

آیا فرزند شما در معرض خودکشی است؟

شهریور ۲۵, ۱۳۹۸ 0
آیا فرزند شما در معرض خودکشی است؟
به اقدام عملی از بین بردن و کشتن خود که ناشی از افسردگی یا مشکلات روانی می‌باشد خودکشی می‌گویند. طبق تحقیقات صورت گرفته در آمریکا ۲% از تمامی مرگ ها مربوط به خودکشی می‌شود. بالاترین آمار خودکشی مربوط به مردان بالای ۶۹ سال است؛ اما زنگ خطر اعلام شده مربوط به افزایش چشمگیر خودکشی در افراد سن ۱۵ تا ۲۴ سال است که به صورت چشمگیری روند صعودی خود را طی می‌کند.

طبق پژوهش های انجام شده، جنبه های گوناگون غم در زندگی مثل : روانی، اجتماعی و محیطی می‌توانند باعث بروز خودکشی بشود؛ همچنین عوامل دیگری در خودکشی موثر است که می‌توان به سن، جنسیت، فرهنگ های قومی، چالش های خانوادگی و رویداد های تنش زا همراه با استرس و فشار روانی اشاره کرد. امروزه با توجه به افزایش قابل توجهی که در آمار خودکشی و خودزنی در نوجوانان داریم، نمی‌توانیم فرزند خود را از این قاعده و آسیب ها جدا بدانیم. بهترین روش برای جلوگیری از این آسیب اجتماعی آگاهی است. لازم است بدانیم این رویداد ها چرا رخ می‌دهند و نقش ما در کمک به فرزندانمان و جلوگیری از خودکشی به عنوان والد چیست.

عوامل روانی خودکشی

در مطلب فوق به عوامل مختلف خودکشی در نوجوانان و افراد جامعه اشاره شد. در این قسمت به عوامل روانی این عمل می‌پردازیم.

سابقه پیشین فرد و مشکلاتش برای این دست از بررسی ها مفید هستند؛ اما عوامل مهم دیگری نیز وجود دارند که تاثیر بسزایی در بروز خودکشی دارند که حتما باید بررسی شوند. این عوامل تحت عنوان (( عوامل فردی )) شناخته می‌شوند. برای مثال بلوغ یکی از این عوامل است. والدین شخص در این روند بسیار تاثیر گذار هستند. پدر و مادر به عنوان حامی اصلح باید تغییرات فرزندانشان را به خوبی زیر نظر داشته و از آنها آگاه باشند. تغییرات خلقی با کمی دقت به راحتی قابل مشاهده هستند. این تغییرات می‌توانند نشانه هایی نظیر : واکنش های شدید و مکرر، کشمکش های مداوم، غم، نا امیدی، افسردگی و حس حقارت داشته باشند. گاهی اوقات نوجوانان ما احساس نا امیدی زیادی دارند که حتما شایسته بررسی است.

برای تفهیم بهتر موضوع ما عوامل مختلف را به صورت زیر دسته بندی می‌کنیم :
  •  نا امیدی

  حسی که فرد گمان می‌کند گویی هیچ تغییر مثبتی قرار نیست رخ دهد. او بر این باور است که نمی‌تواند چیزی را تغییر دهد.

  •  افکار خودکشی

گاهی فرد گوشه گیر شده و افکارش را به صورت نشخوار فکری مرور می‌کند. این افکار می‌توانند افکار خودکشی باشند که زنگ خطری جدی است. این افکار در ابتدا می‌تواند به صورت خودزنی نیز نمود پیدا کند.

  •  رفتار های تکانشی 

رفتار هایی که انگار هیچ فکری پشتش نیست و تنها عمل است. این رفتارها شدید هستند و در مورد مسائل مختلف و در روابط اجتماعی فرد به خصوص خانواده صورت می‌گیرد.

  •  قطع ارتباط با حقایق

حالتی است که فرد در آن تمایل ارتباط با بیرون را ندارد و می‌خواهد با خود و افکارش تنها باشد. این خلوت به صورت ناگهانی و در صورت وجود علائم دیگر سمی است و نشانه‌ی احتمال خودکشی است.

چگونه می‌توانیم از خودکشی فرزندمان جلوگیری کنیم؟

همانطور که بیان شد، نقش پدر و مادر از اساسی ترین عوامل تاثیر گذار در خودکشی می‌باشد. یادگیری برخی رفتار های تاثیر گذار و ساده، به راحتی می‌توانند از بروز چنین فاجعه ای جلوگیری کنند.

  •  گفت و گو 

شاید در ظاهر، بسیار ساده و کلیشه ای به نظر برسد؛ اما همین کلمه اگر به طور موثر انجام شود، شاید الآن شاهد بسیاری از خودکشی ها نبودیم. اما چگونه گفت و گوی خوب و با کیفیت داشته باشیم؟ در قدم اول باید بدانید که نوجوان شما در دنیای امروز از تمامی حقایق آگاه است؛ پس سعی نکنید از حقایق در مقابل او چشم پوشی کنید یا آنهارا انکار کنید که این کار باعث ایجاد حس بی‌اعتمادی در فرزند شما نسبت به خودتان می‌شود.

با او روراست باشید. در یک محیط مناسب و شرایط مطلوب با او صحبت کنید و واضح و شفاف از او بپرسید آیا افکار خودکشی در سر دارد؟ آیا تا به حال به این فکر کرده که به خود آسیب بزند؟ اگر پاسخ مثبت بود سعی کنید با او همدلی کنید؛ اورا درک کنید؛ به او بگویید که سختی هایی که او تحمل کرده را درک می‌کنید و می‌توانید تصور کنید که چه قدر برای او راه دشواری بوده. اگر او شما را حامی خود بیابد قطعا به سرعت شاهد نتیجه های مثبتی خواهید بود.

  •  به نوجوان خود اجازه دهید احساسات خود را بیان کند

علاوه بر گفت و گو شما باید شنوای خوبی برای حرف ها و احساسات فرزند خود باشید. اجازه دهید فرزندتان احساسات متفاوت را تجربه کند و از تجربه های دنیای خودش برای شما بگوید؛ حس و حال خود را بیان کند. این توانایی را کسب کنید که بدون قضاوت به حرف های او گوش کنید. به هیچ وجه در ابتدا بدون اینکه خودش از شما بخواهد به او راه حل یا راهنمایی ارائه ندهید. بگذارید بداند که شما همانند او در تجربه‌ی حس های جدیدش با او سهیم هستید. او باید بداند شما همیشه مشتاق هستید به حرف های او گوش کنید و راه حل مختص زمانی است که خودش از شما بخواهد.

  •  امنیت او را تامین کنید

اگر باور دارید که نوجوان شما به صورت جدی به خودکشی فکر می‌کند و ایده ای در سر دارد، شرایط پر خطر را از دسترس او خارج کنید. محیط اطرافش را از عوامل خطرناک و آسیب زا تاجای ممکن حفظ کنید. مشاور و درمان راه حل بسیار مناسبی برای او است؛ به یک مشاور قابل اطمینان مراجعه کنید.

اگر بخواهیم موضوع را خلاصه کنیم : (( او را تنها نگذارید ! ))
گردآورنده : آریا شاه رستم بیک​

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.