درحال بارگذاری ...

احساساتتان را انتخاب کنید

جولای 23, 2018 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/07/احساساتتان-را-انتخاب-کنید.jpg

احساساتتان را انتخاب کنید
“نیازی نیست به دنبال عشق بگردید تنها موانعی که خودتان در ذهنتان بر ضد عشق ساخته اید را از بین ببرید” مولانا.

یک نگاه معمول در روانشناسی این است که دنیای احساسات ما توسط ارزش ها و قضاوت های ما شکل می گیرد. بُعد قضاوتی احساس می گوید که احساساتمان خارج از کنترل ما نیستند. آنها تصادفی برای ما اتفاق نمی افتند. ما بوجودشان می آوریم. بله عدم توانایی کنترل احساسات به محدودیت هایی بر میگردد که خودمان برای کنترل باورها و افکارمان وضع کرده ایم.

احساسات عموما هنگامی برانگیخته می شوند که ما رخدادها را با توجه به اهداف خودمان تحلیل می کنیم. تجربه ی شخصی هر فرد بیشتر بسته به برداشت ذهنی او از محیط و رخدادها شکل می گیرد تا خود واقعیت رخداد. بعنوان مثال غم برای مرگ یک شخص نمایانگر میزان تعلق خاطر به شخص است. پس تا قضاوت یا ارزیابی از رخداد نباشد احساسی نیز به وجود نمی آید.

پس احساس بطور خاصی تفکر ما را نسبت به یک واقعه نشان می دهد. بنابراین احساسات به ما از قضاوتها و اهدافمان، شناختی در دست میدهد. مثلا شادی به ما میگوید داریم خوب پیش می‌رویم ولی ترس میگوید خطری در کمین است. خشم نشان از پایمال شدن حق شخص دارد. باورها اما برخی اوقات معنی خاصی ندارند. برخی بیماری های روان به طور مثال نشانه شان عدم تشخیص مزمن است، مثلا اشخاص افسرده فکر میکنند کنترلی بر روی وقایع زندگیشان ندارند.

این باورهای بد اگر مزمن و طولانی مدت بمانند می تواند الگوی تفکر شخص را تغییر داده و در زندگی با شخص بمانند.ما هر چیز میبینیم و تجربه میکنیم تحت تاثیر تجربه ها و عادات تفکر قبلی ماست. ما هر روز داستان هایی در باره ی زندگی می گوییم و این برداشت ما را از زندگی شکل میدهد.

مثلا در یک تحقیق به افرادی دو مشروب یکسان داده شد ولی به آنها گفته شد که یکی گرانتر از دیگری است. آنها در نظر سنجی گفته بودند که از مشروب گرانتر بیشتر لذت برده بودند چون کیفیت بیشتری داشت. پس باور های قبلی اشخاص حتی روی نحوه ی چشیدن مزه ی خوراکی نیز می تواند تاثیر گذار باشد. یا به عبارتی مزه ها تا حد زیادی ساخته ی ذهن فرد هستند.

توانایی کنترل بر احساسات و تفکر در شادی ما تاثیر دارد. ما بهشت یا جهنم را در ذهنمان می سازیم. به گفته ی شکسپیر “هیچ چیز خوب یا بدی نیست ما خودمان آنها را خوب و بد می کنیم”.

با تمرینِ، یک عادت فکری خوب می توانیم یک حس خوب را جایگزین یک حس بد (مثل عصبانیت) کنیم. پس دوری از پیش داوری ها و قضاوت های قبلی کمک می کند دنیا را همانطور که هست ببینیم. البته این به سادگی فقط با خواستن ما محقق نمی شود و باید سالها روی هر تغییر اساسی زمان صرف کنیم تا ایجاد شود.

بطور خلاصه ما میتوانیم خودمان را از شر احساسات ناجور برهانیم فقط با تغییر برداشت از وقایع زندگیمان.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.