درحال بارگذاری ...

اختلالت جنسی

شهریور ۲۵, ۱۳۹۸ 1
انحرافات جنسی
دردنیای امروز موارد متعدد انحرافات جنسی مشاهده می‌شود. با فعالیت های اجتماعی در فضایی بازتر در دنیای امروز بیشتر سخن از این گونه مسائل می‌شود.امروزه شاهد آمار های بالای طلاق هستیم که بسیاری از آنها مربوط به همین اختلالات می‌باشند.
مشکلات جنسی انواع و گوناگونی دارد که در این اختلالات فرد دارای فانتزی های جنسی، تمایلات یا رفتار های جنسی غیر طبیعی و ناهنجار است. مشکلات جنسی به دلیل اینکه شامل موضوعات غیر انسانی، کودکان یا سایر افراد ناراضی می شود و در مواردی با تحقیر شدن فرد یا شریک جنسی اش همراه است، مشکلات و پیامدهای منفی متعددی برای فرد به لحاظ قانونی و اجتماعی، شریک جنسی اش و سایر اعضای جامعه به همراه دارد. لذا درمان انواع مشکلات جنسی در بهبود زندگی زوجین و امنیت بیشتر در سطح جامعه حائز اهمیت است.

 

انحراف جنسی چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی از این انحرافات به زبان روانشناسی بیان کنیم به این شکل خواهد بود : یک خیال پردازی مخصوص و افراطی با استفاده از ضمیر خودآگاه و نا آگاه.
ضمیر خودآگاه در این تعریف رفتار های فرد می‌باشد که به صورت اختلال نام برده می‌شود و فرد توسط آنها به ارگاسم می‌رسد.
ضمیر ناخودآگاه در این تعریف در واقع میلی است که شخص مبتلا دلیلی برای آن نمی‌یابد و میل فرد را جذب می‌کند که رفتار را در ضمیر خودآگاه بروز می‌دهد..
زمانی می‌توان این افکار و رفتار ها را اختلال محسوب کرد که فرد تنها با این روش های نیاز های جنسی اش برآورده شود و دیگر او نتواند به روش های معمول نیاز های جنسی خود را برطرف کند و از داشتن رابطه جنسی سالم پرهیز کند و ناتوان جلوه کند.

انواع انحراف جنسی
 • اختلال نمایشگری ( Exhibitionistic Disorder )

عبارت است از اقدام مکرر به نشان دادن اعضای تناسلی به‌ منظور رسیدن به هیجان و تحریک جنسی به فرد غریبه‌ای که انتظار چنین عملی را ندارد. قابل ذکر است فردی که به این اختلال مبتلا است، قصد برقراری رابطه جنسی با طرف مقابل را ندارد.
البته در چند مورد مالش آلت تناسلی به افراد غریبه در این اختلال گزارش شده.
این اختلال در چند سال اخیر در نوجوانان پسر در انگلیس بسیار شایع بوده است.

 
 •  اختلال جنسی یادگارخواهی ( Fetish )

فتیشیسم یا یادگارخواهی که یکی از اختلالات شایع در انحرافات جنسی است، عبارت است از استفاده از اشیاء بی‌جان به‌عنوان روشی برای رسیدن به تحریک جنسی و خودارضایی
اشیایی از قبیل لباس‌های زیر زنانه، کفش و قسمت‌هایی از بدن انسان.
دیدگاه روان کاوی این اختلال را به اضطراب اختگی که از اوایل کودکی ریشه دارد، نسبت می‌دهد.

 •  تمایل به کودکان ( Pedophilia ) :

در این اختلال فرد مبتلا به این نوع انحراف فقط از راه برقراری ارتباط جنسی با کودکان زیر سن بلوغ ارضا می‌شود. بیشتر منشاء این نوع اختلال سوء استفاده های جنسی در زمان گذشته می‌باشد.

 • اختلال خودآزاری و دگرآزاری ( مازوخیسم و سادیسم)

از جمله انحرافاتی می‌باشد که بیشتر امروزه درباره‌ی آن صحبت شده است.
عبارت است از آزار دادن، تحقیر دیگران و بی‌احترامی به آن‌ها، یا آزار دیدن و یا مورد بی‌احترامی و تحقیر دیگران قرار گرفتن که سبب ارضای روانی می‌شود.
در این نوع انحراف فرد تمایل دارد به دو نوع خود یا فرد دیگری را مورد آزار و اذیت قرار دهد.
روش اول : آزار روانی که با گفتن الفاظ رکیک و آزار دهنده صورت می‌گیرد.
روش دوم آزار جسمی که با رفتار های خشونت آمیز همراه می‌باشد.

بسیاری از موارد دگرآزاری وخود آزاری چهار ویژگی عمده دارند:

• منش بیش از حد مردانه و قلدری کردن.
• آزار دادن یا آزار دیدن.
• محدودسازی فیزیکی یک نفر توسط دیگری.
• تحقیر شدن یا تحقیر کردن.
زیگموند فروید معتقد بود، آزارخواهی ناشی از برگشت تخیلات تخریبی به طرف خود است. در برخی موارد فرد فقط وقتی می‌تواند احساس جنسی را تجربه کند که در پی آن تنبیهی در کار باشد.

این چهار اختلال که خدمت شما توضیح داده شد از شایع ترین اختلالات جنسی در جامعه حال حاضر ما هستند.

آیا انحراف جنسی درمان دارد؟

خبر خوش در این زمینه این است که بله. خوشبختانه انحرافات جنسی درمان دارند.
این انحرافات درمان پذیر هستند و فرد مبتلا به عنوان فوق در طی یک روند درمانی، رفتار درمانی و دارو درمانی درمان می‌پذیرد.
اما از شرایط ویژه ای که این درمان دارد این است که فرد باید با میل و اراده خود به سوی درمان برود و جلسات درمانی را کامل حضور پیدا کند و دارو یا دارو های تجویز شده توسط روان‌پزشک را با دقت و بدون به تعویق انداختن مصرف کند.
رویکردهای رفتاردرمانی، روانپویشی و روانکاوی برای درمان این انحرافات همراه با دارو درمانی پیشنهاد شده که بسیار مهم و تاثیر گذار می‌باشند.
همراه ما باش

گردآورنده:آریا شاه رستم بیک


یک دیدگاه

 • الهه

  مرداد ۳۱, ۱۳۹۸ در ۲:۳۲ ب.ظ

  سلام وقت بخير
  ببخشيد من و همسرم الان على رغم اينكه در زمان دوستى باهم رابطه جنسى داشتيم و ارتباطمون خيلى خوب بود اما بعد از ازدواج همسر من به هيچ عنوان تمايلى به ارتباط جنسى با من نداشت و نداره و هيچ حس جنسى به من نداره و به هيچ عنوان با من تحريك نميشه و اصلا نميتونه سكس كنه اما به زن هاى ديگه حس داره و ميتونه باهاشون سكس كنه. الان ما ٦ ساله اين مشكل رو داريم
  آيا با اين روش درمانى ، مشكل ما قابل حل شدن هست؟
  دكترى روش هيپنوتيزم درمانى رو پيشنهاد كرد و اعتقاد داشت كه در ضمير ناخودآگاه همسرم مشكلى وجود داره اما به خاطر هزينه خيلى بالا ما نتونستيم هيپنوتيزم انجام بديم

  پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.