درحال بارگذاری ...

اختلال افسردگی اساسی

شهریور ۵, ۱۳۹۸ 0
اختلال افسردگی اساسی یا MDD
با پیشرفت بیشتر و حرکت به سمت صنعتی شدن زندگی با تمام خوبی‌ها می‌توانیم چند بدی را هم ضمیمه این روزگار کنیم.
امروزه همانطور که شاهد هستیم تکنولوژی پیشرفت شایانی در تمامی زمینه ها داشته که بسیار قابل تحسین است. اما ایراد کار کجاست؟ ایراد کار در نقطه ای رخ می‌دهد که ابزار تکنولوژی قدم در راه های ارتباط اجتماعی بر میدارند.
منظور ما از ارتباط اجتماعی، مهارت برقراری ارتباط سالم و ارضا کننده نیاز روانی فرد در برقراری ارتباط است. یعنی چه؟ یعنی اینکه تکنولوژی می‌تواند مهارت های فردی مارا در برقراری ارتباط اجتماعی به سمت تحلیل ببرد و ما توان برقراری ارتباط را نداشته باشیم.
یکی از تبعات این مسئله می‌تواند ابتلا به افسردگی باشد.

Major depressive disorder به اختصار ( MDD ) یا اختلال افسردگی اساسی یکی از حالت های شدید افسردگی است.

اما کمی به اختلال افسردگی اساسی بپردازیم

اختلال افسردگی اساسی یا MDD  چیست؟

این اختلال یکی از انواع افسردگی است که فرد مبتلا حالت های نا امیدی و بی ارزشی را تجربه می‌کند. شاید شما همگی این حالت ها را در شرایط سخت تجربه کرده باشید اما اینجا شرایط متفاوتی خواهد داشت. فرد در این حالت ها به صورت پایدار چنین احساسی را دارد. این شرایط برای او گذرا نیست و به صورت مزمن می‌باشد. فرد مبتلا به این اختلال به صورتی درگیر این قضیه است که جسم او هم از صدمات و تجربیات افسردگی بی نسیب نیست. اختلال در اشتها، ضعف جسمی، مود پایین، کاهش میل جنسی، اختلال خواب و … می‌تواند حالت های گوناگون از چنین اختلالی باشد. بررسی های زیستی نشان داده که این اختلال بر روی سلول ها نیز اثر گذاشته و سلول های یک فرد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی با فرد سالم بسیار متفاوت می‌باشند. برای مثال سلول های مغزی فرد مبتلا به این اختلال در پیام رسانی درست ضعف و مشکل دارند و نمی‌توانند به خوبی پیام ها را انتقال دهند.

تا اینجا اطلاعاتی را درباره ماهیت این اختلال بیان کردیم. اما شاید برای شما سئوال باشد که چگونه فرد به این اختلال مبتلا می‌شود و علت آن چه می‌تواند باشد؟

در ادامه توضیح خواهیم داد که

چرا به اختلال افسردگی اساسی مبتلا می‌شویم؟

با انجام تحقیقات بیشتر و پیشرفت در هر علمی به این حقیقت بیشتر نزدیک می‌شویم که هیچ پدیده ای تک علتی نیست و مجموعی از پدیده ها باعث رخ دادن هر اتفاقی می‌باشند. روانشناسی و اختلالات مربوط به آن هم از این قاعده مستثنی نیست و در مورد افسردگی اساسی هم به همین صورت اتفاق ها رخ می‌دهد.

این اختلال تک علتی نیست اما شرایط مختلفی در بروز چنین اختلالی دخیل هستند.

از این شرایط می‌توان به عوامل : بیولوژیکی، ژنتیکی، محیطی و خانواده اشاره کرد.

همانطور که می‌بینید محیط از خانواده جدا نام برده شده و نشان می‌دهد که چه قدر اثر مهم و جدی در این زمینه دارد که باید به عنوان یک مورد جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد.

اما سئوال اساسی در مورد اختلال افسردگی اساسی !

آیا اختلال افسردگی اساسی درمان دارد؟

در پاسخ این سئوال باید خوش بختانه بگوییم بله ! این اختلال درمان دارد و افراد مبتلا به این اختلال با پیگیری می‌توانند درمان بگیرند.

درمان این اختلال به این صورت است که فرد باید یا تحت درمان دارویی قرار بگیرد یا رواندرمانی و در بیشتر مواقع از ترکیب دارو درمانی و رواندرمانی استفاده می‌شود که تحقیقات و آمار نشان داده نتیجه بیشتری می‌دهد.

اما سخن آخر؛ در روزگار ما اختلال افسردگی از هر حالتی را باید جدی بگیریم. آمار بسیار بالایی از افرادی که خودکشی می‌کنند مربوط به افرادی است که اختلال افسردگی دارند. این اختلال به خصوص در نوجوانان بسیار شایع است و در صورت بروز عوامل باید بسیار جدی گرفته شود.

اما یادمان باشد که تشخیص این اختلال به این سادگی ها نیست و درصورت مشاهده علائم باید به روانشناس متخصص مراجعه کنید.

منبع : www.psychologytoday.com

گردآورنده : آریا شاه رستم بیک

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.