درحال بارگذاری ...

اختلال جنسی سادیسم

مهر ۲۰, ۱۳۹۸ 0
.gif
اختلال جنسی سادیسم
اختلالات جنسی را چندی پیش در مقاله های گذشته برای شما شرح دادیم و به انواع مختلف آن پرداختیم.
در این میان، اختلالاتی مانند سادیسم و مازوخیسم بسیار شایع بودند.
در این مقاله به اختلال سادیسم می‌پردازیم. اما قبل از آن یک مروری بر اختلالات جنسی خواهیم داشت.
اختلالات جنسی چیست؟

به هرنوع فکر و عمل جنسی، که با واقعیت مقایرت داشته و راه ارضای نیاز جنسی نیست اختلال جنسی می‌گویند.

اختلالات جنسی مختلف در دهه گذشته بسیار شایع تر از قبل شده و گزارش های متعددی از آنها به دست رسیده.

آمار بسیار زیادی از طلاق ها متاسفانه به دلیل اختلالات جنسی زوجین می‌باشد. این مسائل در آقایان بیشتر گزارش شده. اما خوشبختانه تمامی این اختلالات درمان پذیر هستند. روش های متفاوتی برای درمان پیشنهاد شده که در درجه اول رواندرمانی و اگر نیاز بود به دارو درمانی پرداخته می‌شود.

اگر فرد مبتلا به این اختلال به خوبی همراهی کند، درمان برای او قطعی خواهد بود.

اختلال جنسی را با فانتری اشتباه نگیرید

به دلیل های مختلف بعضی از افراد، علاقه مندی های خاصی در رابطه جنسی از خود نشان می‌دهند. این مسئله می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. متاسفانه در دهه اخیر فراگیر شدن سایت ها و ویدیو های مستهجن در اینترنت و دسترسی بسیار آسان به آن، باعث شده تا برخی افراد تمایل به تجربه کار هایی مغایر با روند طبیعی رابطه جنسی داشته باشند. البته بسیاری از زوجین هم برای ایجاد تنوع در رابطه زناشویی خود، گاهی به انجام بعضی از روش های غیر معمول می‌پردازند.

اما این مسائل در دسته اختلالات جنسی دسته بندی نمی‌شود.

نام اینگونه رفتار ها فانتزی جنسی است.

چه زمانی یک فانتزی را اختلال می‌نامیم؟

فانتزی و خیال پردازی های مختلف زمانی اختلال نامیده می‌شوند که افراد مختلف به ارگاسم نرسند مگر با روش های غیر معمول خود.

در غیر این صورت این روش ها و رفتار ها را می‌توان فانتزی نامید که گاهی برای ایجاد تنوع نیز مفید است. البته این طور نیست که لزوما باید استفاده شود و تحت هر شرایطی می‌تواند مناسب باشد.

سادیسم چیست؟

سادیسم یک اختلال روانپزشکی است. این نوع اختلال جز اختلال های پارافیلیک دستبه بندی می‌شود. این اختلال شامل : فانتزی، تصاویر و رویاهایی است که در آن فرد تمایل به آزار پارتنر خود دارد. این اختلال مشخصه و تفاوتی دارد که آن را با فانتزی متمایز می‌کند. آن هم این است که فرد در غیر این صورت به ارضای جنسی نخواهد رسید.

سازمان جهانی این اختلال را زمانی سادیسم می‌نامد که هنگامی که فردی قصد آسیب به شریک جنسی خود دارد در صورتی که شریک جنسی او تمایلی به این کار ندارد.

آزار های جنسی می‌تواند متفاوت باشد. اما مشخصه اصلی آن ایجاد درد است. این درد می‌تواند هم روانی باشد هم جسمی. تحقیر و ترساندن از نوع روانی است. سیلی زدن، کتک زدن، بستن و استفاده از وسایل شکنجه مانند از انواع جسمی آن است.

سادیسم کشنده است؟

گزارش هایی داده شده که متاسفانه آن قدر خشونت در آزار های سادیسمی زیاد بوده که متاسفانه شریک جنسی فرد سرنوشت مرگ در انتظارش بوده.

عدم آگاهی و اطلاع رسانی متاسفانه باعث شده که از این اختلالات جلوگیری نشود و به درمان آن نپردازند. به این نحو آسیب های فراوان نیز در بر خواهد داشت

دلیل سادیسم چیست؟

تا به امروز دلیل مشخصی برای ابتلا به سادیسم یافت نشده. اما چند تئوری مختلف مطرح است. بسیاری از افرادی که تحت تجاوز جنسی قرار گرفتند متاسفانه شانس ابتلا به این اختلال در آن ها زیاد است.

همچنین دلایل ارثی و ژنتیکی را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

گردآورنده : آریا شاه رستم بیک
منبع : psychologytoday

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.