درحال بارگذاری ...

اختلال های یادگیری
اختلال های یادگیری انواع مختلفی دارند؛ اما به صورت کلی می‌توان این گونه شرح داد که : اختلال های یادگیری بر روی توانایی فرد در نوشتن یا صحبت کردن زبان، هوش ریاضی، توجه، هماهنگی حرکات، تاثیر منفی دارد و ممکن است در آنها تفاوتی با دیگران مشاهده شود.
این اختلال معمولا در کودکی خود را نشان می‌دهد. معمولا قبل از اینکه کودکان به مدرسه بروند مشخص نمی‌شود و در سن آغاز مدرسه خود را نمایان می‌کنند.

در تحقیقات انجام شده تخمین زده شده که بین ۸ تا ۱۰ درصد کودکان آمریکا مبتلا به اختلال یادگیری هستند.

این اختلال همواره همراه با فرد در طول زندگی هست و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فرد ممکن است تجاربی در مدرسه و دوستان کسب کند که برای او ناخوشایند باشد.

اختلال های یادگیری تا حد زیادی با مهارت ما در دریافت اطلاعات حسی رابطه مستقیم دارد.

این بدان معنی نیست که فردی که اختلال یادگیری دارد به این صورت عمل می‌کند که نه حسی را دریافت می‌کند نه می‌تواند پاسخ دهد. خیر هیچ گاه به این صورت نیست. افرادی که اختلال یادگیری دارند مااند دیگران حس می‌کنند؛ گوش می‌کنند، می‌چشند، بو می‌کنند و …

آنها هم مثل بقیه در حس کردن احساسات گوناگون تجربه یکسانی دارند اما در تفسیر و تحلیل این حس ها متفاوت عمل می‌کنند و مشکل دارند.

همچنین از دیگر عوامل موثر در اختلالات یادگیری زبان می‌باشد.

تحقیقات نشان داده که کودکانی که با زبان های مختلف و فرهنگ های مختلف در دیگر کشور ها در حال تحصیل هستند علائمی مانند اختلالات یادگیری از خود نشان می‌دهند.

علائم اختلالات یادگیری

این نوع از اختلالات کودکان را در یک تا چند حوزه دچار مشکل می‌کنند. تمامی این حوزه ها به صورت تیتر وار برای شما آورده شده است.

علائم اختلالات یادگیری :
اختلال در خوانش متن ها
اختلال در فهم متونی که مطالعه شده
اختلال در تلفظ
اختلال در نوشتن متن ها
اختلال در فهم ارتیاط عددی
اختلال در فهم منطقی موضوعات متناسب با سن

چطور افراد به این اختلال مبتلا می‌شوند؟

هنوز عامل مشخصی برای ابتلا به این اختلال شناخته نشده اما طبق تحقیقات چند فاکتور مهم شناسایی شده است.

مثلا پدر و مادرانی که زمان بسته شدن نطفه و همچنین مادر در طول دوره بارداری، مصرف الکل، نیکوتین و مواد مخدر داشتند شانس کودک آنها در ابتلا به این اختلالات به طور فزاینده ای افزایش می‌یابد.

یکی از عوامل مهم نیز در این نوع اختلالات وجود عامل وراثت و ژنتیک است. در خانواده ها اگر فردی دچار این اختلال باشد شانس بروز این اختلال در فرزندان آن خانواده زیاد است.

درمان اختلالات یادگیری

درمان اختلالات یادگیری با توجه به ضعف کودک در حوزه های متفاوت، می‌تواند با یکدیگر فرق داشته باشند. مثلا برای بعضی از آنها از گفتار درمانی استفاده می‌شود و برای برخی دیگر از دارو درمانی برای بالا بردن تمرکز استفاده می‌شود. به طور کلی یادمان باشد که برای تشخیص و درمان اینگونه مشکل ها زود قضاوت نکنیم و حتما به یک متخصص معتبر مراجعه کنیم.
گردآورنده : آریا شاه رستم بیک
منبع : www.psychologytoday.com

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.