درحال بارگذاری ...

ازدواج موفق

آوریل 9, 2019 0

http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2019/04/ازدواج-موفق.jpg

 ازدواج موفق
ازدواج در لغت به معنی فرآیندی است که در طی آن دو نفر ارتباط خود را به صورت همگانی اعلام می‌کنند و آن را رسمی می‌کنند و متعهد می‌شوند که تا پایان عمر با یکدیگر زندگی کنند.

فراشناخت ازدواج
گرچه طبق تعریف بالا ازدواج پیوندی دائمی می‌باشند و زوج متعهد نسبت به یکدیگر می‌باشند؛ اما متاسفانه آمار طلاق در کشور بالا می‌باشد و به صورت چشم گیری رو به افزایش است.
در مبحث فراشناخت ازدواج به ویژگی ها، زمان مناسب، ماهیت بیشتر و چگونگی استمرار ازدواج می‌پردازیم
با توجه به تعریف ازدواج که پیوندی دائمی می‌باشد، متاسفانه علاوه بر آمار بالای طلاق ما شاهد رویداد های ناخوشایند چون روابط موازی (خیانت) در ازدواج هستیم که دارای آمار بالایی می باشد.

البته باید در نظر داشته باشیم که هیچ ازدواجی و هیچ رابطه ای بدون تضاد، بحث و مناقشه نخواهد بود اما نکته ای که باید بسیار به آن توجه شود چگونگی برخورد با این تضاد ها می‌باشد. برای مثال، ازدواج می‌تواند به 6 یا حتی 7 دهه به طول انجامد طبیعی است که در طی این مدت تغییرات چشم‌گیری در شخصیت، روابط متقابل و کاهش برخی نیاز های طرفین رخ می‌دهد. با مدیریت درست این تغییرات می‌توان به درستی و با سلامت کامل یک رابطه سرشار از عشق و از همه مهم تر ماندگار در طی سالهای زندگی تجربه کرد.

ازدواج ماندگار
مبحث ازدواج بسیار گسترده می‌باشد و حتما در مقاله های بعدی به جنبه ها و ابعاد گوناگون ازدواج موفق می‌پردازیم. اما نکته ای که به نظر مهم می‌رسد برخورد درست با تفاوت های شخصیتی است. اجازه بدید واضح تر بحث کنیم. ما به تعداد آدم های کره‌ی زمین شخصیت های متفاوت داریم و تفاوت های فردی طیف بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شود؛ اما باید چگونه با این همه تفاوت برخورد شود. در هر ازدواج دو رکن مهم اساسی وجود دارد که خدمتتان عرض می‌کنم.

  •  تفاهم
  •  توافق

قطعا این دو کلمه را بارها بارها شنیدید. اما نکته‌ مبحث این است که ما در یک زندگی مشترک موفق باید بر سر مسائل اصلی تفاهم و بر سر مسائل غیر اصلی توافق داشته باشیم. رعایت این نکته ساده می‌تواند شما را برای انتخاب درست بسیار یاری دهد.

ازدواج موفق
ازدواج موفق در واقع کلیشه ای می‌باشد که به کرات در دنیای مدرن امروزه استفاده می‌شود. اما به راستی چگونه می‌توانیم ازدواج موفق داشته باشیم؟
برای ازدواج موفق داشتن باید به سراغ عواملی برویم که مانع آن می‌شود.
مهم ترین بحث در ازدواج سلامت روان طرفین ازدواج می‌باشد.
متاسفانه در کشور ما آزمایشات پزشکی با دقت قبل از ازدواج صورت می‌گیرد اما مشاوره های روانی قبل از ازدواج به اندازه اهمیت آن پیگیری نمی‌شوند.

در سطح بالای آسیب این مسئله، می‌توان به این موارد اشاره کرد که بسیاری از اختلالات و بیماری های روانی حاد زمینه ی ارثی و ژنتیکی دارند و با بررسی های روانی به سادگی قابل تشخیص اند و می‌توان از داشتن فرزندی با آن اختلال جلوگیری نمود یا با استفاده از پیگیری مناسب محیط را به گونه ای فراهم کنیم که از بروز آن جلوگیری کنیم.
بسیاری از اختلالات روانی که منجر به طلاق یا پرورش فرزند ناسالم می‌شوند قابل درمان می‌باشند و درصورت انجام پیگیری به راحتی حل خواهند شد.
پس برای داشتن ازدواج موفق ابتدا از سلامت روان خود و سپس از سلامت روان شریک آینده زندگیتان مطمئن شوید.

زمان مناسب ازدواج
پرسش بسیار مفیدی است و البته پاسخ جالبی هم دارد.
طبق تحقیقات صورت گرفته، اکثر افراد زمان مناسب ازدواج را زمانی می‌دانند که بتوانند یک “ما” درست و سالم تعریف کنند درصورتی که زمان مناسب برای ازدواج دقیقا زمانی می باشد که فرد یک” من ” سالم بتواند برای خود تعریف کند.
در واقع فرد باید بتواند از فردیت و تنهایی خود نهایت لذت را ببرد تا بتواند ازدواج موفقی داشته باشد. همچنین آمار و تحقیقات نشان داده که موفقیت در این ازدواج ها بسیار بیشتر از ازدواج های دیگر بوده است.

سخن آخر
مبحث ازدواج قطعا پیچیده و طولانی تر از مقاله ای که تقدیمتان شد می‌باشد.
در مقالات آینده به صورت جز به جز به جنبه های گوناگون این مرحله مهم از زندگی می‌پردازیم

گردآورنده: آریا شاه رستم بیک
کلینیک روانشناسی بهارنو؛ حامی خودشکوفایی
منابع : www.psychologytoday.coms


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.