درحال بارگذاری ...

اضطراب جدایی در کودکان

شهریور ۱۹, ۱۳۹۸ 0

http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2019/05/اضطراب-جدایی-در-کودکان.jpg

اضطراب جدایی در کودکان
کودکان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی نسبت به جدایی از والدین یا دور شدن از خانه ، اضطراب مفرط ، ناتوان کننده و نامتناسب با سن خود نشان می دهند. اغلب، اضطراب جدایی پس از آنکه کودک، یک محرک تنش زای اساسی را تجربه می کند، نظیر رفتن به محله جدید ، حضور در مدرسه جدید، مرگ یا بیماری یکی از خویشاوندان ، ورود به مدرسه ی ابتدایی، انتقال از مدرسه به مدرسه دیگر کناره گیری از مدرسه بروز می کند.

یکی از مشکلاتی که مادران همیشه با کودکانشان دارند زمانی هست که مادر قصد ترک کردن کودک را دارد،به عنوان مثال :برای خرید کردن، مهد کودک رفتن ،سرکار رفتن……..،که همیشه با گریه زاری کودک همراه است .
چند تکنیکی را که در زیر به آنها اشاره می شود را در روز تمرین کنید.ابتدا از چند ثانیه شروع کنید و به تدریج تا یک دقیقه افزایش دهید.

قصه های خیالی

کودکتان را برای آن اتفاقی که خواهد افتاد آماده کنید.یعنی داستان های کوتاهی برایش تعریف کنید که درآن مادر از خانه خارج می شود،اما همیشه بر می گردد.

وسایل دوست داشتنی

وسایل دوست داشتنی برای کودکانی که دست به گریبان نگرانی های ناشی از جدا شدن والدین هستند محشر است. یک عروسک،عکس،گردن بند……..،به اوبدهید تا هروقت دلش برای شما تنگ شد بتواند لمس کند.

از برقراری ارتباط توام با احترام شروع کنید

او را در آغوش بگیرید ونگرانی هایش را با لحنی صادقانه و با تکرار فراوان بازگوکنید(تو میگی:نه نه نه!!!مهدکودک نریم مامانی)،به محض اینکه کمی آرام شد قدری به اوتوجه نشان بدهید،مثلا:بازی کنید،کتاب قصه بخوانید،یا کنارش نشسته و در همان حال برایش بگویید که بچه های دیگه ام مهد می روند،تو مهد چه کارهای انجام می دهند،کلی دوست پیدا می کنند،باهم بازی می کنند…

از راهکار افزایش صبر و بردباری و وسایل دوست داشتنی استفاده کنید

به عنوان مثال وقتی در حال بازی کردن با کودکتان هستید،بعدچند دقیقه به گونه ای رفتار کنید که ناگهان یادتان آمده باید کاری انجام بدهید(آخ آخ صبر کن مامانی باید بره یه زنگ به بابایی بزنه،بیا عروسکتو محکم بگیر تا من مامان خیلی زود برگرده).
در۱۵دقیقه بعد دوباره این مراحل را تکرار کنید،به تدریج طول این تنها گذاشتن ها را افزایش دهید.
وقتی کودکتان توانست بدون حضور شما مدتی را آرام در جایی بماند به راحتی می توانید او را ترک کنید.

هرگز یواشکی جایی نروید

دستتان را به نشانه خداحافظی تکان بدهید و با خوشحالی بگویید
خداحافظ دوستت دارم عزیزم،بعد از اینکه از خواب بیدار شدی من خونه ام،و واقعا زمانی و به کودک بگویید که در منزل هستید.
ودر آخر به اوبگویید که بعد از برگشت به خانه قصد دارید با یکدیگر چه کار جالبی انجام دهید،مثل:وقتی برگشتم از خرید باهم کارتون می بینیم…

گردآورنده: ساناز خاکعلی/روانشناس کودک و نوجوان


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.