درحال بارگذاری ...

http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2019/03/اعتماد-به-نفس.jpg

اعتماد به نفس
امروزه اعتماد به نفس به دلیل تاثیر گذاری بر تصمیم گیری ، موفقیت، جذابیت ، ازدواج ، زبان بدن و … توجه روانشناسان و عموم مردم را به خود جلب کرده است
اعتماد به نفس در لغت
در دیکشنری وبستر Self Confidence به این صورت تعریف شده : به این معنی که یک نفر به توان و توانمندی های خودش باور و اعتماد داشته باشد
دیل گلمن اعتماد به نفس را به این صورت تعریف کرد می‌کند : یک ویژگی انسان در زمینه شناخت او از ذهن خودش، که نشانه ی بالا بودنش این است که انسان خود را ارزشمند و توانمند می‌داند.
اما مطلب مهم این است که در اصل واژه‌ی Self Confidence در زبان ما به اعتماد به نفس معنی شده. اما آیا به راستی اعتماد به نفس واژه‌ی صحیحی است؟

محقیقین این رشته لغت دیگری برای این ترجمه را استفاده می‌کنند که « عزت نفس» می‌باشد. اعتماد به نفس در فارسی به معنی خودباوری می‌باشد اما عزت نفس در معنی علاوه بر معنی خودباوری که همراه خود دارد واژه‌ مهم احترام به خود را نیز به دنبال دارد.
با توجه به این مفهوم بسیار ساده می‌توان خودشیفتگی را با احترام به خود به اشتباه برداشت نمود. برای مثال تصور کنید فردی را که با اعتماد به نفس کامل توانایی انجام امور خود را دارد اما دیگران را مدام در حال تخریب کردن است؛ حال فردی را تصور کنید که دارای اعتماد به نفس و عزت نفس حقیقی می‌باشد و علاوه بر انجام کار های خود به شکل هشیار و هوشمند به دیگران نیز در انجام چنین امور کمک خواهد کرد.

فطرت اعتماد به نفس
اعتماد به نفس شامل سه جزء می‌باشد :

  • باور
  • رفتار
  • احساس

این سه مورد را می توانیم به شکل مثلث در بیاوریم، در این مثلث باور باعث شروع رفتار می‌شود و رفتار مثبت باعث ایجاد احساس مثبت خواهد شد. نکته‌ جالت توجه مثلث اعتماد به نفس از این روی می‌باشد که در نهایت احساس مثبت تاثیر دوچندان در ایجاد باور مثبت برای شروع دوباره چرخه خواهد داشت؛ همینطور بر عکس باور منفی منجر به احساس منفی خواهد شد که انگیزش و شرایط را برای تشدید باور منفی فراهم خواهد کرد.

آغاز اعتماد به نفس
عموماً جست و جوی اعتماد به نفس در سنین نوجوانی آغاز می‌گردد؛ این در حالی است که اعتماد به نفس افراد از آغاز تولد تا سن 5 سالگی شکل خواهد گرفت. محققین بر این عقیده اند که کودک در سن 5 سالگی دارای اعتماد به نفسی می‌باشد که قابل قیاس با بزرگسالان است.
اعتماد به نفس در 5 سال اول زندگی در محیط خانواده شکل می گیرد . باید دقت شود که خانواده نقش بسزایی در  اعتماد به نفس فرزندان دارد.
نکته ی جالب توجه در اعتماد به نفس این است که افراد زمانی به شدت و میزان وجود این ویژگی در خود پی خواهند برد که برای انجام امور، آن را عامل حرکت و پویایی بدانند؛ مثل قدرت تصمیم گیری .
انتظار ویزه والدین کمالگرا از فرزندان باعث کاهش اعتماد به نفس در آنها می شود.

  • برای مثال والدی که از کودک خود انتظار نقاشی کردن در سطح قابل قبول خویش را دارد.
  • مثال تاثیرگذارتر در این زمینه انتظار داشتن رفتار کامل و بی‌نقص از سوی فرزند است که این رفتار در حوزه های گوناگون می‌تواند قرار گیرد.

رفتار کمال گرایانه بحث مهمی است که در مقاله های دیگر به آن خواهیم پرداخت اما والدین گرامی حتما برای ایجاد محیطی مناسب برای رشد فرزند سالم، لازم به درنگی درباره‌ کمال‌گرایی می‌باشند. زمانی که ما فرصت را به کودک خود برای اشتباه می دهیم کودک اتخاذ تصمیمات گوناگون را خواهد آموخت و این عاملی مهم در ایجاد اعتماد به نفس در کودک می باشد .

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم
با توجه به تمامی تعاریف ما هنگامی خواهیم توانست اعتماد به نفس داشته باشیم که بتوانیم احترام برای خود قائل باشیم و به بیانی دیگر بتوانیم زندگی خودمان را دوست بداریم. به صورت روانشناختی زمانی ما قادر خواهیم بود زندگی خودمان را دوست بداریم که خودمان را دوست بداریم.
مهم ترین عامل در ایجاد علاقه به خود شناخت و برطرف کردن ایراد های شخصی و رفتاری است. محرک این عمل وجود اراده می‌باشد
پس قدم اول در حرکت به سوی اعتماد به نفس تقویت اراده می‌باشد.

گرد آورنده : آریا شاه رستم بیک

منابع : کتاب انگیزش و هیجان اثر جان مارشال ریو
www.healthylivingmagazine.com


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.