درحال بارگذاری ...

اعتیاد در نوجوانان
همانطور که همگی در جریان هستیم سن بلوغ در نوجوانان بسیار سن مهم و حساسی است. بسیاری از تفکرات و شیوه‌ی نگرش افراد در پایان این مرحله‌ی مهم به صورت قطعی تثبیت می‌شود. با توجه به تحقیقات صورت گرفته ۵% از جامعه‌ی معتاد به مواد مخدر کشور از مدرسه ها هستند؛ یعنی افراد در سن نوجوانی بسیار با این قضیه درگیر هستند و متاسفانه آمارها به صورت فزاینده نشان از افزایش اعتیاد در نوجوانان می‌باشد.
چرا اعتیاد؟

عوامل مختلفی برای بروز این عارضه وجود دارد؛ تمامی این موارد با یکدیگر در ارتباط هستند. از این موارد می‌توان مثال هایی آورد. تصور کنید شما یک نوجوان هستید و در این سن خاصیت ذهن شما آشفتگی و پیچیدگی است. مثل هر نوجوان دیگر سردرگم و در تلاش برای پیدا کردن راه حل هایی هستید. شما یک نوجوان هستید که به تازگی در حال وارد شدن به اجتماع هستید. یادتان باشد که شما تنهایی در حال مواجهه با این جامعه اطراف ما هستید. وقتی نوجوان به این مرحله می‌رسد خوب این موضوع را می‌داند که مسئولیت کار هایش بر عهده‌ی خود اوست. زمانی که او در این مسیر قدم گذاشت خود را با چالش های متفاوتی رو به رو می‌شود. برای مثال جایگاهش در آینده در این اجتماع و شغل مناسب او با درآمد کافی. چالش های ارتباطی با همسالان و دیگر مسائل گوناگونی که ممکن است برای نوجوانان پیش بیاید.

تمامی این چالش ها زمانی رخ می‌دهد که فرد در شرایطی از جامعه حضور دارد که جامعه غرق در اعتیاد می‌باشد و از روی کم تجربگی به راحتی به این مسیر ها سوق پیدا می‌کند.

نکته جالب

جالب است بدانید در تحقیق اخیر صورت گرفته آمار تعجب برانگیزی بدست آمده. پدرانی که هنگام تشکیل سلول تخم مصرف سیگار داشته اند زمانی که فرزند آنها به سن ۳۰ سالگی باشد در هر محیطی که بزرگ شده باشد، تمایل به مصرف سیگار از خود نشان می‌دهد.

پس باید توجه داشت که کوچک ترین رفتار از والدین زمینه ساز بسیاری از موارد مثل فوق می‌شود. حال تصور کنید فردی در محیطی بزرگ شود که تاثیرگذار ترین الگوی او یعنی پدر، مصرف سیگار داشته باشد…

چگونه در جلوگیری از اعتیاد موثر باشیم؟

همانطور که می‌دانید متاسفانه یا خوشبختانه امروزه نوجوان های جامعه کاملا به تمامی مسائل با استفاده از موبایل خود دسترسی دارند؛ پس لازم است در این زمینه هوشمندانه برخورد کنیم. در این زمینه فرهنگ سازی رسانه ای بسیار می‌تواند موثر واقع شود. اما ما چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟

یکی از دلایل اعتیاد کمبود حس اعتماد به نفس یا به ترجمه‌ی بهتر (( عزت نفس )) می باشد. اینکه چطور می‌توانیم فرزندانی با اعتماد به نفس بالا تربیت کنیم بحثی است که می‌تواند در خور یک مقاله به صورت مجزا باشد.

  • اما چند نکته قابل توجه : از سرزنش کودک خود بپرهیزید. یادتان باشد او نیز مانند دیگر همسالانش در سن رشد است و حق اشتباه دارد. این انتظار بیهوده را از او نداشته باشید که او تمام و کمال همه ی کار ها را انجام دهد. این کار تنها حس بی ارزشی به او می‌دهد و او به این باور می‌رسد که همواره باید رضایت شما و دیگر افراد جامعه را جلب کند و به عبارت بهتر (( عزت نفس)) پایینی خواهد داشت؛ چرا که همیشه سعی می‌کند رضایت دیگران را جلب کند و به خود احترام نمی‌گذارد.

نکته ی بعد : چه قدر با فرزند خود دوست هستید؟ آیا تا به حال شده با او به کافه بروید و باهم گفت و گو کنید؟ چند بار در هفته با او ورزش می‌کنید؟ جه قدر با هم می‌خندید؟ آیا می‌دانید یکی از دلایل اصلی روی آوردن نوجوانان به مواد مخدر و سیگار، تنهایی است؟

بله ! شما باید با او دوست باشید. سعی کنید گاهی از جایگاه والای پدر یا مادر بودن بلند شوید و اجازه دهید او فکر کند که شما دوست او هستید. این یعنی اینکه او می‌تواند از شما با خیالی آسوده الگو بردارد و شما می‌توانید نقش الگوی سالم او را بازی کنید.

سعی کنید احساسات او را درک کنید و این حس را به او ندهید که در مقابل شما یک بچه است. یادتان باشد که اگر محیط خانواده یک محیط سالم باشد خیلی از مشکلات جامعه شاید روی نمی‌داد.

نقش خودتان و خانواده را دست کم نگیرید و از همین شروع کنید!

به فرزند خود حس شایستگی بدهید، حس تعلق را به او القا کنید.

گردآورنده : آریا شاه رستم بیک

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.