درحال بارگذاری ...

اعتیاد
به هرنوع وابستگی به عمل یا ماده‌ی شیمیایی که زندگی فرد را از حالت عادی خارج می‌سازد، اعتیاد می‌گوییم. اعتیاد می‌تواند طبعات مختلفی داشته باشد.
در سنین مختلف روی می‌دهد. طبق تحقیقات انجام شده و نتیجه های بدست آمده نشان داده شده که اعتیاد ناشی از یک خلاء یا ضربه روانی می‌باشد.

با افزایش آگاهی روانشناسی که در مطالب گذشته سایت، در مورد خانواده و مسائل تربیتی گذاشته شده، می‌توانید از این چالش جوامع صنعتی امروزی پیشگیری به عمل آورید.

اعتیاد در سنین مختلف

اعتیاد در سنین مختلف و در سطوح مختلف قابل مشاهده می‌باشد.

در والدین معتاد ما‌ می‌توانیم شاهد ضربه شدید همسر و بیشتر از همه بچه ها از شرایط والد باشیم و در سنین پایین تر شاهد هدر رفتن زندگی و زمان برای رشد فزندان بشویم. اعتیاد در سنین پایین امکان بهبود کمتری دارد و تباهی بیشتری برای فرد و خانواده اش خواهد داشت

در این مقاله سعی به توضیح و شرح اعتیاد به اینترنت شده. اعتیاد به اینترنت در سنین مختلف و در سطوح مختلف وجو دارد. نوع خفیف این اعتیاد در بسیاری از ما که در جوامع پیشرفته امروزی در حال زیستنیم ممکن است وجود داشته باشد و چه بسا که ما بی‌خبر از آنیم.

اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت به عنوان یک اختلال روانی برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ شمرده شد و پژوهش ها از همان سالها آغاز شد.

در عصر حاضر بیشتر افراد استدلال می‌کنند که در تعداد ساعت مناسبی با اینترنت کار می‌کنند و حاضر به شرکت در پژوهش اعتیاد به اینترنت نیستند.

اما تحقیق های صورت گرفته نشان داده شده که از کل جمعیت استفاده کننده از اینترنت ۱% الی ۱۰% مبتلا به اعتیاد به اینترنت هستند و اینترنت به گونه ای زندگی و روال عادی آنها را مختل نموده.

جالب است که در این پژوهش ها نشان داده شده که از نظر روانشناسی، نورولوژیکی و رفتاری پرونده ای مشابه با افراد معتاد به قمار و مواد شیمیای دارند. در واقع ذهن این افراد دقیقا از نظر زیستی و علمی مانند انسان هایی رفتار می‌کند که معتاد به قمار یا مواد مخدر هستند.

پیرو همین نتایج در سال ۲۰۱۴ کتاب DSM  ( کتاب مرجع و رسمی اختلالات روانی در روانشناسی ) به روز رسانی شد و در این کتاب اعتیاد به اینترنت جز اختلالات روانشناخی قرار گرفت.

اما سئوال مهمی در زمینه اعتیاد به اینترنت مطرح می‌شود.

اعتیاد به کدام بخش اینترنت ایجاد می‌شود؟

بسیاری از متخصصین اعتقاد دارند که اینترنت به تنهایی قادر به ایجاد اعتیاد در افراد نیست. در واقع فعالیت هایی که به وسیله اینترنت صورت می‌گیرد اعتیاد را ایجاد می‌کنند. اعتیاد به فعالیت های مختلفی داریم مثل : اعتیاد به بازی های ویدوئی، اعتیاد به سایت های مستحجن و با محتوای پورنوگرافی، اعتیاد به قمار و اعتیاد به شبکه های مجازی.

طبق تحقیقات صورت گرفته نتایجی جالب و جدیدی به دست آمده که نشان می‌دهد، نوعی از اعتیاد به اینترنت وجود دارد که مربوط به جست و جوی زیاد و بی وقفه در اینترنت و سایت هایی مثل یوتیوب و گوگل می‌شود.

عواقب اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت در سنین مختلف عواقب مختلفی در بر دارد.

طبق پژوهش های صورت گرفته بر روی گروهی از مردان که ویژگی مشترک همه آنها استفاده از اینترنت بیش از ۴۸ ساعت در هفته بوده.

نتایجی از این تحقیقات به دست آمده که بسیار جالب است. استفاده بیش از حد اینترنت در انرژی افراد تاثیر منفی داشته و باعث خستگی مفرت و کسالت می‌شود. همچنین این تحقیقات نشان داده که استفاده بیش از حد از اینترنت بر روی بخشی از قشر خاکستری مغز اثر گذاشته که در اثر آن

(( قدرت تصمیم گیری )) به شدت افت کرده و باعث پایین آمدن اعتماد به نفس و امید به آینده می‌شود.

همچنین این تحقیقات نشان داده که با توجه به اثری که مصرف بیش از حد اینترنت بر روی قسمت های مختلف مغز می‌گذارد در این افراد خلاقیت رو به کاهش می‌رود.

آسیب اینترنت در نوجوانان

در فرهنگ ما متاسفانه بسیاری از اطلاعات به صورت شفاف در اختیار نوجوانان قرار نمی‌گیرد. همین مسئله باعث شده تا مانعی بر سر راه کنجکاوی نوجوانان گذاشته شود و اشتیاق به دانستن را بیشتر کند. همین عامل باعث می‌شود که اعتیاد به اینترنت و مصرف بیش از حد آن برای دانستن ایجاد شود. اما جدای از این بحث به این فکر کنید که آیا تمامی اطلاعاتی که در اینترنت قرار دارد صحیح است؟ آیا ممکن است یک وبلاگ یا سایتی به اشتباه نوجوانی را راهنمایی کرده و باعث تباهی زندگی او شود؟

بحثی که در زندگی در سالهای اخیر با آن رو به رو شدیم، متاسفانه استفاده بیش از حد از سایت های پورنوگرافی می‌باشد. این سایت ها باعث ایجاد اختلالات جنسی و تصور های جنسی اشتباه به افراد می‌شود که در زندگی زناشویی افراد به شدت اختلال ایجاد کرده و معمولا باعث طلاق می‌شود.

استفاده بیش از حد از اینترنت در نوجوانان باعث شده که تحرک از آنها گرفته شود و دچار بلوغ زودرس شوند. بلوغ زودرس در پسران باعث توقف رشد آنها پیش از موعد می‌شود و در دختران یک آسیب بزرگ روانی و افسردگی طلقی می‌شود و می‌تواند منجر به خودکشی بشود.

پس با به روز بودن و مطالعه مطالب در مورد اعتیاد به اینترنت و آگاه کردن فرزند خود از بروز این اتفاقات و آسیب های ناگوار بکاهید و با توضیح دادن به صورت شفاف کودک خود را مطلع کنید.

 

گرد آورنده : آریا شاه رستم بیک

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.