درحال بارگذاری ...

افسردگی پس از زایمان
افسردگی پس از زایمان چیست؟ چرا آمار افسردگی پس از زایمان هر روزه رو به افزایش است؟ آیا درمانی دارد؟ چگونه از آن پیشگیری کنیم؟ این اختلال با چه علائمی همراه هستند؟
چند درصد از خانم های باردار دچار این عارضه می‌شوند؟
این ها همگی شاید سئوال خانم ها یا حتی زوج ها باشد. امروزه آمار فزاینده ای در مورد اختلال افسردگی پس از زایمان داریم.
لازم است که حتما آن را باشناسیم و مورد بررسی قرار بدهیم. خوشبختانه در دنیای امروز روانشناسان و محققین این پدیده را بسیار مورد بررسی قرار دادند و نتیجه های جالب و مفیدی از آنها به دست آمده که آن ها را در این مقاله با شما به اشتراک می‌گذاریم.
افسردگی پس از زایمان چیست؟

به حالت های افسردگی می‌گویند که بلافاصله پس از تولد فرزند سراغ مادر می‌آید. این حالت همراه با تمامی حالات افسردگی مثل : مود پایین، اختلال در خواب، مشکل در اشتها و … باشد. دیده شده در این عارضه حملات پانیک نیز حضور دارند که نشان از حضور استرس و اضطراب در فرد است. پس فرد مبتلا علاوه بر علائم افسردگی به خوبی از خود علائم استرس و اضطراب را نیز نشان می‌دهد.

دلیل افسردگی پس از زایمان چیست؟

افسردگی پس از زایمان را ۵۰% از خانم ها پس از زایمان تجربه می‌کنند. آمار نشان داده که بین ۶% تا ۷% از خانم ها حالت هایی از افسردگی اساسی را در این دوره تجربه می‌کنند که در مقاله های گذشته راجع به آن مفصل صحبت کردیم.

اما این مسئله با این آمار بالا و شدت بالا چگونه ایجاد می‌شود؟

همانطور که می‌دانید مادر در تمام دوره بارداری هورمون هایش دچار تغییر می‌شود. زایمان باعث تغییر ناگهانی هورمون ها می‌شود و وضع مادر به گونه ای می‌شود که عاملی بیولوژیک حقیقتا وی را دچار یک افسردگی می‌کند. تحقیقات نشان داده که از روز تولد تا ۱۰ روز پس از تولد مادران در این دوره شدید قرار می‌گیرند.

پژوهش ها بر صداقت این موضوع مهر تأیید زده که مادرانی که در دوره بارداری خود دچار ، دچار استرس و اضطراب قرار می‌گیرند بیشتر در خطر این اختلال هستند. همچنین باید گفت که هرگونه فشار عصبی بر روی مادر در دوره بارداری بر روی وضعیت روانی او پس از زایمان بی تأثیر نخواهد بود.

طبق آخرین تحقیقات مادرانی که یکبار در بارداری نخست خود افسردگی پس از زایمان را تجربه کردند به احتمال زیاد در بارداری های بعدی نیز این حالت را تجربه خواهند کرد.

درمان افسردگی پس از زایمان چیست؟

افسردگی پس از زایمان مانند دیگر انواع افسردگی درمان می‌پذیرد.

به این صورت که طبق بررسی های صورت گرفته بهترین روش برای درمان افسردگی رواندرمانی، همراه با دارو درمانی می‌باشد. این جلسات باید به صورت مداوم انجام شود و اگر دارو مصرف می‌شود حتما استمرار در مصرف رعایت شود.

به طور کلی : هیچ حالت روانی غیر عادی را دست کم نگیرید و به یک متخصص مراجعه کنید !

گردآورنده : آریا شاه رستم بیک
منبع : Psychologytoday

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.