درحال بارگذاری ...

افکار شیطانی

فوریه 24, 2019 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2019/02/افکار-شیطانی.jpg

افکار شیطانی
اکثر افراد ، افکار بی ثباتی را تجربه کرده اندکه به طور ناگهانی به ذهن شان خطور می کند و اصلا ربطی به موقعیت ندارند. شما ممکن است در حال صحبت کردن با دوستتان باشید ، سپس یکدفعه این تصویر به ذهنتان می رسد که به دوستتان فحش بدهید . یا این که وسط یک گفتگوی دوستانه در کافی شاپ ، ناگهان این فکر به ذهنتان می رسد که انگشت تان را در چشم دوستتان فرو کنید . یا این که خیلی آرام در یک مهمانی شام نشسته اید ، سپس این فکر به ذهنتان خطور می کند که ناگهان یک حرف خجالت آور بزنید خودتان و همسر بی گناهتان را شرمنده کنید.

در واقع حدود 90 درصد افراد چنین افکار شیطانی را تجربه می کنند مثل افکار کفر گویانه ، افکار جنسی ، افکار نامناسب ، افکار آسیب رسان …. این افکار ممکن است به نظر موذیانه ، وحشیانه یا نابود کننده باشند و شما حتی از نیت واقعی داشتن چنین افکاری بی اطلاع باشید .

شما ممکن است تعجب کنید : “من چه جور آدمی هستم که یک چنین فکری به ذهنم خطور می کند؟” به خاطر داشته باشید که فکر ، فقط فکر است . توجه کنید که شما در واقع بر اساس هیچ یک از این افکار شیطانی عمل نکرده اید. آنها در یک لحظه به ذهن تان خطور می کنند و سپس می گذرند و ناپدید می شوند.

افکار شیطانی هرگز به عمل منجر نمی شوند . علت اصلی این امر نیز به تفاوت بین فکر و تکانه مربوط می شود.

معمولا شما می توانید انگیزه ای را در پشت این تکانه پیدا کنید . به عنوان مثال: شما می خواهید آب بنوشید یا می خواهید کفش بخرید . در حالیکه پشت یک فکر ، بویژه یک فکر شیطانی هیچ انگیزه ای وجود ندارد شما واقعا نمی خواهید انگشتتان را در چشم دوستتان فرو کنید یا نمی خواهید آبروی خودتان را در مهمانی ببرید.

خوب، همین حالا فکر شیطانی را به خاطر بیاورید که قبلا به ذهنتان خطور کرده است. سعی کنید آن فکر را در ذهن تان نگاه دارید. توجه داشته باشید که آن فکر فاقد قدرت لازم برای وادار کردن شما به انجام کاری است. آن فکر فقط یک فکر است و به هیچ عنوان واقعیت نیست. از ذهن تان به خاطر این فکر عجیب و غریب تشکر کنید . شما حتی می توانید از این موضوع لذت ببرید که این فکر چقدر غیر عادی و حیرت آور است.

 

کتاب : رهایی از زندان ذهن/متیو مک کی
گرد آرونده: سعیده شفق


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.