درحال بارگذاری ...

با پرخوری کودکان در دید و بازدید عید چه کنیم؟

مارس 29, 2019 0

http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2019/03/با-پرخوری-کودکان-در-دید-و-بازدید-عید-چه-کنیم؟.gif

با پرخوری کودکان در دید و بازدید عید چه کنیم؟
مهمانی‌ها و دید و بازدیدهای نوروزی، اغلب بهترین موقعیت برای دسترسی بچه‌ها به خوراکی‌های متنوعی است که در روزهای معمولی والدین اجازه خوردن آنها را نمی دهند . ممکن است کودکان در دید و بازدید عید آنقدر پرخوری کنند که گرفتار دل‌درد و سوءهاضمه بشوند، بیش از حد مجاز قند و مواد غیرمغذی دریافت کنند و همین باعث بی‌میلی‌ آنها به وعده‌های غذایی شود.

مرز و محدوده را با مشارکت خودشان تعیین کنید

باید سعی کنید مسئله را از حالت دستوری خارج کنید و به صورت توافقی و دوستانه صحبت کنید. می توانید در ابتدا اطلاعاتی راجع به ارزش های مواد غذایی ،حداقل و حداکثر نیاز بدن انسان به مواد غذایی مختلف را به کودک خود آموزش دهید.
برای مثال می توانید میزان قند موجود در یک شیرنی را با میزان قندی که بدن به صورت طبیعی در طول روز نیاز دارد مقایسه کنید ، و سپس بر سر اینکه در روز چه مقدار شیرنی مصرف کند به توافق برسید و در انتها در این باره صحبت کنید که اگر به توافق عمل نکرد چه باید کرد.

از خانه شروع کنید

روزی که قرار است به مهمانی بروید، شکلات و شیرینی را از دسترس بچه‌ها دور کنید تا اگر در مهمانی از حد مجاز روزانه فراتر رفت، نگران نشوید. پیش از مهمانی، غذا و میان‌وعده معمول روز را به او بدهید که با شکم گرسنه به مهمانی نرسد.

سخت‌گیری بیش از حد ممنوع

اگر بچه‌ها در خانه رژیم غذایی سفت و سختی داشته باشند که مثلاً هیچ نوعی شیرینی، غذای سرخ‌شده یا خوراکی فرآوری‌شده در آن نیست، واکنش طبیعی آن‌ها در مهمانی‌ها این است که سراغ خوراکی‌های ممنوعه بروند و آن‌قدر بخورند که دیگر جا نداشته باشند. مصرف گه‌گاه این خوراکی‌ها در خانه باعث کاهش ولع آن‌ها می‌شود و احساس محدودیت نمی‌کنند.

توجه کنید، اما کنترل نکنید

گوشزد کردن و تذکر دادن، به‌ویژه در حضور دیگران نه‌تنها مانع پرخوری نمی‌شود، که پیامدهای منفی دیگری دارد که ممکن است رفتار کودک در برابر مسأله خوردن را به‌ کل و برای همیشه تحت تأثیر قرار دهد.

گزینه‌های سالم را پر رنگ کنید

سر میز شام یا هر زمان دیگری که بچه‌ سراغ خوراکی‌ها می‌رود، توجه او را به همه گزینه‌ها به ویژه خوراکی‌های سالم‌تر جلب کنید. اجازه دهید بین خوراکی‌ها چیزی را انتخاب کند که بیشتر دوست دارد. او را به انتخاب خوراکی‌های سالم‌تر مجبور نکنید .

ماهی‌گیری به‌جای ماهی

مهارت توجه به احساس و وضعیت بدن را به کودک یاد دهید تا بتواند سیری، گرسنگی یا تشنگی را به‌شکلی آگاهانه تشخیص دهد. مثلاً به‌جای گفتن «فقط می‌تونی دو تا دیگه بخوری» یا «بشقابت رو تموم کن» می‌شود گفت «به دلت گوش کن. داره میگه پر شدم یا باز هم خوراکی می‌خواد؟».

به جای دهان، دست‌هایش را مشغول کند

پرخوری کودک در بعضی موارد نشانه بی‌حوصلگی و بیکاری است. در واقع او برای اینکه خودش را سرگرم کند به یک پاکت چیپس پناه می‌برد. اگر شما بتوانید راهی برای مشغول نگه‌داشتن منطقی و هدفمند دست و فکر دختر یا پسر کوچک‌تان پیدا کنید، خود‌به‌خود عادت پرخوری هم از سرش خواهد پرید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.