درحال بارگذاری ...

بحران هویت در نوجوانی

نوامبر 3, 2018 0

http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/11/بحران-هویت-در-نوجوانان.jpg

بحران هویت در نوجوانی
اهمیت دوره ی نوجوانی در طول رشد شخصیت فردی بارز و مسلم است و از سوی دیگر اهمیت نقش هویت‌یابی در این دوره به عنوان اساسی ترین اصل، غیرقابل انکار می نماید. در تایید اهمیت هویت‌یابی می توان موضوع هویت را از این منظر نگریست که آیا اهمیت آن در حدی هست که بتوان به عنوان یک نیاز اساسی بدان پرداخت؟

اریک فروم ،جامعه شناس و روانکاو آلمانی معتقد است فرق انسان و حیوان ابتدا در نیازهای اختصاصی اوست؛ از این رو شناخت او بدون آشنایی به این نیازها میسر نخواهد بود. این نیازها از نظر فروم به قرار زیر است: نیاز به تعالی، وابستگی، هویت، رجوع به اصل و وسایل راهیابی. او میگوید: «هر انسانی تمایل دارد تا هویت خاصی داشته باشد. از اینرو می کوشد که خویشتن را دریابد و بشناسد. در عین حال میخواهد فردی ممتاز باشد و برای رسیدن به این مقام خود را به شخص یا گروهی از اشخاص نسبتا ممتاز مرتبط می کند و یا خویشتن را با آنها همانند می سازد تا به واسطه ی امتیاز شخصی که آن فرد یا آن گروهها دارند تا حدی صاحب تشخیص و امتیاز گردد». درحقیقت منظور فروم این است که هر انسانی به احساس خاص و منحصربه فرد بودن نیاز دارد از این روست که احراز هویت در دوران نوجوانی ضرورتی اساسی به حساب میاید.

هویت چیست؟

در فرهنگ لغت فارسی عمید هویت به معنای (ماهیت، وجود و هستی) بیان شده است. هویت از نظر روان شناسی یعنی اینکه فرد خود را به عنوان یک موجود منحصر به فرد چگونه تعریف می کند.

انواع هویت

هویت انواع مختلفی دارد که به مهم ترین آن ها اشاره می شود:
 • هویت فردی: شامل خصوصیات، توانمندی ها و صفات مثبت و منفی فرد.
 • هویت خانوادگی: جایگاه فرد در خانواده و کیفیت ارتباط او با سایر اعضای خانواده.
 • هویت فرهنگی: احساس تعلق به یک گروه با ارزش های خاص.
در مسیر تدیجی شکل گیری هویت چهار حالت به وجود می آید:
 • کسب هویت: فرد به راحتی گزینه های مختلف را بررسی می کند و سپس یکی از آن ها را برای خود بر می گزیند. این افراد حس می کنند که بحران را پشت سر گذاشته اند و می دانند که ادامه مسیر چگونه است و مقصد کجاست.
 • وقفه هویت: این افراد در فرایند ایجاد هویت دچار وقفه می شوند و ارزش خاصی را برای خود انتخاب نمی کنند.
 • ضبط هویت: این افراد به ارزش های قبلی خود اتکا می کنند و گزینه های مختلف را بررسی نمی کنند و عمدتا ارزش های والدین و یا یک سری ارزش های قالبی و انعطاف ناپذیر را پذیرفته اند و عموما افراد متعصبی هستند.
 • پراکندگی هویت: فرد مسیر مشخصی در مورد پایبندی به ارزش ها ندارد و به مسائل بی تفاوت است.

عوامل موثر بر هویت

 • نقش عوامل فرهنگی و اجتماعی

  از ديدگاه آنتوني گيدنز،محيط فرهنگي که ما در آن متولد مي شويم و رشد مي کنيم بر رفتارما تاثير مي گذارد به نظر ميرسد که هيچگونه فرديت يا اداره آزاده براي ما باقي نمي گذارد اما در اصل اين طور نيست ما با همه شرايط موجود مي توانيم محيط ديگري براي خود بسازيم .
  نوجوانان متعلق به فرهنگ های قدیمی،ونقاط دورافتاده، تحت تأثیر زمینه اجتماعی وفرهنگی هویت متناسب با شرایط محیط زندگی خودرا کسب می کنند.

 • عوامل مربوط به والدین

  نوع ارتباط نوجوان با والدین در چگونگی شكل‌گیری هویت آنان مؤثر است. پژوهشهای ، ماركستر‌وم ، آدامز۳ (۱۹۹۲)بیانگر این مطلب است كه نوجوانانی كه درحالت پراكندگی هویت هستند غالباً كسانی هستند كه از جانب والدین خود به فراموشی سپرده شده و طرد گشته‌اند شاید علت این امر این است كه شكل‌گیری هویت در آغاز مستلزم همانند سازی با پدر و مادر است و همانند‌سازی با ویژگیهای آنان و قتی انجام می‌شود كه نوجوانان به آنان دلبستگی داشته باشند وقتی در خانواده‌ای كودك اجازه پیدا می‌كند حتی نظرات مختلف را با آزادی ابراز كند و پدر ومادر نیز با عقاید فرزند با احترام برخور‌كنند ، طبعاً رشد هویت نوجوانان چنین خانوده‌هایی با موفقیت همراه خواهد بود.
  تربیت والدین بر دلبستگی و مراحل ایجاد دلبستگی کودکان تاثیر دارد، که نوع دلبستگی می تواند بر شکل گیری هویت در نوجوانی اثر بگذارد.

 • نقش مدرسه

  مدرسه نیز یکی از عوامل موثر برنحوه شکل گیری هویت است.موفقیت تحصیلی درطول سالهای مدرسه وقبول شدن بعدی نوجوانان دردانشگاه، راههای زندگی آینده او راهموارتر می سازد وازنظرهویت حرفه ای نیز اطمینان بیشتری برای او ایجاد می کند. همچنین تحصیلات مدرسه ای ودانشگاه معمولاً اطلاعاتی را در اختیار نوجوانان قرار می دهد که در شکل گیری هویت آنان موثراست.الگو برداری ازسایر دانش آموزان و دانشجویان نیز تا اندازه ای در رشد هویت نوجوان موثر است.

در حقیقت به بیان دیگر، هر انسانی به احساس خاص و منحصر به فرد بودن نیاز دارد. اگر نتواند این احساس را از طریق خلاقیت ایجاد کند، آن را از راه همانندسازی با انسان های دیگر تحقق می بخشد. لذا شخصیت هر انسانی بر اساس فرصت ها و امکاناتی که شرایط جامعه و فرهنگ وخانواده برای او فراهم می آورند شکل می گیرد.

اگر هویت در نوجوان درست شکل نگیرد چه می شود؟
شکل گیری هویت در نوجوانان یکی از اساسی ترین مراحل زندگی هر فردی است. اگر هویت درست شکل نگیرد می تواند مشکلات زیادی را برای نوجوانان ایجاد کند. این مشکلات هم در دوره نوجوانی اتفاق می افتد و هم تاثیرات دراز مدت در زندگی فرد می گذارد. بزه کاری، اعتیاد به مواد مخدر، اضطراب، افسردگی و گرایش هاو افکار خودکشی از جمله مواردی است که برای فرد مشکل ایجاد می کند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.