درحال بارگذاری ...

تاثیر مصرف مواد مخدرو بر رابطه جنسی

ژانویه 18, 2018 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/01/baharps.jpg

تاثیر مصرف مواد مخدرو بر رابطه جنسی

امروزه یکی از تصورات رایجی که به غلط میان برخی از مردم و به خصوص زوج‌های جوان جا افتاده این است که مصرف سیگار، قلیان، الکل و مواد مخدر و محرک می‌تواند برخی از اختلال‌های رابطه زناشویی را كنترل و ناتوانی‌های جنسی را بهبود ببخشد.

برخی به امید اینکه مشکلات زناشویی‌شان را حل کنند به توصیه دوستان سراغ این مواد رفته، غافل از اینکه نه تنها اختلال جنسی‌شان حل نمی‌شود بلکه اعتیاد نیز به مشکلات‌شان اضافه خواهد شد! چه بسا بسیاری از این مواد تاثیرات دائمی روی ارگان‌ها و دستگاه جنسی می‌گذارند و حتی بعد از ترک نیز اثرات آن همچنان باقی می‌ماند. البته این مشکلات فقط با اعتیاد ایجاد نمی‌شوند؛ مصرف گاه به گاه این مواد هم می‌تواند برای روابط زناشویی دردسرساز باشد و سلامت رابطه زناشویی و کانون گرم خانواده‌تان را تهدید کند.

 

بی خوابی و ضعف
بی‌خوابی و ضعف به دنبال استفاده از مواد مخدر علاوه بر تاثیرات منفی بر جسم و روند زندگی، تاثیر منفی بر کیفیت رابطه زناشویی هم می‌گذارد. مصرف مواد در خانم‌ها نیز می‌تواند به صورت غمگینی، افسردگی و احساس عدم کفایت بروز کند كه همه این حالت‌ها خود می‌تواند باعث ایجاد ناتوانی جنسی و نرسیدن به ارگاسم شود.

به طور کلی اختلالات جنسی به 4 طبقه دسته‌بندی می‌شوند: اختلالات میل جنسی، اختلالات برانگیختگی، اختلالات در رسیدن به اوج لذت جنسی و اختلالات درد حین رابطه زناشویی که همگی با مصرف مواد مخدر ارتباط مستقیم دارند.

اختلال در عملکرد جنسی
مواد مخدر و الکل هر دو باعث اختلالات ارگاسم در رابطه زناشویی در مردان و زنان می‌شود. البته خانم‌ها در این زمینه حساس‌تر هستند.

علاوه براین، مصرف این مواد و نوشیدنی ها می‌تواند باعث انزال زودرس یا تاخیر در انزال شود كه خود یكی از اختلال‌هایی است كه می‌تواند رابطه زناشویی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

همچنین اگر فرد بعد از ترک از لحاظ روانی تحت درمان قرار نگیرد مشکلات جنسی و اختلال در ارگاسم همچنان در او باقی می‌ماند. به همین دلیل این افراد باید بعد از ترک اعتیاد، به‌وسیله روانپزشک و روانشناس بررسی و درمان شوند.

 

کاهش انرژی
یکی از تصورات غلطی که در میان مصرف‌کنندگان مواد مخدر و محرک به خصوص تریاک، حشیش و شیشه وجود دارد این است که فکر می‌کنند با مصرف این مواد توان جسمی، جنسی و شغلی‌شان افزایش پیدا خواهد کرد. حتی بعضی از راننده‌های وسایل سنگین به خاطر اینکه نیاز به خواب‌شان کمتر شود و بیشتر کار کنند سراغ مواد مخدر می‌روند. همچنین بعضی از بیمارانی که دردهای اندامی، ستون فقرات و … دارند برای کاهش دردشان به توصیه نادرست دیگران، تریاک مصرف می‌کنند.
در واقع مصرف این مواد در اوایل ممکن است کمی باعث حس آرامش شود، به همین دلیل فرد فکر می‌کند از لحاظ جسمی قوی‌تر شده است درحالی که به مرور تاثیر عکس می‌گذارد.
در این صورت فرد نه تنها توانایی جنسی‌اش را از دست می‌دهد بلکه بعد از مدتی تبدیل به یک فرد بی‌تفاوت می‌شود. درواقع بدن نسبت به این مواد مقاوم می‌شود. حتی وقتی مصرف دارو و ماده مخدر قطع می‌شود بدن دیگر نمی‌تواند هورمون‌های لازم برای یک سیکل جنسی سالم را تولید کند و فرد دچار مشکلات به مراتب بیشتری از گذشته می‌شود.

 

تاثیرات سیگار و قلیان
مصرف سیگار، قلیان و سایر محصولات توتون و تنباکو باعث ایجاد مشکلات عروقی در عضو جنسی و ناتوانی جنسی می‌شود. کسانی که در حال حاضر سیگاری هستند یا در گذشته برای مدت‌های طولانی سیگار می‌کشیدند و الان ترک کرده‌اند، بیشتر از کسانی که هیچ وقت سیگار نکشیده‌اند دچار مشکلات جنسی می‌شوند.
سیگار همان‌طور که در سایر عروق بدن باعث تنگی و آترواسکلروز می‌شود در عروق انتهایی آلت تناسلی هم می‌تواند تنگی ایجاد کند و روی میزان متوسط فشار خون عضو جنسی اثر بگذارد. بنابراین به تدریج منجر به ناتوانی جنسی می‌شود. طول مدت کشیدن سیگار نیز روی میزان ناتوانی فرد تاثیر مستقیم دارد.
مصرف توتون و تنباکو همان‌طور که حرکت مژک‌های نای و نایژه‌ها را مختل می‌کند در حرکت اسپرم‌ها نیز اختلال ایجاد می‌کند و باعث ناباروری می‌شود.
افرادی که سیگاری هستند و مشکل ناتوانی جنسی دارند برای درمان باید اول از همه سیگار را ترک کنند. پس در این افراد مصرف دارو به تنهایی نمی‌تواند ناتوانی جنسی را درمان کند.

 

مشاوره جنسی
اینکه چقدر خانواده‌ های مختلف به دلیل مشکلات جنسی از هم پاشیده شده‌ اند، روشن نیست.
اما می‌ توان با قطعیت گفت بسیاری از مشکلات خانواده‌ ها را می‌ توان با مشاوره جنسی بهبود بخشید.
مواردی که افراد به دلیل عدم آگاهی با آن رو به‌ رو نمی‌ شوند و موجب جدایی عاطفی و جنسی زوجین می‌ شود را به راحتی می‌ توان با انجام یک مشاوره زناشویی ساده از بین برد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.