درحال بارگذاری ...

خشم چیست؟

از منظر روانشناسی خشم یک احساس است. همچنین یک احساس یک حالت درونی یا بیرونی است که ذهن آن را برنامه ریزی می‌کند.
اما ما انواعی از احساسات را تجربه می‌کنیم. این احساسات دو نوع هستند

احساسات اصلی و احساسات غیر اصلی

احساسات اصلی احساساتی هستند که برای بقای انسانها ضروری هستند و احساسات غیر اصلی احساساتی هستند که فرد در طول زندگی تجربه می‌کند ولی برای بقا ضروری نیست. مثل احساس گناه.

از احساسات اصلی می‌توان به احساس خشم، گرسنگی، درد و…

این احساسات را ما از نیاکان ما به ارث رسیده. برای مثال خشم باعث می شده آدم ها از قلمرو خود و نسل خود در برابر حملات دفاع کنند و بقای نسل خود را تضمین کنند.

شما هم مانند هر انسانی خشم را تجربه کردید، لازم نیست خود را برای این حس مقصر بدونید. شما کار اشتباهی نکردید و این طبیعت شماست که خشمگین شوید .

حتی ممکن است نزدیکان خود خشمگین شوید. به هیچ وجه خود را سرزنش نکنید و احساس گناه نداشته باشید!

اما باید حواسمان باشد. اگر خشم شما به : خشم خانگی، دعوا و مشاجره، ضرب و شتم، ناسزا، درگیری بی‌مورد، آسیب رساندن به خود و دیگران، دور کردن شما از حقیقت و … شود، باید سریعا به فکر بی‌افتید تا این مشکل را حل کنید. بله ! الآن دیگر کاملا به مشکل تبدیل شده و باید با آن مقابله کرد.

اما چگونه با خشم مقابله کنیم؟

این احساس اصلی از کودکی همراه ما بوده. شاید برای شما این پرسش پیش بیاید که چرا باید از خشم خود شرم نکنیم؟ خشم می‌تواند به قتل و هزاران جرم دیگر منجر شود!

بله کاملا همینطور است. اما اگر بتوانید آن را به جا وکنترل شده اتفاده کنید بسیار هم مفید است.

خشم از تجربه زندگی ما از گذشته یا طرحواره ما شکل می‌گیرد.

این تجربه ما از محیط است که به ما می‌آموزد که آیا باید فردی خشمگین باشیم؟ آیا ما با تحریک های کوچک عصبانی و خشمگین می‌شویم؟

اگر شما و مادری مشابه با این وضع داشته باشید قطعا فردی عصبانی خواهید بود. باید بی‌آموزید بدون یادگیری هایی که قبلا محیط به شما داده تجربه خودتان را داشته باشید! قبل از خشمگین شدن کمی فکر کنید! آیا واقعا نیاز به عصبانی شدن هست؟ اگر باید عصبانی باید بشویم از خود بپرسید چرا؟!

گردآورنده : آریا شاه رستم بیک

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.