درحال بارگذاری ...

خشونت خانگی
خشونت خانگی هم می‌تواند فیزیکی باشد هم می‌تواند روانی باشد. در هر فرهنگی و جنسیتی، هر جنسیت و گرایشی، ما شاهد خشونت خانگی هستیم.
می‌توانیم تاثیرات آن را به وضوح در زندگی دید. خشونت خانگی ابعاد زیادی دارد و می‌تواند شامل جنبه های متفاوتی باشد. برای مثال خشونت خانگی می‌تواند شامل : ترساندن، صدمه فیزیکی ( کتک زدن، پرتاب شیء و … ) و حتا کنترل کردن باشد. به صورت کلی هر رابطه ای متفاوت است و جنبه های گوناگونی دارد. پس خشونت خانگی هم دقیقا به همین صورت می‌تواند متفاوت باشد.

به دید کلی می‌توان گفت هرنوع برخورد از سمت پارتنر در رابطه، که به مثابه برخورد با مال و املک و یک دارایی باشد خشونت خانگی نام دارد.

توهین، تهدید، سوء استفاده احساسی  و اجبار به برقراری رابطه جنسی همگی مصداق خشونت خانگی هستند. در هر کشوری و با هر فرهنگی، متناسب با هر شرایطی متاسفانه شاهد تجاوز از جانب شوهر به همسر هستیم که در واقع اجبار در برقراری سکس بدون تمایل خانم این شرایط را ایجاد می‌کند. این اتفاق نیز یکی از مصداق های بارز خشونت خانگی است که متاسفانه اخیرا به کرات مشاهده شده.

افرادی که مرتکب به خشونت خانگی می‌شوند، ممکن است فرزندان، حیوانات خانگی و دیگر اعضای خانواده را در جایگاه اهرم فشار و وسیله ای برای رسیدن به خواسته های خود قرار دهند تا قربانی را برای رسیدن به هدف خود بالاجبار متقاعد کنند.

افرادی که قربانی این گونه سوء استفاده ها می‌شوند، با کاهش عزت نفس، افزایش اضطراب و افسردگی روبه رو می‌شوند.

این گونه حس ها اگر سریعاً درمان نگیرند و برطرف نشوند، می‌توانند باعث ماندگاری آنها و شدت گرفتن آنها شود و مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا اثرات آنها از بین رود. لازم به ذکر است که همه شرایط در صورتی رخ خواهد داد که تحت درمان تخصصی قرار بگیرند.

آمار خشونت خانگی

طبق تحقیقات انجام داده شده، آمار ها نشان می‌دهند که زنان بیشتر از مردان تحت خشونت خانگ قرار می‌گیرند. و گزارش شده که در آمریکا ۳۸ میلیون زن آمریکایی هر روزه مورد خشونت خانگی قرار می‌گیرند که این خود عدد بسیار قابل تاملی است.

البته لازم به ذکر است که مردان هم تحت خشونت خانگی قرار می‌گیرند و آسیب های ذکر شده را محتمل می‌شوند؛ اما با آماری پایین تر از زنان جامعه

به طور کلی چیزی که بیش از همه باعث نگرانی است آمار بالای خشونت خانگی است چه برای زنان و چه برای مردان.

آموختن مهارت هایی مثل کنترل خشم می‌تواند در جلوگیری از اینگونه خشونت ها موثر واقع شود.

راه های مقابله با خشونت خانگی

متاسفانه هنگامی که خشونت خانگی رخ می‌دهد تقریبا راهی برای فرار و رهایی از ضربه عاطفی وجود ندارد. اما با چند راه‌کار می‌تواند آسیب فیزیکی خود را به حداقل برسانید.

  • هنگام مشاجره و بحث، خود را در مکانی قرار دهید که بسته نباشد و برای مثال در راه پله ها، دستشویی ها و اتاق های بسته، آسیب های فیزیکی ناشی از حملات فیزیکی بسیار بیشتر شده و شما کمتر ممکن است راهی برای حفاظت از خودتان داشته باشید.
  • هر زمانی که آسیبی به شما رسید سریعا به پلیس مراجعه کنید و وضعیت خود و فرزندانتان را به اطلاع ایشان برسانید.
درمان خشونت خانگی

متاسفانه افرادی که خشونت خانگی را مرتکب می‌شوند خود این باور را ندارند که مرتکب خشونت خانگی هستند. در این مرحله فردی که خشونت خانگی را انجام می‌دهد، حتما لازم است تا خودش قانع شود و به روانشناس متخصص مراجعه کند.

این افراد در مواردی دارای یک خشم درونی ( به هر دلیلی ) هستند که با مراجعه به روانشناس کاملا حل خواهد شد ( البته لازم به ذکر است که نیاز به پیگیری مداوم دارد )

برخی از افراد نیز شاهد چنین صحنه هایی در خانواده خود بوده اند.

در هر حال باید بدانیم که تنها راه حفظ زندگی برای زوج هایی که در زندگیشان این گونه آسیب ها وجود دارد، مراجعه به روانشناس متخصص و پیگیری هست. این افراد باید به صورت مداوم به مشاور خود مراجعه کنند و برای درمان تلاش بکنند.

 

گردآورنده : آریا شاه رستم بیک

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.