درحال بارگذاری ...

خطاهای رایج فرزند پروری

نوامبر 6, 2018 0

http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/11/خطاهای-رایج-فرزند-پروری.jpg

خطاهای رایج فرزند پروری
يكي از عوامل موثر در بروز اختلال هاي رفتاري، عامل خـانواده، بـويژه الگـوي رفتـاري والـدين اسـت.از ايـن رو، محققان نتيجه گرفته اند كه بين بدرفتاري والدين واختلال رفتاري فرزندان ارتباط مستقیمی وجود دارد.
کودکان به عنوان یکی از گروههاي سنی آسیب پذیر در معرض انواع مشکلات روانشناختی قرار دارند. آسیب پذیري در این سنین تحت تأثیر فرآیند فعال رشد و مقتضیات خاص مراحل آن از یک طرف و کنترل شرایط محیطی و موقعیتی کودك توسط بزرگسالان از طرف دیگر قرار دارد.
اکثر والدین در تربیت و برخورد با فرزندان خود دچار مشکل می شوند و خطا هایی را نا آگاهانه انجام می دهند که باعث اختلالات رفتاری در کودکان می شوند.

در مرحله نخست تربیت کودک، والدین باید خطاهای فرزند پروری را بشناسند،در اینجا 15خطا اولیه و مهم را ذکر می کنیم:

 1. اولین خطا که بزرگ ترین و پر اهمیت ترین است اینکه والدین فکر می کنند(کودک بزرگسال کوچک است)
 2. والدین در رابطه با کاری که قرار است کودکان انجام دهند زیاد توضیح می دهند.
 3. والدین زیاد عصبانی و هیجان زده می شوند؛داد می زنند،چون نمی دانند باید چه کاری انجام دهند.
 4. از کلمه”دیگه دوست ندارم” استفاده می کنند در صورتی که باید بگویند:« کاری که کردی و مامان یا بابا دوست نداره ولی شما خودت همیشه برای ما دوست داشتنی هستی»
 5. مصمم و قاطع نبودن والدین در رفتار و مخصوصا قوانین که خودشان تنظیم کرده اند ؛کودکان نیاز به والدین مصمم ؛قاطع ؛و مهربان دارند.
 6. اولین گزینه پدرومادر در زمان ایجاد مشکل معمولا تنبیه است”چون جیغ زدی پارک نمیریم”در صورتی که علت رفتار کودک مهم است که چرا در مهمانی ها جیغ می زند شاید این کارو برای جلب توجه والدین انجام می دهد در نظر بگیرید در زمان ایجاد مشکلی اول علت رفتار کودک را مد نظر قرار دهید.
 7. متاسفانه والدین کودکان را باهم مقایسه می کنند؛لطفا کودکتان را با خودش یک هفته قبل از خودش مقایسه کنید ویا با یک ماه یا یکسال قبل از خودش.
 8. تصور می کنند با گفتن یک بار قانون کودک متوجه می شود در صورتی که وقتی قانونی توسط والدین تصویب شد باید در طول روز برای کودک تکرار شود چون کودکان حافظه کوتاه مدتی دارند.
 9. به کودکان رشوه بی مورد می دهند در نظر داشته باشید رشوه با پاداش فرق می کند؛رشوه قبل از رفتار است ولی پاداش حین رفتار یا بعد از رفتار است؛اما میزان پاداش وتشویق باید رعایت شود افراط یا تفریط در هیچ کاری نتیجه بخش نخواهد بود.
 10. به هیچ عنوان نباید والدین از تنبیه بدنی استفاده کنند.
 11. والدین بیشتر اشتباهات بچه ها را می بینند”چرا این کارو می کنی؟چرا حرف گوش نمی کنی؟”هر کودکی به انداره کافی نکات مثبت رفتاری را دارا می باشد تا به واسطه آن، مورد تشویق والدین قرار بگیرد.
 12. محیط خانه را برای کودکان از هنگام تولدتا۷سالگی امن نگهدارید.
 13. به بچه ها قولی ندید که عمل نکنید,و دروغ گو برای کودک جلوه کنید.
 14. احساسات کودکان را درک کنید,به آنها آموزش احساسات بدهید تا احساسات خودشان و شما را درک کنند(تو حق داری عصبی باشی،
  از۳سالگی به بعد وقتی صدای بلندی باعث ترسش شد بگوید:شما الان ترسیدی؟)
 15. هرگز به کودکان برچسب نزنیم و اجازه ندهیم کسی به کودکمان برچسب بزند حتی نزدیک ترین اعضای خانواده وحتی به شکل مثبت(دکتر مامان؛خنگه بابا)


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.