درحال بارگذاری ...

خلاقیت یک توانایی

می 1, 2019 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2019/05/خلاقیت.jpg

خلاقیت یک توانایی
اگر بخواهیم تعریفی کلی از خلاقیت داشته باشیم می‌توانیم بگوییم توانایی تولید ایده های جدید، جایگزین ها و امکاناتی که می‌تواند برای حل مسائل و ارتباط با خود و دیگران به صورت هوشمندانه کاربرد داشته باشند.

مفهوم خلاقیت

خلاقیت ویژگی های مختلفی دارد؛ مثل : هوش و مهارت، انعطاف در علایق، اطلاعات و آگاهی، ابتکار، عدم انطباق، سماجت و …

دو نوع خلاقیت در محیط اطراف ما وجود دارد.

 •  خلاقیت روزانه
 •  خلاقیت ویژه یا استثنایی

ما هر روز در عادات زندگی خود تنوع ایجاد می‌کنیم و بعضی از کار ها را سعی می‌کنیم طبق روشی متفاوت انجام دهیم. این خلاقیت، خلاقیت روزانه نام دارد. اما بعضی از انسان ها به صورت ذاتی دارای مشخصه هایی هستند که به آن خلاقیت ویژه می‌گویند.

در واقع خلاقیت ویژه، شاخص انسان هایی است که آنها را خلاق می‌نامیم.

مشخصه آدم های خلاق

 •  انرژی: افراد خلاق هم انرژی فیزیکی و هم انرژی ذهنی بالایی در حل انواع چالش ها دارند. البته این افراد به ظاهر آرام به نظر می‌رسند زیرا همیشه در حال تفکر و بررسی به ایده های متفاوت می‌باشند.
 •  هوش : روانشناسان بر این باوراند که هوش عامل بسیار مهم و تاثیر گذار در خلاقیت هستند. البته همه افراد باهوش خلاق نیستند ولی انسان هایی که خلاق هستند از هوش بالایی برخوردارند دلیل آن این است که برای دید متفاوت احتیاج به ظرفیت ذهنی بالا دارند.
 •  نظم : آدم های خلاق در عمل انسان های منظمی نیستند؛ اگر به اتاق این افراد یا میز کارشان نگاه کنید، نظم خاصی را مشاهده نخواهید کرد. در واقع آنچه نظم در آن هست، ذهن این افراد است که به صورت منظم برای پیروز شدن بر مشکلات تلاش می‌کند و راه حل جدیدی ارائه می‌کند.

ذات خلاقیت

خلاقیت مانند برق می‌ماند. شما آن را نمی‌بینید اما آن را حس می‌کنید. شما می‌توانید از این نیرو استفاده کنید. برق می‌تواند برای فردی کشنده باشد همچنین می‌تواند جان بیماری را در اتاق عمل نجات دهد. دقیقا مثل خلاقیت. شما می‌توانید از آن استفاده کنید تا اثرات منفی بگذارید یا می‌توانید جوری از آن استفاده کنید که جان انسان هارا نجات دهید.

افزایش خلاقیت

خلاقیت یک ویژگی است که وابسته به محیط است و نقش محیط در آن بسیار قابل توجه است. در واقع ویژگی جالب خلاقیت این است که هرچه از آن بیشتر استفاده شود بیشتر از قبل فعال می‌شود و رشد می‌کند.

حتما شما هم مثل تمام زوج هایی که پدر و مادر شدند سعی دارید خلاقیت را در فرزند خود پرورش دهید.

اما چطور و چگونه؟

باید توجه شود که طریقه ایجاد خلاقیت در کودکان تکیه بر فراهم کردن شرایط محیطی مناسب دارد

به روش های زیر توجه کنید:

 •  ایجاد فضا برای خلاقیت کودک
 •  کودک را با قوانین متعدد و سخت محصور نکنید.
 •  اجازه دهید زمان آزاد داشته باشد
 •  به کودک خود کمک کنید تا احساسات و غرایز خود را ابراز کند
 •  در مورد خلاقیت با او حرف بزنید
 •  اجازه دهید کودک احساسات و علایق خویش را دنبال کند
 •  نحوه تفکر خلاقانه را به کودک آموزش دهید
 •  از مدیریت کودک اجتناب کنید

تمامی این روش ها برای ایجاد خلاقیت در کودکان بود. خیلی از افراد می‌پرسند چطور می‌توانیم در محل کار خود بیشتر خلاق باشیم یا کار هایمان را خلاقانه به انجام برسانیم؟

یک روش ساده که برای ایجاد خلاقیت در بزرگسالان است را برایتان توضیح می‌دهم.

در این روش تمرکز بر روی یک موضوع است. اگر بخواهیم در یک جمله روش را تعریف کنیم یعنی : کار هایتان را عقب بیندازید. در واقع اجازه دهید ذهنتان از جنبه های مختلف موضوع را بسنجد.بارها پیش آمده که کاری را نصفه رها کردم، مثل نوشتن یک مقاله. وقتی برای بار دوم سعی کردم کار را تمام کنم نوشته های گذشته برای من بسیار ساده، پیش پا افتاده و حتی خنده دار بوده است. دلیل آن این است که در این مدت ذهن من فرصت داشته تا با تفکر و ایده های جدیدی سراغ مسئله برود و روش های جدیدی برای مواجهه با آن پیدا کند.

یکی از ایراد های این روش این است که فردی که قصد دارد از این روش برای افزایش خلاقیت در تفکر و محیط استفاده کند، صرفا تنها کار ها را بی‌هدف عقب انداخته و درواقع آنهارا نادیده گرفته. درحالی که باید حتما توجه شود این روش با بدقولی و فراموش کاری بسیار تفاوت دارد و ما در واقع فرصت را فراهم می‌کنیم ولی وقت را تلف نمی‌کنیم !

سخت کوشی یعنی ایجاد خلاقیت. هر چه قدر بیشتر در کار ها تلاش کنیم، خلاقیت ما بیشتر رشد می‌کند. امید است که بتوانیم در محیطی آرام و پویا کودکانی با سلامت روان پرورش دهیم تا زمینه برای ایجاد خلاقیت در این عزیزان فراهم شود.

گرد آورنده : آریا شاه رستم بیک


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.