درحال بارگذاری ...

خواستگاری سنتی

نوامبر 12, 2017 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2017/11/baharps.jpg

خواستگاری سنتی

بعد از آشنایی و انتخاب ، اولین مرحله رسمی ازدواج در کشور ما خواستگاری است . خواستگاری مرحله ای است که ازدواج از حالت سری و محرمانه بودن خارج شده و حالت رسمی و آشکار به خود می گیرد. در این مرحله پسر و دختر باید صبوری و گذشت زیادی از خود نشان دهند ، زیرا بسیاری از اختلاف ها و کینه توزیها از این مرحله آغاز می شوند.
در خواستگاری سنتی و یا در مواردی که برای دختر و پسر شرایط آشنایی قبل از مراسم خواستگاری وجود ندارد . در شب خواستگاری معمولا پسر و دختر را برای صحبت کردن و تصمیم گیری به اتاقی می فرستند تا با هم صحبت نموده و نظر خود را اعلام نمایند. این روش ایرادات و اشکالات خاصی دارد که برخی از آنها بدین شرح می باشد.
اولا: همه می دانیم که شناختی که برای ازدواج لازم است بسیار فراتر از شناختی است که برای دوستان خود نیاز داریم، چون ازدواج یک تعهد مادام العمر است و امکان تغییر در آن وجود ندارد حال با توجه با این پیچیدگی موجود انسان، چگونه انتظار داریم روز خواستگاری در طول یک ساعت و در یک شرایط کاملا مساعد و راحت که هر دو فقط آماده پذیرش همدیگر هستند بتواند شناخت حاصل شود .
بسیاری از مراجعین اظهار میدارند که درآن شب صفات و خصوصیات بد همدیگر نیز بسیار خوب و دوست داشتنی جلوه می نمود و هیچ نقطه کور و ناامید کننده ای در رابطه ما وجود نداشت اما این شادی و شعف تا چند ماه بعد از ازدواج به طور کامل ار بین رفت و مشکلات روی خود را نشان دادند.
ثانیا: بسیاری از زوجهایی که بدین صورت با هم آشنا می شوند اصلا نمی دانند در جلسه خواستگاری در مورد چه موضوعاتی صحبت کنند.
بسیاری از افراد اظهار می دارند که برای پر کردن جلسه خواستگاری یک ساعت نیز موضوعی برای صحبت کردن نداشتند و فقط تمایل داشتند که هر چه سریعتر به داخل جمعیت برگردند.
ثاثا : در خانواده هایی که مراسم خواستگاری بدین صورت انجام می شود آنقدر فشار جامعه و خانواده زیادی است که در واقع زوجین حق تصمیم گیری ندارند و این یک ساعت صحبت کردن نیز بیشتر حالت رسمی دارد و معمولا وقتی که خانواده دختر اجازه خواستگاری را می دهند بدین معنی است که موضوع تمام شده است و احتمال هیچ گونه تغییر عقیده نیز وجود ندارد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.