درحال بارگذاری ...

خودنمایی در نوجوانان لاکچری

اکتبر 5, 2017 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2017/10/Alcohol-and-Depression-1.jpg

خودنمایی در نوجوانان لاکچری

تجربه کار با نوجوانان در سه سال اخیر برای اینجانب گویای این مطلب است که متاسفانه آمار استفاده از مشروبات الکلی در جامعه دانش آموزای ما ، بخصوص در میان پسران نوجوان رو به افزایش است که این مهم وسیله نگرانی والدین را فراهم نموده است .
آخرین مراجعه بنده در این خصوص نوجوانی بود که با نشانگان افسردگی شدید مراجعه کرده ، و بعد از گرفتن شرح حال متوجه شدم که از فوت یکی از دوستان صمیمی اش رنج می برد.

ماجرا از این جریان بوده است که چند روز قبل هنگامی که از یکی از باغ های اطراف تهران در ساعات انتهایی شب به سمت خانه با دوستان که همگی در حالت هوشیاری نبودند، در حرکت بوده و دچار سانحه شده اند.

متاسفانه بر اساس تحقیقات به عمل آمده ، اغلب کسانی که به مصرف مشروبات الکلی روی می آورند از خصوصیات شخصیتی بارزی برخوردارند ، این افراد اغلب افرادی بی اراده هستند که به مذکر بودن خود تاکید بیش از حد دارند و می خواهند با نوشیدن الکل تشویق و وابستگی و بی ارادگی خود را پنهان کنند.
نوجوانان ، نوشیدن مشروبات الکلی را نشانه رشد و بلوغ می دانند ، برای اثبات اینکه در زندگی اختیار و اقتداری دارند ، به نوشیدن روی می آورند و آن را به حساب جرأت و بلوغ می گذارند .

در این میان هر چه میل به سرکشی در نوجوانان بیشتر باشد ، سریعتر به مصرف مشروبات الکلی و سایر کارهای ناشایست روی می آورند . سرکوب انگیزه شدید نوجوانان به این خودنمایی و اظهار وجود ، کار دشواری است . از سوی دیگر و با کمال تاسف مشروبات با قیمت نازل و به راحتی در دسترس نوجوانان قرار دارد ایجاد شادی کاذب می کند و ظاهرا نشانه بزرگ شدن است . تمامی این عوامل ، نشان دهنده آن است که قانع کردن نوجوان ها به پرهیز از نوشیدن مشروبات الکلی ، کار ساده ای نیست.
در گام اول باید سعی نماییم شخصیت و خصوصیات اخلاقی نوجوان خود را تقویت کنیم و در گام بعدی باید شخصیت اسرار آمیز و به قول نوجوانان لاکچری ، مشروبات الکلی را در دید آنها از بین برد.
دکتر زهرا بهاری
روانشناس


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.