درحال بارگذاری ...

درمان شناختی رفتاری (CBT)

آوریل 14, 2019 0

http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2019/04/درمان-شناختی-رفتاری-CBT.jpg

درمان شناختی رفتاری (CBT)
نوعی روان‌درمانی می‌باشد که به مراجع کمک می‌کند که احساسات و افکاری که بر رفتارش تاثیر می‌گذارد را بشناسد. بله درست است؛ همانطور که گفته شد تحقیقات نشان داده که افکار و احساسات به صورت مستقیم بر روی رفتار تاثیر می‌گذارد.

در روانشناسی و مخصوصاً بحث CBT ما یک چرخه داریم که متشکل از سه عامل است:

 • فکر
 •  احساس
 •  رفتار

هر یک از این عوامل به طور مستقیم بر دیگری تاثیر دارد. از این ویژگی به این صورت استفاده می‌شود که ما هرگاه بتوانیم جلوی یکی از این عوامل را بگیریم که معیوب است می‌توانیم دو مورد دیگر را اصلاح کنیم. درواقع آن مورد معیوب را در همان جایگاه متوقف می‌کنیم.
درمان شناختی رفتاری به صورت گسترده در اختلالات زیادی مثل وسواس، فوبیا، انواع اعتیاد، افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
درمان شناختی رفتاری ( CBT ) به طور کلی یک پروسه درمانی نسبتاً کوتاه مدت می‌باشد. این رو به کمک مراجعینی می‌آید که با مشکل خاصی سر و کار دارند.

روش درمانی CBT
این روش در طول دوره درمان به مراجعین می‌آموزد که الگو های مخرب و مزاحم را بهتر بشناسند. زیرا این الگو ها تاثیر منفی بر روی احساسات و رفتار فرد دارد. عامل اصلی رفتار های ناهنجار در اختلال های ذهنی در واقع همین الگو های اشتباه، مخرب و مزاحم می‌باشد.

مفهوم اساسی CBT
مفهوم اساسی در پشت این روش درمانی این موضوع می‌باشد که افکار و احساسات ما نقش بسزایی در رفتار ما دارد. برای مثال فردی که زمان زیادی را صرف فکر به سوانح هوایی می‌کند هنگام رفتن به سفر به صورت ناخودآگاه از تهیه بلیت هواپیما اجتناب می‌کند.

هدف CBT
هدف CBT این است که به فرد آموزش دهند که او نمی‌تواند تمام جنبه های دنیای اطرافشان را کنترل کنند. باید بپذیریم که اطراف ما پر است از حوادث گوناگون و اتفاقات تلخ که به تنهایی نمی‌توانیم برای همه آنها تفسیر و تحلیل بیاوریم یا آنها را حل کنیم. این حقیقت را باید بپذیریم که ما فقط می‌توانیم نحوه برخورد خودمان با محیط را کنترل کنیم . درواقع هدف روش CBT برای درمان تکیه بر این موضوع دارد.

CBT؛ روش درمانی محبوب
این روش درمانی اخیرا بسیار مرسوم شده و به نوبه خود در رشته رواشناسی یک انقلاب محسوب می‌شود. دلیل آن این است که مراجع در سریع ترین زمان ممکن به نتیجه می‌رسد و علاوه بر آن CBT از مقرون به صرفه ترین تکنیک های درمانی است. همچنین نکته ی مهم CBT این است که درصد موفقیت درمان در این روش بسیار بالاست.

CBT و وسواس
در مقاله های قبل راجع به نشخوار فکری صحبت کردیم. توجه داشته باشید که نشخوار فکری و وسواس فکری به هم نزدیک می‌باشند و نتیجه وسواس فکری وسواس عملی می‌باشد. افراد مبتلا به اختلالات ذکر شده افکار منفی مدام تکرار می‌شود. این افکار به خودی خود باعث بروز مشکلات احساسی، افسردگی و اضطراب می‌شود. در واقع ذهن ما این افکار منفی را قبول دارد و درست تلقی می‌کند.

یکی از مهم ترین نکته هایی که CBT روی آن تمرکز می‌کند افکار منفی و نشخوار فکری است. در روند درمان به این روش مراجع این افکار را مورد بررسی قرار می‌دهد. بعد از طی این مرحله مراجع را به مرحله ای می‌بریم که ببیند آیا این افکار منشاء درست دارند؟ آیا با تفسیر درست شکل گرفته اند؟ آیا از شواهد و مدارک واقعی پیرامون او سرچشمه می‌گیرد یا تنها به منفی نگری او بر می‌گردد؟

با بکارگیری این روش فرد با گذشت زمانی کوتاه می‌آموزد که واقع گرایانه تر بی‌اندیشد.
آنها در می‌یابند که منشاء افکار منفی آزار دهنده آنها غیر واقعی بوده و تنها ساخته ذهن خودشان است. این اتفاق سبب می‌شود مبتلایان به اختلالات فکری، الگو های رفتاری سالم تری را برای فکر کردن انتخاب کنند.

پروسه‌ CBT
در این پروسه درمانی، درمانگر نقش فعال و مهمی را ایفا می‌کند. پس لازم است او تاثیر گذار و مورد تایید مراجع باشد.
CBT هدف مدار است و روشی متمرکز بر نتیجه می‌باشد. در طی این روند درمانگر و مراجع با یکدیگر همکاری نزدیکی دارند و هردو برای رسیدن به هدفی مشترک تلاش می‌کنند.
درمانگر در هر مرحله از درمان، با جزئیات، وضعیت مراجع را به او اطلاع می‌دهد و مراجع معمولا تکالیفی در طول دوره درمان دارد که هر جلسه باید همراه خود داشته باشد.
به طور کلی این روش به عنوان روش کوتاه برای درمان اختلالات خاص استفاده می‌شود.

برخی از اختلالاتی که روش CBT آنها را درمان می‌کند :

 • وسواس
 • فوبیا
 • افسردگی
 • انواع اعتیاد
 • اختلالات خوردن
 • حملات پانیک ( حملات شدید عصبی)
 • کنترل خشم
 • اضطراب

یک جمله‌ معروف در پروسه‌ی CBT وجود دارد که می‌گوید: (( به جای انکار وجود اختلال زودتر سمت حل آن حرکت کن ))
امیدواریم که تمامی دوستان معجزه CBT را تجربه کنند.

گرد آورنده : آریا شاه رستم بیک
منبع: www.verywellmind.com


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.