درحال بارگذاری ...

دلتنگ وطن ( Homesick )

افرادی که مهاجرت می‌کنند یا برای زمانی به دلایل مختلف مثل : تحصیل، کار و … از خانه و میهن خود دور می‌شوند شرایط خاصی را برای مدت زمان خاصی تجربه می‌کنند. افراد گزارش های مختلفی را از این حالت می‌دهند. از جمله این حالت ها می‌توان به مود پایین، بی‌حالی، اختلال در خواب، گریه و از همه مهم تر دلتنگی. جنس این دلتنگی به گونه ای است که جدا از دلتنگی نسبت به خانواده و دوستان که در اولویت قرار دارد، این دلتنگی با یک چاشنی همراه است؛ که این چاشنی وطن و میهن شخص است. فرد دچار این عارضه در دلتنگی خود را با جنس دلتنگی وطن تجربه خواهد کرد.

تجربه ها نشان داده که حضور افراد خانواده برای شخصی که این حالات را تجربه می‌کند مفید است اما عدم او همچنان خلاء و دوری وطن را حس می‌کند.

دلتنگی برای میهن یا Homesick چیست؟

به دلتنگی خاص ناشی از دوری از میهن می‌گویند که فرد در این حالت علائمی مانند افسردگی از خود نشان می‌دهد.

توجه شود که این حالت را نباید با افسردگی یکی دانست. گرچه استمرار این حالت برای شخص، مخصوصا اگر در این شرایط تنها باشد و هیچ ارتباطی با میهن خود و آشنایان نداشته باشد، می‌تواند منجر به افسردگی شود.

نخستین بار در سال ۱۶۸۸ دلتنگی وطن به عنوان یک بیماری شناخته شد و از آن سال به بعد تحقیقات روی این عارضه صورت گرفت.

در سال ۱۸۹۸ تحقیقات گسترده تر شد و نتایج جالبی بدست آمد.

دلیل عارضه چیست؟

از سال ۱۸۹۸ به بعد تحقیقاتی که بر روی این عارضه صورت گرفت، دلایلی را برای رخداد این عارضه بدست آمد.

فرد زمانی که از وطن خود دور می‌شود با چالش هایی روبه رو می‌شود. این چالش ها ممکن است در روزهای اول دوری خیلی به چشم نیاین و خیلی مهم نباشند. اما رفته رفته شرایط دشوار می‌شود و فرد از نظر روانی خود را هر روز با چالش های بیشتری می‌یبند. این حالت می‌تواند در روز های اول نیز  به صورت شوک به فرد وارد شود  و فرد خود را با انبوهی از مشکلات ببیند که گویی قرار نیست هیچ راه حلی برای آنها پیدا شود.

در هر دوحالت تفاوتی ندارد، ذهن فرد برای جلوگیری از صدمه و آسیب، همچنین برای جست و جوی یک درمان سعی می‌کند خود را با خاطرات گذشته احاطه کند. با این فرآنید ذهن این باور را به خود می‌دهد که شرایط گذشته و شرایط خوب از گذشته همچنان باقی است و می‌تواند به سوی آنها برگردد.

یادآوری این گونه خاطرات باعث ایجاد حس دلتنگی می‌شود و فرد وقتی می‌داند که نمی‌تواند به روز های خوش و خاطرات خوب خودش برگردد، حالاتی را مشابه با افسردگی از خود بروز می‌دهد.

راه حل این عارضه چیست؟

برای اینکه به این عارضه دچار نشوید باید قبل از مهاجرت یا هرگونه جابجایی، به مشاور متخصص مراجعه کنید و در تصمیم گیری با او مشورت کنید. رواشناسان شخصیت شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و بررسی می‌کنند که آیا شخصیت شما برای مهاجرت مناسب است یا خیر. اگر شرایط به گونه ای است که هیچ چاره ای جز مهاجرت ندارید بهتر است با همسر یا یکی از آشنایان یا اعضای خانواده خود در مهاجرت همراه باشید. اینگونه حالت های ناشی از دلتنگی وطن به شدت کاهش می‌یابد.

گردآورنده : آریا شاه رستم بیک
منبع : psychologytoday

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.