درحال بارگذاری ...

راز های جذابیت

مارس 6, 2018 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/03/راز-های-جذابیت.jpg

راز های جذابیت

مادر ترزا ، گاندی ، مارتین لوترکنیگ ، جان اف کندی بسیاری از انسانها را در تاریخ می شناسیم که از جذابیت خاصی بر خوردار بودند .

اما واقعاً راز های جذابیت چیست؟

بدنبال یافتن پاسخی برای این سئوال پرفسور رونالد ریگیو روانشناس و محقق آمریکایی طی تحقیقاتی در این زمینه پرسشنامه ای را با 90 سئوال تهیه کرد که آنرا در اختیار گروهی داوطلب قرار داد . نتیجه این تحقیقات نشان می دهد که هر انسانی نظر خاصی راجع به جذابیت دارد ، ولی هیچکس واقعاً نمی تواند بگوید که چه چیزی باعث جذابیت می شود . پرفسور ریگیو معمولاً در سمینار های خودش این سئوال را مطرح می کرد.

” چه کسانی را در حال حاضر جذاب می دانید” ؟ معمولاً هم جواب های مشابهی را دریافت می کرد . دومین سئوال او این بود . ” چگونه جذابیت را توضیح می دهید “؟ در این حالت معمولاً شرکت کنندگان در سمینار سکوت می کنند و جواب هایی که داده می شود خیلی دیر می آید ، و آنها عبارتند از
” جذابیت یک قدرت جادوئی است. ” و گروهی هم معتقدند که ” جذابیت یک نیروی استثنایی است که بعضی از افراد دارند .” در واقع هیچکس یک توضیح مشخص برای آن ندارد و هر کس یک تصور بخصوصی در مورد جذابیت دارد ولی هیچکس واقعاً نمی داند که چه فاکتور هایی باعث جذابیت می شوند

دکتر رونالد ریگیو که نیروی جذابیت را مورد تحقیق و بررسی قرار داده معتقد است که :

” جذابیت از اختلاط سه قدرت به وجود می آید ” قدرت سخن گویی، حساسیت وکنترل ” افراد جذاب علاوه بر اینکه احساسات خودشان را بهتر می توانند بیان کنند قادرند که دیگران را به انجام هر کاری بر انگیزند . این افراد دیگران را خوب درک می کنند و می توانند به راحتی خودشان را جای دیگران بگذارند و همانند آنها احساس کنند . افراد جذاب اعتماد بنفس بالایی دارند و قادرند افکار و ایده های نو را عملی کنند .
دکتر ریگیو طی تحقیقاتش به این نتیجه هم رسید که بعضی از افراد همه صفات جذابیت را دارند ولی جذاب نیستند .

محقق دیگر در این زمینه روانشناس آمریکایی دکتر دین کایت سیمونتون بود که در مورد موفقیت روسای جمهوری آمریکا تحقیق کرده و در بررسی های خود نشانهای دیگری از جذابیت را عنوان کرده است ، او معتقد است :

” که افراد جذاب احساسات ریشه ای انسانهای را بهتر درک می کنند همانند عشق ، نفرت ، خشونت و هنگام سخن گفتن از این طریق احساسات شنوندگان را می توانند بخوبی بر انگیزند . برای مثال گفتن ” من درد شما را بخوبی احساس می کنم ” این جمله بهتر از هزار جمله تخصصی است یا گفتن جمله ” من عقیده و نظر شما را به خوبی می فهمم ” پرفسور سیمونتون می گوید : ” افراد جذاب با مغز صحبت نمی کنند ، بلکه از دلشان حرف می زنند . تنها حرف زدن افراد جذاب باعث جذابیت آنها نیست بلکه حرکات غیر کلامی آنها هم جذاب است ، هر انسانی حرکات غیر کلامی از خود نشان می دهد که نشانه جذابیت یا عدم جذابیت او می باشد.

تحقیقات دیگر در این زمینه توسط پرفسور روانشناسی فرانک برنیری انجام شده . او معتقد است :
” افراد جذاب به خوبی می توانند احساسات طرف مقابلشان را تقلید کنند و آنهایی که با هوش ترند حتی قادرند در یک گروه بزرگ این کار را ناخودآگاه انجام دهند ، به حدی که حتی همانند دیگران نفس بکشند و بدنشان را تکان دهند . “

بعد از آشنایی با تمام این تحقیقات سئوال اینستکه ” آیا جذابیت ذاتی است یا یادگرفتنی است ؟” این سئوال پاسخ علمی ندارد ، ولی محققین روانشناسی همگی معتقدند که :

“بعضی از رفتار ها را می توان آموخت و رابطه بهتری با دیگران بر قرار کرد ، اما هیچ آموزشی نمی تواند انسانی را که جذاب نیست جذاب کند.”


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.