درحال بارگذاری ...

ارتباط موثر
در زندگی در اثر حاضر که بیشتر فضاهای ارتباطی مجازی شده و ارتباطات انسانی کمتر به طور مستقیم استفاده می‌شود، بسیاری در برقراری ارتباط به شکلی برای هر دو طرف رابطه مفید باشد عاجز هستند.
این روابط می‌تواند بین همسران، دوستان و خانواده شکل بگیرد که به صورت چالش برای طرفین رابطه می‌شوند.

ارتباط موثر چیست؟

ارتباط موثر به رابطه ای می‌گویند که در آن طرفین رابطه خواسته های خود را بیان کرده و بدون تنش می‌توانند به نتیجه برسند. اگر به جمله قبل مو شکافانه تر نگاه کنیم می‌بینیم که در این جمله این موضوع قرار ندارد که لزوماً تمامی خواسته ها برآورده شود. در روابط مختلف باید در نظر داشت که ممکن است تمامی خواسته های ما به درجه عمل نرسد.

اما نتیجه ای که می‌توان گرفت این است که مهم برآورده شدن نیست بلکه مهم همدلانه گوش کردن و بیان کردن است. اگر خوب دقت کنید هر رابطه ای که دارای خللی می‌باشد می‌توانیم بگوییم با احتمال زیادی مشکل در بیان خواسته های طرفین وجود دارد. این رابطه می‌تواند از هر نوعی باشد و تنها مقصود ما روابط زوجی و بین همسران نیست.

از این قسمت به بعد مقاله به توضیح روابط زوجی می‌پردازیم.

ازدواج

زمانی که دو نفر پیمان ازدواج با یکدیگر می‌بندند متعهد می‌شوند که در غم و شادی، سلامتی و بیماری با هم هستند و پشتیبان یکدیگرند. اما چه تضمینی وجود دارد که ۳۰ سال این افراد کنار هم بمانند؟ آیا هر دونفر اشتیاق ثابتی در طی این سالها دارند؟ آیا ممکن است رابطه آنها را خسته کند؟

پاسخ این سئوال ها با توجه به تصمیماتی که هر دو نفر می‌گیرند، می‌تواند هم بله باشد هم خیر.

عوامل مختلفی است که باید در زندگی زناشویی رعایت شود تا به رابطه مطلوب برسیم اما بهتر است از این جمله شروع کنیم : زندگی خوب با تو شروع می‌شود!

این عبارت را به همسر خود نگویید! بلکه باید در آغاز زندگی و در مراحل مختلف آن این عبارت را با خود تکرار کنید. تفاوتی ندارد که شما چه جنسیتی دارید، شما باید در ذهن خود به این موضوع آگاه باشید که شما به تنهایی ۵۰% یک رابطه هستید و می‌توانید بسیار موثر باشید.

قدرت انتخاب  :
همه ما انسانها قدرت اختیار و انتخاب داریم، غیر از افراد سایکوز یا کسانی که ارتباط درستی با حقیقت و واقعیت موحود ندارند، همه ما می‌توانیم بر شرایط زندگی خود کنترل داشته باشیم.

زمانی که از جملاتی مثل من نمی‌توانم یا من انتخاب نمی‌کنم استفاده می‌کنیم این قدرت را انکار می‌کنیم و اجازه می‌دهیم تا شرایط نا مطلوب بر زندگی ما اثر خود را بگذارند.

ما زمانی می‌توانیم کنترل شرایط را به دست بگیریم و زندگی بهتری داشته باشیم که به این توانایی باور داشته باشیم و در ناخودآگاه ما این جمله حک شده باشد که من می‌توانم شرایط زندگی و ارتباط خود را بهبود ببخشم.

الگو های تخریب کننده رابطه

در روابط بین فردی گاهی برای بهتر کردن شرایط موجود باید سعی کنیم از انجام کارهایی که به رابزه صدمه می‌زند پیشگیری کنیم. بدون انجام هیچ کار اضافه ای با جلوگیری کردن از الگو های ناسالم می‌توانیم رابطه ی خود را به سمت بهتر شدن پیش ببریم.

چند الگوی ناسالم رفتاری می‌تواند : انتقاد ( یکسره ایراد گرفتن و گله کردن)، بی‌احترامی ( نیش دار حرف زدن)، دفاع و دیوار کشیدن باشد.

در طی بحث و گفت و گو از ترور شخصیت، دائم ایراد گرفتن و سرزنش کردن پرهیز کنید.

می‌توانیم به دیوار کشیدن اشاره می‌کنیم که زمانی رخ می‌دهد که هر دو نفر در گوش های خود پنبه می‌کند و حاضر نیست از سر دل سوزی به حرف های دیگری گوش کند.

چند راه حل کارآمد برای سبک زندگی بهتر و انجام الگو های بهتر

سبک زندگی عاری از سرزنش داشته باشید

وقتی طرفین رابطه دست از سرزنش یکدیگر بکشند می‌توانند انرژی خود را صرف بهبود روابط خود بکنند. می‌توانند برای مشکلات یکدیگر و رابطه خود وقت بگذارند و رابطه ای کم تنش تر داشته باشند.

جرئت ناقص بودن را داشته باشید

اگر همواره در تلاش برای کامل بودن باشیم، این اطمینان را داشته باشید که در اکثر مواقع فردی شکست خورده و سر خورده خواهید بود؛ چرا که هیچ کدام از ما قادر نخواهیم بود که در زندگی فردی باشیم که در تمام زمینه ها کامل و بهترین باشیم.

اگر این ناقص بودن را بپذیرید می‌توانیم این دید را داشته باشید که می‌توانید تغییر کنید و بهتر شوید، این گونه می‌توانید بسیار بیشتر به روابط خود کمک کنید.

در آخر نکته ای که باید بیان شود این است که یادتان باشد شما در رابطه خود موثر هستید و هر چه قدر دلسوزانه تر برای ایجاد یک تغییر تلاش کنید، قطعا شما هم پاسخ دلسوزانه تر دریافت خواهید کرد.

رابطه خود را رها نکنید و برای بهتر شدن تلاش کنید!

 

گردآورنده : آریا شاه رستم بیک

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.