درحال بارگذاری ...

روش های مقابله با خشم

نوامبر 16, 2017 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2017/11/روش-های-مقابله-با-خشم.jpg

روش های مقابله با خشم

خشم هیجانی است  که احساسش می کنیم و همواره علتی دارد وما باید به آن توجه کنیم .ما حق داریم هر هیجانی را احساس کنیم و خشم نیز از این قاعده مستثنی نیست.با این حال اگر خشم ما به این معناست که مشکلی وجود دارد ، صرفا ابراز آن مشکلی را حل نمی کند. ابراز خشم ، سبب تداوم روش ها و الگو های رفتاری نادرست در روابط می شود و مسلما اوضاع را تغییر نمی دهند .هیجانهایی که با خشم همراهند عبارتند از خصومت، خشونت، غضب،تحریک و عصبانیت که ممکن است زندگی انسان ها را به طور جدی به خطر اندازد بنابراین می توانیم روش هایی برای مقابله با خشم ارائه دهیم.
روش های مقابله با خشم :
۱- از لحاظ هیجانی خلاق بودن‏
از خلاقیت خود برای پیدا کردن شیوه مقابله ای خوب استفاده کنید. وقتی عصبانی هستید این واقعیت را بپذیرید که خشمگین هستید و تصمیم بگیرید که چه کاری می توانید در ارتباط با آن انجام دهید
۲- بررسی منطقی بودن ارزیابی های اولیه خود
باید معین کنید که مسئله( موقعیت خشم بر انگیز) ارزش ناراحت شدن را دارد یا نه. در اینجا چون انتظار دارید که کارها باید همیشه طبق نظر شما ‏پیش رود و دیگران همیشه با شما خوب رفتار کنند و هرگز نباید ناکام شوید، خشمگین می شوید.مهارت مقابله ای خشم در این وضعیت، شناخت خواسته های غیر منطقی خود و تغییر دادن آنها به خواسته های واقع بینانه تر است.
۳- استفاده از روش خود آرام سازی برای حفظ کنترل
حقیقت دارد که می گویند وقتی عصبانی هستید قبل از اینکه پاسخی بدهید باید تا ۱۰ بشمارید این کار به شما فرصت می دهد تا با استفاده از مهارتهای مسئله گشایی، خود راه حلی را که باعث کنترل خشم شما می شود را انتخاب کنید. با استفاده از تنفس آرام و عمیق در مدتی کوتاه خود را آرام سازید. عصبانیت و فریاد کشیدن یک حالت انتخابی است نه نتیجه خشم شما، پس این تمرین را تکرار کنید تا ذهن شما به انتخاب بهترین حالت رفتاری عادت کند.
۴- استفاده از ایمن سازی در مقابل استرس برای تعلیم خود در مقابل رویدادهای خشم برانگیز زندگی
قبل از مواجه شدن با رویدادها با خود بگویید:
این مسئله مرا ناراحت می کند اما می دانم چگونه آن را حل کنم.
می توانم از مهارت های مقابله ای خود برای حفظ وکنترل خشم خود استفاده کنم.
زیاد سخت نگیر این موقعیت خشم برانگیز می تواند تجربه یادگیری خوبی برای تو باشد باشد.
نفس عمیق بکش، آرام باش، و از نیروی فکرت استفاده کن .
نباید اجاره بدهم خشم دیگران بر من اثر بدی بگذارد، باید خویشتن دار باشم .
۵- شناخت و اهمیت دادن به تخلیه انرژی
وقتی خشمگین هستید، تخلیه انرژی از طریق پرداختن به فعالیت های جسمی یا خلاق اثر بخش است. و در وضعیت ذهنی آرام می توانید مشکل خشم خود را حل کنید.مرحله اول رها ساختن تنش از سیستم است مرحله دوم مسئله گشایی، همیشه این دو را با هم بکار ببرید
۶_ باور کردن خود به عنوان مقابله کننده
درباره خوب یا بد بودن هیجان خشم فکر نکنید در عوض توجه خود را به مراقبت از خویشتن و ارضای نیازهای خود بدون صدمه زدن به دیگران متمرکز کنید.خود را به عنوان فردی مقابله کننده در نظر بگیرید که می داند از چه راهبردهایی برای ارتباط با سایر افراد استفاده کند از حقوق خود دفاع کنید و جراتمند باشید.
۷- غلبه بر بی جراتی
بی جراتی یعنی ترسو، پشیمان و منفعل بودن، یعنی اهمیت ندادن و محترم نشمردن نیازها و خواسته های خود و پذیرفتن خواسته های دیگران حتی اگر به ضرر او باشد این افراد فکر می کنند برای اینکه مودب و مفید باشند لازم است تسلیم خواسته های دیگران شوند گاهی افراد جرات ورزی را با پررویی و پراخشگری اشتباه می گیرند باید بیاموزید اخم ها، و انتقاداتی را که در نتیجه امتناع از پذیرفتن خواسته های دیگران را می بینید تحمل کنید. ‏
۸- شناخت حدود پرخاشگری
افراد پرخاشگر سعی می کنند نیازها و خواسته های خود را از طریق تسلط، توهین و تحقیر دیگران برآورده کنند و فقط به فکر خود هستند.در دراز مدت پرخاشگری ما را از دیگران بیگانه ساخته و به صورت افرادی بدگمان و متخاصم در می آورد.
9- مذاکره کننده خوبی بودن
مصالحه مهارتی است که نیازمند درک نیازهای دیگران است ، لزومی ندارد که با امیال و خواسته های دیگران مخالفت یا موافقت کنید ، اما باید به آنها بفهمانید که خواسته هایشان را درک می کنید برای اینکه دو طرف مقابل به خواسته های خود برسند ممکن است هر کدام از آنها از بخشی از خواسته های خود چشم پوشی کنند .اگر هنگام مذاکره احساسات شدیدی در شما ظاهر شد آنها را بشناسید و بپذیرید و سعی کنید خونسرد باشید، از خواسته های انعطاف ناپذیر و مطلق اجتناب کنید و با نشان دادن همدلی خود فضای مذاکره را صمیمانه کنید.
10- پی بردن به ارزش گذشت
گذشت به معنای از یاد بردن خطای افراد نیست . گذشت قدرت خود کارآمدی و حس کنترل شما را در موقعیت های ناخوشایند بالا می برد


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.