درحال بارگذاری ...


مشاوره تربیتی و آموزش سبک های فرزند پروری:

منظور از شیوه‌های فرزند پروری، روش‌هایی است که والدین برای تربیت فرزندان خود به‌کار می‌گیرند و بیانگر نگرش‌هایی است که آن‌ها نسبت به فرزندان خود دارند و همچنین شامل معیارها و قوانینی است که برای فرزندان خویش وضع می کنند. ولی باید پذیرفت که رفتارهای فرزند پروری به واسطه فرهنگ، نژاد و گروه‌های اقتصادی تغییر می‌کند.
شیوه های فرزند پروری:
شیوه‌های فرزند پروری شامل دو معیار عمده هستند: محبت و کنترل والدین.
کنترل والدین آن دسته از رفتارهای والدین را شامل می‌شود که در خدمت جامعه پذیری (فرایند انتقال ارزش‌های اجتماعی از والدین به فرزندان) کودک قرار دارد. این امر به صورت توانایی والدین دراعمال رهنمود، ثبات، توانایی تحمل رفتارهای نامطلوب (برای مثال فریاد کشیدن، بهانه‌جویی، گریه و …) و استفاده از مشوق‌ها و تقویت‌ها، نمود دارد. محبت نیز شامل صمیمیت، علاقه، مهربانی و عاطفه والدین می‌باشد.
بامريند در مطالعات خود سه ويژگي را آشكار مي سازد كه روش موثر را از روش هاي نه چندان موثر فرزند پروري جدا مي سازد .
اين ويژگي ها عبارتند از:

  1. پذيرش در روابط نزديك
  2. كنترل
  3. استقلال دادن

از تعامل اين سه ويژگي، سه سبك فرزند پروري مشخص مي شود:

  1. مقتدرانه
  2. مستبدانه
  3. سهل گيرانه

سبك مقتدرانه با پذيرش و روابط نزديك، روش هاي كنترل سازگارانه و استقلال دادن مناسب مشخص مي شود، سبك مستبدانه از نظر پذيرش و روابط نزديك پايين و از نظركنترل اجباري بالا و از نظر استقلال دادن پايين است، والدين با سبك فرزند پروري آسان گيرانه، روش مهرورز و پذيرا نشان داده، متوقع نيستند و كنترل كمي بر رفتار فرزندان خود اعمال مي كنند، اين والدين به فرزندان خود اجازه مي دهند در هر سني كه باشند خودشان تصميم گيري كنند حتي اگر هنوز قادر به انجام اين كار نباشند.http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2017/08/what-is-anxiety.jpg

کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.