درحال بارگذاری ...

شدیدترین اختلال شخصیتی

مهر ۲۰, ۱۳۹۸ 0
شدید ترین اختلال شخصیتی
تا به امروز در مقاله های سایت به چند اختلال شخصیتی مثل، اختلال شخصیتی مرزی و اختلال شخصیت دوقطبی اشاره شده.
تمامی این اختلال در حالت شدید می‌توانند خطرناک باشند. در این حالت فرد به سمت از دست دادن ارتباط خود با واقعیت می‌رود و کردار شخص مورد نظر تحت کنترل او دیگر نیست.
حالا در این مقاله سعی داریم یکی از شدید ترین اختلال های روانشناختی را بررسی کنیم.
اختلال چند شخصیتی

همانطور که بیان شد این اختلال یکی از شدیدترین آنها در دسته خود است. همانطور که از اسم این اختلال پیداست. به نحوی عمل می‌کند که، فرد در یک بدن، رفتاری از چند شخصیت کاملا مختلف از خود نشان می‌دهد. این حالت چنان شدید است که شخصیت می‌تواند از یک استاد دانشگاه به یک کارگاه جنایی کاملا تغییر کند!

شاید برایتان سئوال پیش بیاید که فردی که این اختلال را دارد، چند شخصیت را می‌تواند داشته باشد؟ با توجه به شدت این اختلال فرد می‌تواند از دو شخصیت تا تعداد بیشتر را دارا باشد.

اشخاصی که مبتلا به این اختلال هستند، اینگونه بیان کردند که این اختلال حالت هایی از تجربه یک گونه تسلط بر شخص در زمان های مختلف است. فرد لحظات را تجربه می‌کند بدون اینکه هیچ کنترلی بر وضعیت خود داشته باشد.

این اختلال به قدری می‌تواند شدید باشد که برای توضیح آن نتوانیم تنها از در روانشناسی وارد بشویم؛ به زبان ساده تر برای این اختلال باید هم از تعریف روانشناسی استفاده کرد هم فیزیولوژیک. شرایطی که این اختلال ایجاد می‌کند به مغز فرد بر می‌گردد.

با همه این اطلاعات باید پرسید که چگونه ممکن است به این اختلال مبتلا شویم؟

چگونه به اختلال چندشخصیتی مبتلا می‌شویم؟

تا به امروز دلیل اصلی بروز این اختلال کشف نشده. اما تحقیقات نتایجی را نشان داده که نشان می‌دهد بعضی رویداد ها می‌تواند در بروز این اختلال موثر باشند.

پژوهشگران مشاهده کردند، افرادی که در کودکی مورد سوء استفاده جسمی و جنسی قرار گرفته اند در بزرگسالی این اختلال را از خود نشان داده اند.

همچنین افرادی که یک حادثه شوک آور و ناگهانی را تجربه کردند، می‌توانند به این اختلال دچار شوند.

نقش بیولوژیکی و ارثی این اختلال را نیز نمی‌توان دست کم گرفت.

آیا این اختلال خطرناک درمان دارد؟

خوشبختانه هرچند سخت اما این اختلال درمان دارد.

بله همانطور که گفته شد درمان این اختلال به سادگی صورت نمی‌گیرد. فرد باید تحت درمان های طولانی مدت و مداوم قرار بگیرد.

این درمان ها شامل رواندرمانی با متخصصین مختلف و دارو درمانی می‌باشد. داروهایی که برای درمان این اختلال استفاده می‌شود، شامل دارو های ضد افسردگی و ضد استرس و چند داروی دیگر هستند.

منبع : Psychologytoday
گردآورنده : آریا شاه رستم بیک

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.