درحال بارگذاری ...

طلاق
همانطور که در تربیت فرزندان و شیوه ارتباط گیری موثر برای ما در سنین نوجوانی و بلوغ بسیار مهم است، در طول زندگی ممکن است در بعضی از دوره ها چاره ای جز طلاق و جدایی نداشته باشیم.
از دید روانشناسی و مشاوره زوجی تمام تلاش ها صورت می‌گیرد که تا جایی که ممکن است طلاق صورت نگیرد، اما همانطور که می‌دانید در دوره معاصر بحث طلاق آمار رو به افزایشی داشته و بهتر است مانند دیگر چالش های زندگی به جای انکار آن با آن روبه رو شده و راه‌حلی برای چگونه برخورد کردن با طلاق ارائه نمود تا طرفین زندگی در این مورد آسیب روانی نبینند.
فرهنگ و شیوه نگرش

در کشور ما ایران، همواره فرهنگ بر این منوال بوده که اگر بین همسران اختلاف شدیدی بود که دو طرف از زندگی با هم آسیب می‌دیدند، نحوه برخورد ( به خصوص در خانم ها ) به شکلی بود که سعی در حفظ ازدواج می‌شد. در پی گرفتن این راه‌حل برای زندگی آسیب هایی همراه خود داشته، که فرد در طی زندگی تحت فشار بوده و دائم به سرکوب کردن احساسات منفی خود می‌پرداخته. در چنین ازدواج ها و روابطی ما شاهد سوء استفاده جنسی زن توسط همسرش نیز بوده ایم.

در این مواقع زن به دلیل چهارچوب های فرهنگی و عقیده ای خود ناچار به تحمل کردن شرایط بوده.

اگر شریط خانواده به صورتی باشد که در خانواده بچه هم باشد، این اجبار بر دوش مادر و پدر حس شده که باید زندگی خود را به هر قیمتی شده حفظ کنند.

اگر زندگی همراه با مشکلات ادامه یابد و طرفین از یکدیگر جدا نشوند دو اتفاق رخ می‌دهد :

۱) طلاق عاطفی : در این شرایط طرفین رابطه روابطشان به صورتی می‌گردد که گویی بهم هیچ دلبتسگی ندارند و درواقع همسران از هم طلاق گرفته اند با این تفاوت که تنها باهم زیر یک سقف زندگی می‌کنند.

موضوعی که بسیار حائز اهمیت است، آسیبی است که فرزندان در این شرایط متحمل می‌شوند و شرایط عاطفی سختی را تحمل می‌کنند.

فرزندان در خانواده محبت کردن را می‌آموزند. پدر و مادر در خانواده سهم زیادی در آموختن مهربانی و محبت را دارند. ارتباط با همسر در خانواده بسیار مهم است زیرا فرزندان به همان شیوه و روش به همسر آینده خود محبت می‌کنند. حال کافی است تصور کنید خانواده ای را که فرزندانش مهر و محبتی را نمی‌بینند که پدر و مادر نسبت به هم داشته باشند.

۲) ادامه زندگی با مشکلات : در این روش، در جریان زندگی شاهد بحث و جدل های فراوانی خواهیم بود که همانطور که گفته شد سهم فرزندان از یادگیری مهر و محبت، تنها مشاهده جنگ و دعوا بین والدین است.

و در این شرایط مانند طلاق عاطفی خلاء های زیادی برای روان فرزندان پیش خواهد آمد.

 

گزینه آخر طلاق !

در شرایطی که زندگی برای همسران آنقدر سخت است که چاره ای جز طلاق ندارند، متاسفانه در کشور ما به بدترین شکل ممکن این اتفاق روی خواهد داد که هم طرفین آسیب می‌بینند هم فرزندان.

قبل از طلاق گرفتن، فرزند در خانواده شاهد کشمکش و شرایط سختی خواهد بود که بعد از طلاق هم، چه از طرف پدر و چه از طرف مادر شاهد تخریب قهرمان های زندگی خود می‌باشد. آن هم از طرف کسانی که حرفشان را بیش از هر چیزی قبول دارد، یعنی پدر و مادر

در کشور ما، بسیار شاهد این قضیه هستیم که پدر و مادر برای تخلیه خود و اثبات کردن برتری خود به فرزند، مدام در مورد دیگری بدی می‌گویند.

آنها نمی‌دانند که چه ضربه ای به فرزند خود خواهند زد. تمامی تصورات کودک در این سنین دچار دگرگونی شده. روح و روان فرد به شدت آسیب های زیادی را متحمل می‌شود.

روشی که برای طلاق توصیه شده که هم برای همسران بهتر است هم برای فرزند این روش است : با کودک خود در زمانی مناسب خلوت کنید و دو نفری به او توضیح دهید که قرار است از این به بعد مامان و بابا جدا از یکدیگر زندگی کنند. به او یادآور شوید که تا پایان عمر فرزند خود را دوست دارید و هر دو نفر او را حمایت می‌کنید. سعی کنید جدایی را با یک خاطره خوب به انجام برسانید. این گونه هم شما آسیب کمتری می‌بینید هم همسرتان و از همه مهم تر این است که فرزند شما آسیب کمتری می‌بیند.

به هیچ وجه از همسرتان جلوی فرزند خود بد نگویید و او را تخربی نکنید.

یادتان باشد که او نیز الگوی مهمی برای فرزند شماست، پس سعی نکنید با خراب کردن این الگو آسیب بیشتری به فرزند خود بزنید.

اجازه دهید فرزندتان هر چه قدر دوست دارد همسرتان را ببیند و با محدود کردن او سعی نکنید بیشتر او را از خود دور کنید.

در آخر نکته مهم این است که : به هیچ وجه برای طلاق عجله نکنید و سریع تصمیم نگیرید. شما باید سریع تصمیم بگیرید که به یک مشاور و زوج درمانگر مراجعه کنید. چرا که بسیاری از مشکلات منجر به طلاق ممکن است با مراجعه حل شود.
گردآورنده : آریا شاه رستم بیک

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.