درحال بارگذاری ...

مدیریت خشم

اکتبر 28, 2018 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/10/کنترل-خشم.jpg

مدیریت خشم
خشم یکی از هیجان های پیچیده ما انسان هاست و واکنش متداول ما نسبت به ناکامی و بدرفتاری است. همه ما در طول زندگی با شرایطی که باعث بروز خشم می شود روبه رو شده ایم.
اگر چه خشم بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می دهد، اما گاهی اوقات ما را از رسیدن به اهدافمان باز می دارد، و علت اینکه افراد سعی در کنترل خشم خود دارند همین نکته است.
از طرفی خشم پاسخ طبیعی انسان برای محافظت از خود در برابر موقعیت های مختلف است و از طرف دیگر خشم می تواند روابط بین فردی را مختل کند و باعث بروز مشکلاتی در کارکرد زندگی و سلامت عمومی فرد شود . در واقع خشم هیجان شایعی می باشد که آن را بیشتر نسبت به اطرافیانی که نتوانسته اند انتظارات و خواسته های ما را آن طور که مورد قبول ما هست برآورده سازند ، تجربه می کنیم.

هیجاناتی که بیشتر با خشم همراه هستند عبارتند از: خشونت ، خصومت، کینه توزی ، غضب ، تنفر، تحریک ، حسادت ، رنجش ، غرض ورزی، تحقیر و ناراحتی.

امروزه خشم به یکی از نگرانی های عمده جامعه تبدیل شده است، زیرا در بسیاری از موارد باعث بروز رفتار هایی می شود که خسارات فراوانی برای جامعه به بار می آورد. مهارت مدیریت خشم می تواند از بسیاری اتفاقات بد و شوم جامعه جلوگیری کند.

باید توجه کرد که خشم هم مثل هر احساس دیگری در انسان، یک احساس کاملاً طبیعی است اما نحوه رویارویی با آن باعث به وجود آمدن مشکل می شود. خشم زمانی مشکل ساز است که با بروز آن به خودتان یا اطرافیانتان آسیب بزنید.

میریت خشم به معنی پنهان کردن عصبانیت در درون فرد یا سرکوب کردن آن نیست. اگر فرد به نحو مناسبی با آن مواجه شود، حتی می‌تواند باعث ارتقاء سلامتی و حس خوب در فرد شود. برای مدیریت خشم تکنیک‌هایی وجود دارد که از این قرار است:

به دنبال چرایی آن بروید:
عصبانیت شدید معمولا از ناراحتی‌های کوچک نشأت می‌گیرد. مثل انداختن کبریت در انبار کاه است؛ کسی برخلاف میل شما عمل کرده و این می‌شود که احساسات سرکوب‌شده‌تان فوران می‌کند. این مقدار از عصبانیت، از کجا نشأت گرفته است؟ چه چیز ناخوشایندی شما را چنین خشمگین کرده؟

واکنش‌تان را به‌تأخیر بیندازید:
اگر در وضعیتی هستید که امکان ابراز سریع عصبانیت‌تان وجود ندارد، نفس عمیق بکشید. در موقع بازدم، تا ده بشمارید یا عبارتی را که در آرام‌کردن‌تان کمک می‌کند تکرار کنید. این کار را انجام دهید تا دوباره تمرکز خود را به‌دست بیاورید.

وضعیت را بررسی کنید:
اگر به‌خاطر چیزی که خارج از کنترل شماست، به‌شدت عصبانی هستید، مثل ازدست دادن ارتقای شغلی در رقابت با همکارتان، پیش از هر گونه واکنشی، این وضعیت را بررسی کنید. ورای آنچه اتفاق افتاده را ببینید و فکر کنید چرا چنین شده است. اعمال طرف مقابل را نادیده بگیرید و سعی کنید بفهمید از انجام آن کار چه نیتی داشته است؛ بیشتر اوقات طرف مقابل قصد آزار دادن شما را ندارد.

نقش قربانی را بازی نکنید:
بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که زمین و زمان را به خاطر مشکلات خودتان مقصر بدانید.تا وقتی که مسئولیت خودتان را در اتفاقی که افتاده است بر عهده نگیرید، یعنی عکس‌العملی که شما درمقابل آن فرد و آن موقعیت داشته‌اید و شما را به وضعیتی الان دارید رسانده است نپذیرید، دوباره همان اشتباهات را مرتکب می‌شوید و به‌جای آنکه این آتش را خاموش کنید، آن را شعله‌ورتر هم می‌کنید.

فهرست بنویسید:
فهرستی بنویسید از همه چیزها، افراد و موقعیت‌هایی که باعث عصبانیت‌تان می‌شوند. تا جای ممکن دقیق و با جزئیات بنویسید و بعد هم هر کدام را از ۱ برای «آزاردهنده» تا ۵ برای «دیوانه‌کننده» نمره بدهید. سپس مشخص کنید که آیا می‌توانید آن را در زندگی‌تان کاهش دهید، یا باید به کل حذفش کنید.در مورد آنهایی که باید بمانند، برنامه‌هایی بریزید تا حس خود را نسبت به آنها مجددا بازبینی کنید تا نتوانند شما را به قهقرا بفرستند. هر کاری از دست‌تان برمی‌آید انجام دهید تا آنهایی که شما را دیوانه می‌کنند تدریجا متوقف کنید؛ مهم نیست چقدر طول می‌کشد، هیچ‌چیز ارزش به خطر انداختن سلامتی‌تان را ندارد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.