درحال بارگذاری ...

موسیقی و کاهش اضطراب

دسامبر 7, 2017 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2017/12/moosighi-hzterab.jpg

موسیقی و کاهش اضطراب

انواع متفاوت سبک‌های موسیقی به مردم کمک می‌کند تا بتوانند اضطراب خود را تا حد زیادی کاهش دهند. برخی افراد فقط دوست دارند موسیقی ملایم گوش کنند تا آرامش بیابند در حالی که برخی دیگر نیاز به حرکت و تخلیه انرژی دارند و به همین دلیل موسیقی‌های محرک و هیجان انگیز را می‌پسندند چرا که این نوع موسیقی باعث می‌شود تکانه‌های روانی خاموش یا متعادل گردند.

هر انسانی به شکلی منحصر به فرد، با شنیدن یک نوع موسیقی واحد مثلا آهنگ راک، واکنش‌های متفاتی از خود بروز می‌دهد. برخی هیجان زده می‌شوند، گروهی در مقابل آن واکنش منفی نشان می‌دهند و بعضی دیگر ممکن است هیچ عکس‌العملی نسبت به آن نشان ندهند. حتی ممکن است در روزهایی خاص یا در برخی شرایط ویژه افراد پاسخ‌های متفاوتی به انواع مختلف موسیقی نشان دهند بنابر این کاملا منطقی است که بگوئیم موسیقی به نوعی با همه افراد متناسب است.

در این جا 4 روش ساده برای استفاده از موسیقی برای کاهش اضطراب ارائه می‌شود:

1. گوش دادن و خواندن:
همراه یک موزیک دلخواه ابتدا به تنفس خود توجه کنید و همان طور که متوجه اصوات یا آواز خواننده هستید بازدم را انجام دهید. هنگام بازدم ابتدا آهسته صدای اوووو یا ای را همراه با بازدم ایجاد کنید. بعد از چند بار تکرار این بار کمی همراه با خواننده بخوانید یا زمزمه کنید. اصلا مهم نیست که چگونه می‌خوانید یا با چه کیفیتی، بلکه فقط زمان توجه و تمرکز شما بر تنفس، موسیقی و آواها اهمیت دارد. بعد تصور کنید که در حین بازدم، اضطراب شما آرام آرام از بدنتان خارج می‌شود. تغییرات حسی و هیجانی خود را زیر نظر داشته باشید و اگر نیاز بود که صدای موزیک را کم کنید و خودتان بلندتر بخوانید و یا بالعکس این کار را حداقل 10 دقیقه انجام دهید.

2. فقط گوش دادن به موسیقی:
ابتدا انواع مختلف موسیقی را برای گوش دادن آزمایش کنید تا آنچه که در این لحظه احساس می‌کنید برای شما مناسب‌تر است انتخاب کنید. اوقاتی که مضطرب هستید، ممکن است نیاز باشد که به موسیقی گوش کنید که ریتمیک و ملایم باشد. بعد از اینکه موسیقی دلخواهتان را انتخاب کردید در یک کاناپه راحت دراز بکشید و چشمان خود را ببندید. ابتدا به تن اصوات توجه و تمرکز کنید و از تن‌هایی شروع کنید که برای شما جذاب‌تر هستند. سپس تجسم کنید اضطراب از بدن شما به صورت امواجی قدرتمند خارج و ناپدید می‌شوند. در این تمرین بهتر است از موزیک بی کلام استفاده کنید. حداقل 10 دقیقه به این کار ادامه دهید و سپس احساسات خود را بررسی کنید.

3. گوش دادن و حرکات موزون:
جنبش و حرکات بدنی (رقص) اغلب برای اضطراب بسیار مفید هستند. این حرکات می‌تواند هماهنگ با نواختن گیتار یا ضرب گرفتن روی یک شیئ و یا با یک موسیقی شاد همراه باشد. حتی انجام حرکات یوگا با موسیقی می‌تواند بسیار آرامش بخش باشد. با توجه به ریتم و انرژی بدنتان، اضطراب خود را روی حرکات، صدا و یا گام‌ها متمرکز کنید و تجسم کنید که با هر حرکت بدنی شما بخشی از این انرژی تخلیه می‌شود. به جای نگرانی یا اضطراب، بدن و احساسات ما نیاز به برون ریزی و بیان شدن دارند. این کار را حداقل 15 دقیقه انجام دهید.

4. گوش دادن به موسیقی حیات:
اگر خواندن، یادداشت روزانه یا مراقبه به شما کمک نمی‌کند شاید توجه به موسیقی طبیعت اثر بخشی بهتری داشته باشد. محیط ما پر است از اصوات موزون یا ناموزون غیر طبیعی، بنابراین سعی کنید چشمان خود را بسته و صداهای طبیعی را از صداهای غیرطبیعی تفکیک کرده و به آن متمرکز شوید. مثلا گوش دادن به صدای یک پرنده، صدای باد، باران، چک چک قطرات آب و غیره. اجازه دهید هر تن صدا ظاهر شود و پس از محو شدن به صدای بعدی توجه کنید. درنهایت شاید بهتر این باشد که فقط به صدای تنفس خودتان گوش کنید. این تمرین را تا هر زمان که احساس آرامشی عمیق شما را فرا گرفت ادامه دهید.

نوشته: الیزابت کاش،2016
ترجمه: داود ماه زاده


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.