درحال بارگذاری ...

نظریه انتخاب

می 20, 2018 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/05/نظریه-انتخاب.jpg

«ویلیام_گلاسر»، روان پزشک آمریکایی و پایه‌گذار نظریه انتخاب و واقعيت ‌درمانی، اعتقاد دارد كه ما خود سرنوشت خود را می‌سازيم.

هيچ عامل قدرتمندی از خارج سرنوشتی را بر ما تحميل نمی‌كند.

عوامل خارجی اجزايی از زندگی ما را تغيير می‌دهند ولی ما توان آن را داريم كه با تغييردادنِ جزء ديگری از زندگی‌مان آن عامل را خنثی كنيم يا حتی آن را به نفع خود به كار گيريم.

از نظر «گلاسر»، ورشكستگی عاطفی، فقر، اعتياد و بيماری محصولِ انتخاب های ما هستند گرچه هيچ‌كس به‌طور فعال چنين گزينه‌هايی را انتخاب نمی‌كند، اما به‌صورت غيرفعال و غيرمستقيم اين گزينه‌ها را به زندگی خود فرامي‌خواند.

هيچكس بيماری را به‌طور مستقيم انتخاب نمی‌كند اما زمانی كه فرد تغذيه ناسالم را انتخاب می‌كند، ورزش را انتخاب نمی‌كند و رقابت‌های كور بر سر مال و منال يا بر سر جاه و مقام را انتخاب می‌كند، درواقع به صورت غيرمستقيم درحالِ انتخابِ بيماری است.

هيچ‌كس به‌طور مستقيم اعتياد را انتخاب نمی‌كند؛ اما فردی كه هم‌نشينی با افراد بی‌مسؤوليت و بی‌هدف و بی‌برنامه را انتخاب می‌كند، به‌صورت غيرفعال درحالِ انتخاب اعتياد است.

كسی ورشكستگی عاطفی را انتخاب نمی‌كند اما وقتی جوانِ ما به‌جای مطالعه تاريخ، دانش و فلسفه به تماشای سريال‌های تلويزيونی وقت‌سوزان مینشيند كه در آن‌ها روابط دختر و پسر با يك لبخند آغاز می‌شود و به‌سرعت به ازدواج می‌انجامد درواقع درحالِ انتخابِ ورشكستگيِ عاطفي است.

هيچكس فقر را نمی‌خواهد؛
اما كسی كه برای بهبود مهارت‌های شغلی و ارتباطيِ خود تلاش نمی‌كند و مديريت زمان و مديريت مالی را نمی‌آموزد به‌طور غيرفعال درحالِ انتخابِ فقر است.
چه يك انسان و چه يك سيستم بزرگ اجتماعی، از زمانی كه از تكامل و رشد سر باز زنند و سكون و ثبات و امنيت را بر رشد، پویایی و خلاقيت ترجيح دهند، مرگ خود را انتخاب كرده‌اند.

حال……..انتخاب با شماست، خلاقيت يا …؟


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.