درحال بارگذاری ...

نقش خانواده در اعتماد به نفس کودک

فوریه 8, 2018 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/02/etemadbenafs.jpg

نقش خانواده در اعتماد به نفس کودک

هر انسانی برای رسیدن به هدف و مقصود خود تلاش می کند و در ضمن این کوشش ها و تلاش ها با موفقیت و شکست نیز مواجه می شود. عده ای پس از یکبار چشیدن طعم شکست ، نا امیدی و مایوس، دست از تلاش بر می دارند و با روحیه ای متزلزل از ادامه فعالیت های سازنده ی خود باز می مانند. در مقابل این دسته از افراد ، کسانی هستند که شکست را پلی برای رسیدن به پیروزی تلقی می کنند و با اراده قوی و مستحکم در برابر کوه مشکلات ایستادگی می کنند. این افراد دارای اعتماد به نفس بوده و هیچ گاه واژه های منفی (( نمی توانم )) یا (( نمی فهمم )) را به کارنمی برند.

 

تعریف اعتماد به نفس:

برخورد بودن از اراده ای قوی ، عزمی راسخ و اطمینان داشتن به توانایی های خود.

بعضی از کودکان از فراگیری برخی درس ها ضعیف تر هستند ولی این به معنای تنبلی یا کودنی آنان نیست. بسیاری از این کودکان درس های دیگری را به خوبی فراگرفته و نمرات درخشانی نیز کسب می کنند. این مسئله دلیل خوبی برای باهوش بودن آنان است. دانش آموزان با کمی دقت و حوصله می توانند ضمن اهمیت دادن به درسی که در یادگیری آن ضعیف هستند ، حوزه ی اطلاعات خود را در درس های دیگر وسعت بخشند و چه بسا در آن درس یا رشته عنوان خوبی بر جای گذارند.

 

نقش خانواده در کسب اعتماد به نفس کودک
کودک نیاز به محبت ، توجه و حمایت خانواده دارد. لذا هر گونه رفتاری که در ارتباط با او از والدین سر می زند ، می تواند در ایجاد یا سلب اعتماد به نفس او موثر واقع شود.

کودکان خردسال مخصوصا بچه ها دوست دارند قطعات و لوازم اسباب بازی خود را از یکدیگر جدا نموده و همه را به دقت بازرسی نمایند والدین گرامی اگر به نقش مهم این کار در شکوفا کردن استعدادهای کودک واقف باشند هیچ گاه او را از انجام این کار منع نمی کنند ( البته در این گونه موارد بهتر است اسباب بازی های ارزان قیمت را در اختیار کودک قرار داد )

برخی از مادران و پدران برای فرزندان خردسال خود دلسوزی نموده حتی تکالیف مدرسه او را انجام می دهند ، این کار نه تنها به امر تحصیل کودک کمک نمی کند ، بلکه لطمه وارد می کند و به شخصیت و اعتماد به نفس او هم صدمه می زند. چنین کودکانی به والدین خود به شدت وابسته شده ، اتکای به نفس را از دست خواهند داد.

والدین باید اجازه دهند که کودک کار خود را انجام دهد و آن ها نیز به گونه ای او را هدایت و راهنمایی کنند. زیرا در غیر این صورت به جای فایده رساندن به او ضرر می زنند و فرزندان خود را به تدریج افرادی بی عرضه بار می آورند.

در محیط منزل می توان با واگذاری برخی مسئولیت های سبک به کودک ، حس اعتماد به نفس را در وی تقویت کنید و به او اطمینان دهید که از عهده ی انجام کارها به خوبی بر می آید. و در سنین بالاتر مسئولیت نگه داری خواهر و برادر کوچکش را به او بسپارید و یا حتی نظافت و شستن لباس های کم حجم را به عهده او بگذارید با این کار مسئولیت پذیری را به فرزندتان یاد می دهید و عزت و اعتماد به نفس او را بالا می برید.

 

 

دلایل عدم اعتماد به نفس

1.کمرویی و خجالت
این افراد در واقع خود را از هر گونه پیشرفتی محروم می دارند. آنان قبل از شروع به هر کاری شکست می خورند و این به سبب ترسشان از شکست است. وقتی شکست می خورند برای موفقیت تلاش نمی کنند. از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند و از حضور در مهمانی ها و مکان های پر جمعیت گریزان هستند. و دچار اضطراب و نگرانی می شوند. و این افراد معمولا در ذهن خود قضاوت دیگران را در مورد برخوردی که از آنان سر زده مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند و دچار اظطراب و ترس می شوند.

 

2.عدم رفاه مالی یا نداشتن وضعیت اقتصادی خوب
این افراد از رو به رو شدن با افرادی که از نظر اقتصادی از آنان بالاتر هستند ، اعتماد به نفس خود را از دست داده و نمی توانند بر رفتار یا صحبت کردن خود مسلط باشند ، لذا ترجیح می دهند با این افراد برخورد نداشته باشند. اکثر اوقات این توهمات ، ناشی از طرز فکر غلط این افراد ایجاد می شود. زیرا ممکن است آن فرد ثروتمند آن قدر متواضع باشد که رفاه مالی خود را وسیله ای برای تفاخر بر دیگران محسوب نکند.

 

3.پایین بودن میزان سواد ( فقر فرهنگی )
افرادی که از لحاظ میزان سواد و معلومات خیلی غنی نیستند از صحبت کردن در جمع اشخاص تحصیل کرده پرهیز نموده یا پاسخ های خود را در چند جمله کوتاه خلاصه می کنند زیرا سخن گفتن با چنین افرادی برایشان مشکل است و از ترس این که مبادا واژه ای را اشتباه تلفظ کنند یا ضمن صحبت کردن با کمبود لغت مواجه شوند ترجیح می دهند به سخنان دیگران گوش فرا دهند. تا اینکه خودشان بخواهند چیزی بگویند.

 

نتیجه می گیریم برای اینکه اعتماد به نفس در کودک شکوفا شود باید به او و نظرات منطقی اش ارج نهاد ، البته در حد متعادلی که باعث به وجود آمدن احساس غرور در وی نشود.

 

بر گرفته از کتاب : کودک و تربیت
اثر : مهدی نیکخو
انتشارات : گلستان ادب


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.