درحال بارگذاری ...

نوجوان های هم جنس گرا

فوریه 21, 2019 0

http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2019/02/نوجوان-های-هم-جنس-گرا.jpg

نوجوان های هم جنس گرا
هر ساله صدها نفر از والدین می فهمند که پسر یا دختر آن ها هم جنس گراست و در اکثریت موارد ، این خبر باعث آشفتگی زیاد والدین می شود .
هر چند آمار نشان می دهد که حدود ۵ تا ۱۰ درصد نوجوان ها این گونه هستند اما ، این آگاهی کمک چندانی به رفع نگرانی این والدین نمی کنند . برای والدینی که آرزوهایشان برای آینده ی فرزندان خود بر باد رفته است ، مخصوصا آن هایی که آرزو داشته اند فرزندان شان یک ازدواج سنتی داشته باشند و برای آن ها نوه هایی بیاورند ، این آمارها به هیچ وجه آرامش بخش نیستند .

در ضمن ، والدین مجبورند با احساس گناه خود هم کنار بیایند . تقریبا همه افراد با پرسش های بدون پاسخی مواجه اند : آیا من کاری کرده ام که باعث این وضعیت شده است ؟ آیا وقتی او بچه بوده ، من رفتاری با او داشته ام که باعث شده است با بقیه فرق داشته باشد ؟ آیا تقصیر من بوده که این طوری شده است ؟ و فلان ..

اگر چه این سوال ها همیشه پیش می آید ، اما سرزنش کردن خودتان کمکی به حل قضیه نمی کند . هیچ کس نمی داند چه عاملی باعث می شود یک نفر هم جنس گرا شود‌ .

اطلاعات موجود در مورد نوجوان های پسر هم جنس گرا نسبتا کم و در مورد دخترهای هم جنس گرا ، حتی باز هم کمتر است .

احتمالا چندین عامل مختلف در ایجاد این شکل تمایل جنسی دخالت دارند . بعضی از این عوامل ممکن است جسمی و مابقی روانی باشند . ممکن است علت این امر از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد . هیچ کس نمی تواند با اطمینان بگوید که چرا یک فرد خاص هم جنس گرا شده است .

در مورد هم جنس گرایی چه می دانیم ؟

بیشتر نوجوان ها گاهی دچار اضطراب می شوند و از خود می پرسند : نکند من هم جنس باز باشم ؟ این امر اغلب در سنین ۱۳-۱۴ سالگی اتفاق می افتد . در این دوره ، نوجوان احساس می کند که یکی از دوستان هم جنس خود را جذاب می بیند یا نسبت به یک معلم هم جنس گرایش پیدا کرده است ، یا در فعالیت های هم جنس بازانه ی انفرادی یا دسته جمعی شرکت می کند .

اما معمولا اضطراب او بی مورد است . این مراحل ، بخشی از مرحله ی کسب هویت جنسی پسرها و دخترها هستند که کاملا طبیعی تلقی می شوند . نوجوان ها در مرحله اولیه یا میانی نوجوانی ، حتی ممکن است با افراد هم جنس خود ، عملی جنسی داشته باشند .

دوباره تکرار می کنیم ، این نوع فعالیت های اکتشافی طبیعی ، نشانه هم جنس گرا بودن یک نوجوان نیستند . اگر نوجوان فعالیت های هم جنس گرایانه را به صورت اختیاری یا تحت فشار خاص انجام دهد ، باز هم دلیل بر این نیست که در بزرگسالی هم جنس گرا شود . از طرف دیگر ، افراد بزرگسال هم جنس گرا ، معمولا در اوایل زندگی ، فعالیت های جنسی با جنس مخالف را تجربه کرده اند .

بنابراین ، در طی نوجوانی ، زمانی که هویت جنسی فرد شکل می گیرد ، نوجوان باید از حمایت والدینش برخوردار باشد . زمانی که هویت جنسی نوجوان ها به صورت یک فرد هم جنس گرا یا فردی که به جنس مخالف گرایش دارد در حال شکل گیری است به آن ها برچسب نزنید .

آیا هم جنس گرایی طبیعی است ؟

در حقیقت ، در اواسط نوجوانی ، بیشتر نوجوان ها به جنس مخالف گرایش پیدا کرده و شروع به برقراری ارتباط با جنس مخالف می کنند . اما اگر پسر یا دختری ، در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی ، خود را هم جنس گرا بداند ، آن وقت چه طور ؟ آیا این رفتار طبیعی است ؟ واکنش شما باید چگونه باشد ؟

اولا ، هیچ دلیلی وجود ندارد که افراد هم جنس گرا از لحاظ روانی بیمار باشند ، البته بسیاری از مذاهب ، هم جنس بازی را غیر اخلاقی یا مغایر با طبیعت می دانند ؛ اما انجمن روان پزشکی آمریکا در سال ۱۹۷۴، هم جنس بازی را در شکل متفاوتی از تمایلات  جنسی درنظر گرفت ، انجمن روان شناسی آمریکا هم یک سال بعد موضع مشابهی را اتخاذ کرد .

اگر چه مدارک موجود هنوز به اندازه کافی زیاد نیستند که بتوان به طور قطع اظهار نظر کرد ، اما بیشترتحقیقات امروزه نشان می دهند که تمایلات هم جنس گرایانه ، در سال های قبل از نوجوانی پایه گذاری می شوند .

بر پایه ی یک تئوری ، یادگیری های اجتماعی پیچیده که در اوایل کودکی ، فرد کم سن را به سمت هم جنس گرایی سوق می دهند . این امر الزاما به این معنا نیست که پسر و دخترهای هم جنس گرا ، در اوایل زندگی ، در فعالیت های هم جنس گرایانه ی آشکار شرکت می کنند ، بلکه به این معنی است که زمینه ی جسمی یا روانی مربوط به هویت جنسی دوران نوجوانی با بزرگسالی آن ها ، احتمالا خیلی زود شکل گرفت

نگرانی والدین درمورد نوجوان هم جنس گرا

گاهی والدین متوجه بعضی رفتارهای شناخته شده  هم جنس گرایانه در نوجوانشان می شوند که با عرف جامعه سازگار نیستند و دچار این شک و تردید می شوند که نکند پسر یا دختر آن ها هم جنس باز باشد .

در بعضی از موارد ، اگر پسری کمی رفتارهای زنانه داشته باشد ، یا یک دختر ، گاهی رفتارهای مردانه ای نشان دهد ، برای بعضی از والدین ، مدرکی برای تایید هم جنس گرایی تلقی می شود . اما احتمال قوی تر این است که مدارک آن ها اشتباه باشد .

بیشتر مردها و زنان هم جنس گرا ، ظاهر و رفتارشان دقیقا متناسب و منطبق با جنسیت آن هاست و علی رغم تمام چیزهایی که شنیده اید ، شما معمولا نمی توانید تنها از طریق نگاه کردن به ظاهر و رفتارهای افراد ، به جهت گیری تمایلات جنسی آن ها پی ببرید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.