درحال بارگذاری ...

نکاتی مهم در مورد ازدواج

اکتبر 17, 2017 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2017/10/تصوير_بزرگ_کاور_1396-07-11.jpg

نکاتی مهم در موردازدواج

ازدواج قراردادی قانونی است که باعث بوجود آمدن خویشاوندی می شود .پیوند زناشویی ، پیوندی آیینی است که در فرهنگ های مختلف طی مراسمی بین زن و مرد برقرار می شود تا به تشکیل خانواده منجر گردد .
حتما شما هم به این جمله بر خورد کرده اید که می گویند ازدواج یک ریسک است هر چقدر هم قبل از ازدواج محتاط باشید و همه جوانب را بسنجید باز مشخص نیست که نتیجه آن ازدواج موفقی باشد ، اما روانشناسان این نظریه را تایید نمی کنند و معتقدند که یک ازدواج موفق مراحلی را می طلبد که گذر موفق از آن مراحل ، خوشبختی را تضمیین خواهد کرد .
ازدواج موفق اتفاقی نیست ، بلکه نیاز به برنامه ریزی دارد و در این امر مهم ، شناخت مقدم بر عشق است . پیش شرط های لازم برای رسیدن به شناخت قبل از ازدواج : مهمترین قدم ، رسیدن به خود آگاهی و طی کردن مراحل خود شناسی است . فرد باید قبل از هر انتخابی الویت های زندگی خود را بشناسد و بر مبنای آن الویت ها دست به انتخاب شایسته و مناسب بزند .
روانشناسان معتقدند فردی می تواند انتخاب شود و دست به انتخاب بزند که مراحل پنج گانه بلوغ (جسمانی ، اجتماعی ، اخلاقی ، عقلانی ، عاطفی و روانی ) را گذرانده باشد .
پژوهش های به عمل آمده نشان می دهد که موفق ترین ازدواج ها آنهایی هستند که زن و شوهر ها روایت های زندگی مشترکی داشته باشند و هر چقدر زن و شوهر بیشتر شبیه هم باشند میزان موفقیت آنها در ازدواج بیشتر است .
زوجها باید در چهار مورد با هم شباهت داشته باشند : اولین تشابه ، تشابه نظام ارزشی است . اگر برای زن ، کسب ثروت و برای مرد ارزش غالب ادامه تحصیل و فعالیت لمی باشد می توان گفت بین آنها در نظام ارزشی تشابه هویتی وجود ندارد .
دومین تشابه هویتی ، به تشابه پایگاه اقتصادی زن و شوهر بر می گردد هر کس روش هزینه کردن خود را بر پایه پایگاه اقتصادی خود یاد گرفته و الگوی ذهنی او در خرج کردن الگوی خانوادگی است .
سومین تشابه ، تشابه اجتماعی است . هر چقدر سطح تحصیلات زن و شوهر نزدیک به هم باشد موفقیت آنها در زندگی زناشویی بیشتر است . تفاوت زیاد در سطح تحصیلات همسران می تواند به عنوان زمینه ای برای بروز اختلاف بعدی مطرح باشد .
چهارمین تشابه ، تشابه فرهنگی است ، هر شهر و روستا یی هنجارههایی را برای خود پذیرفته اند . ممکن است برای مردمی که در آن شهر و یا روستا زندگی می کند پذیرفته نباشد . معمولا ازدواج دو فرد از دو شهر مختلف با آداب و رسوم متفاوت می تواند زمینه ساز اختلاف زناشویی باشد .
نگرش در مورد روابط جنسی
این عامل یکی از مهمترین نشانه های خوشبختی در زندگی زناشویی است .زیرا اگر در این روابط یکی از زوج ها احساس نارضایتی کند و یا زن و شوهر به نتیجه واحدی در این روابط نرسند ، احساس نامنی و ناکامی خواهند کرد .به گونه ای که اکنون یکی ازدلایل اصلی طلاق در بین زوجین عدم رضایت از روابط جنسی و زناشویی است .
نمونه ای از سوالات جنسی که طرفین می توانند از هم سوال کنند .
در دوران مجردی با نیازهای جسمی، جنسی و روحی و روانی خود چه می‌کردید؟
* شما درباره مسأله رابطه جنسی چه دیدگاهی دارید؟
* در مورد جایگاه مسائل جنسی در زندگی زناشویی چه نظری دارید؟
* چقدر در زندگی به رابطه جنسی بها می‌دهید؟ (شناخت مزاج جنسی سرد یا گرم‌ در طرفین)
* چقدر در زمینه مسائل جنسی اطلاعات دارید؟
* از چه منابعی اطلاعات جنسی را دریافت کرده‌اید؟
* به نظر شما نقش اصلی زن/ مرد در رابطه جنسی چیست؟
* به نظر شما انتظارات زن و مرد از رابطه جنسی متفاوت است؟ چرا؟
* نظر شما در مورد جذابیت‌های جسمانی ـ جنسی همسر آینده‌تان چیست؟
* از روش‌های محبت کردن و عشق ورزیدن چقدر اطلاع دارید؟
* آیا خود را به لحاظ جنسی، فردی سالم می‌دانید؟
* چقدر با مشکلات جنسی و انحرافات جنسی آشنایی دارید؟
* انتظارات و سلیقه‌های جنسی شما چگونه است؟
* وجود فرزند چقدر برای شما ضرورت دارد؟
* نظر شما درباره زمان فرزنددار شدن چیست؟ آیا نظر خاصی دارید؟ چرا

تالیف : پروانه قویدل
کارشناس ارشد روانشناسی


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.