درحال بارگذاری ...

نگرانی مالی

فوریه 5, 2019 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2019/02/نگرانی-مالی-1.jpg

نگرانی  مالی

برای اکثر ما پیش آمده که برخی اوقات گرفتار نگرانی مالی شویم، به ویژه وقتی اخبار مدام بر طبل وضعیت بد اقتصادی، نرخ بالای بیکاری، افزایش نرخ بهره و بی ثباتی بازار بورس می کوبند و موقعیت شغلی تان به خطر می افتد. نگرانی های مالی ممکن است باعث شود که احساس بی کفایتی کنید. از بابت شرایط مالی خود شرمسار باشید یا در رابطه با همسرتان دچار تعارض شوید. در واقع، ممکن است به قدری نگران پول و شرایط مالی خود باشید که حتی نتوانید حساب دخل و خرج خود داشته باشید.

دقایقی به سوالات زیر دقت کنید :
پول برایتان چه معنایی دارد؟ درباره پول چه باورهای در ذهن شما نقش بسته است؟ نسبت به میزان درآمد فعلی تان چه احساسی دارید؟ دلتان می خواهد چه طور از پول استفاده کنید؟چه طور پول خرج می کنید؟ در تعریفی که از کارتان دارید، پول کجا قرار میگیرد؟ پول چه نقشی در روابط بین فردی تان ایفا می کند؟ خودتان را با چه کسی مقایسه می کنید؟ چه قدر مایل اید که پول پس انداز کنید؟ چه قدر نگران پول و بحث های مالی هستید؟ چه چیزهایی برای شما ارزشمندند و آیا خودتان را در آن حدی می بینید که بتوانید انتظارات مالی تان را برآورده سازید؟ شما ممکن است متوجه شوید که پول در زندگی تان فوق العاده اهمیت دارد. عزت نفس تان به پول وابسته است و باید پول داشته باشید تا بتوانید بر دیگران تأثیر بگذارید. در واقع، به جای اینکه پول وسیله ای برای رسیدن به اهداف تان در زندگی باشد، به الویت اول زندگی تان تبدیل شده است.

پیامد نگرانی های مالی
اغلب زوج ها نگاه متفاوتی به مسائل مالی دارند و پول در زندگی شان از اهمیت یکسانی برخوردار نیست. به عنوان مثال، یکی از طرفین ممکن است آدم نسبتا اقتصادی باشد، بخواهد به دخل و خرج زندگی رسیدگی کند، برنامه پس انداز را تنظیم کند و ضرورت سرمایه گذاری و خرید های کلان را بررسی کند. همسرش ممکن است با نگاه جسورانه تر به پول، معتقد باشد که مخارج زندگی را می توان با کسب درآمدهای آتی تأمین کرد. بدین ترتیب، وقتی دومی پول خرج می کند، اولی ممکن است به شدت نگران شود و احتمالا کارشان به جر و بحث کشیده شود. با این حال ممکن است نگرانی ها تا حدی قابل قبول باشند.

در آمریکا، وقتی کسی زیاد کار می کند، گفته می شود که فلانی مثل خر کار می کند. در اروپا، اگر کسی برنامه های تفریحی زیادی داشته باشد، می گویند او مثل آمریکایی ها کار می کند. نگرانی های مالی درباره مخارج و هزینه های غیر ضروری باعث می شود که کیفیت زندگی تان به راحتی افت کند؛ زیرا شما باید با کار زیاد بتوانید از عهده بدهی های بسیارتان برآیید. پیامد دیگر نگرانی های مالی این است که عزت نفس تان ممکن است آسیب ببیند. اگر کم کم به این موضوع فکر کنید که من پول کافی ندارم ، بعد از مدتی ممکن است به این نتیجه برسید که آدم شکست خورده ای هستم و از دیگران حقیرترم. این افکار افسرده ساز به اضطراب تان می افزاید و باعث این نتیجه گیری می شود: “نمی توانم بیش از این با این افراد ارتباط برقرار کنم، چون به اندازه کافی، پول ندارم.”

بررسی عوامل نارضایتی مالی شما

هفت عامل اصلی سهیم در نگرانی های مالی تان عبارت اند از:

 •  از محرومیت مالی و فقر دوران کودکی ممکن است شما را نسبت به نگرانی های مالی آسیب پذیر ساخته باشد، بدون توجه به اینکه وضعیت مالی فعلی تان چه قدر بهتر یا بدتر از آن زمان شده است.
 •  اگر برای جنبه مادی زندگی تان معیارهای کمال گرایانه ای داشته باشید، گرفتار نگرانی ها و دغدغه های مالی خواهید داشت.
 • درباره مفید واقع شدن پول در آینده، اغراق می کنید.
 •  دست به مقایسه های سطح بالا یا مقایسه های ناعادلانه می زنید.
 •  معتقدید که برای به دست آوردن پول باید سخت تلاش کنید.
 •  پول برایتان معنای نمادین دارد، مثل امنیت، موفقیت، تلاش، غرور و احساس ارزشمندی.
 •  مدام سطح معیارهای خود را بالا می برید.

باورها و نکاتی کارآمد در ارتباط با پول

 • کمال گرایی مالی، شما را نسبت به هرگونه عدول از انتظارات غیر واقع بینانه، آسیب پذیر می سازد. فهرستی تهیه کنید از فعالیت هایی که در گذشته بیشترین لذت را برایش داشته اید، از جمله فعالیت های ساده و معمولی. معمولا وقتی به فهرست خود نگاه می کنید، تجارب لذت بخش تان از وقت های آزاد و پیش پا افتاده است. یکی از پاد زهرهای کار و تلاش افراطی، برنامه ریزی فعالیت های لذت بخش در فواصل بین ساعات کاری است که ذهن تان را از حالت تک جنبه ای خارج می کند.
 •  به مقایسه های سطح بالا خود توجه کنید. این کار، شما را به ناچار در موقعیتی قرار می دهد که احساس بدبختی کنید و اساسا در نگرانی های مالی تان سهم دارد. یکی از راهبردهای سودمند برای شما این است که شرایط فعلی خود را با زمانی مقایسه کنید که در آمد کمتری داشتید. ممکن است متوجه شوید که وقتی در آمدتان کمتر بود، بیشتر احساس لذت و شادکامی می کردی به جای اینکه پول برای نشان دادن موفقیت، قدرت ، اعتبار یا استعداد خود استفاده کنید، بهتر است تجربه های مهم و اثرگذار زندگی تان را مد نظر قرار دهید.
 •  نهایتا اینکه به تناقض نهفته در کنار گذاشتن مقایسه سطح بالا توجه کنید. وقتی از معیار سطح بالا استفاده می کنید، اصلا اهمیت ندارد که درآمدتان چه قدر است، چون همیشه با کمبود روبه رو هستید. سپاسگزار و قدردان داشته های فعلی تان خواهید بود و کمتر به آینده موهوم دل خوش می کنید. عدول از معیار مقایسه سطح بالا بدین معنا نیست که از بلندپروازی و آرزوهای خود در زندگی چشم بپوشید، بلکه به معنای برنامه ریزی برای پیشرفت در سایر حوزه های زندگی تان است.
 •  طبق برسی های صورت گرفته هرچه مقدار پول افزایش می یابد، میزان خوشبختی افزایش نمی یابد.
  این نتیجه نباید باعث تعجب ما شود. وقتی درباره خوشبختی حرف می زنیم، چه مفهومی در ذهن ما شکل می گیرد؟ احتمالا مفهومی مرکب از آسایش و امنیت. پول، واقعیتی است که ارتباط ما را با این احساسات کم می کند. با پول می توانید چیزهایی را به دست آورید که به شما آرامش می دهد، مثل اقامت در هتلی مجلل یا کلبه ای در حومه ی شهر، اما خیلی عوامل دیگری باعث آرامش ما می شوند، مانند احساس خوب، روابط پایدار، انجام دادن تمرینات ورزشی، داشن باورهای مذهبی، گوش دادن به موسیقی که باعث استحکام رابطه ما با پول نمی شوند. اگر به توضیح بیشتری نیاز دارید، باید بگویم که با پول می توان همه چیز خرید، اما پول باعث آرامش و شادابی نمی شود. در واقع باید بپذیریم که با پول نمی توان خوشبختی را خرید.
 •  به سوالاتی که در ابتدا متن آورده شده است مجددا نگاهی بیاندازید، اگر با توجه به مطالب مطرح شده همچنان پاسخ های گذشته تان را می دهید، احتمالا شما اضطراب یا وسواس مالی دارید،گاهی دغدغه های مالی افراد چنان شدت می گیرد که افراد مدام اضطراب و نگرانی هایی در ارتباط با پول دارند و همین موضوع باعث می شود کیفیت زندگی افراد کاهش یابد و کم کم این دغدغه ها تبدیل به نگرانی های مالی شود برای چنین افرادی توصیه می کنیم از یک روانشناس برای درمان اضطراب خود کمک گیرند که بتوانند آرامش روانی بیشتری را در طول زندگی شان تجربه کنند.

منابع:
_ کتاب درمان نگرانی، نویسنده لیهی مترجم: اندوز و حمیدپور
_ کتاب کمتر نگران پول باشیم از مجموعه کتاب های مدرسه زندگی آلن دوباتن

گرد آورنده : عاطفه پویا / روانشناس بالینی


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.