درحال بارگذاری ...

هنگامی که کودک شما ترسیده چه کار کنید؟

سپتامبر 24, 2018 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/09/هنگامی-که-کودک-شما-ترسیده-چه-کار-کنید؟.jpg

هنگامی که کودک شما ترسیده چه کار کنید؟
شاید شما در این لحظه تعجب کنید که من چگونه می توانم در زمانی که کودکم ناگهان بسیار ترسیده و از انجام هر کاری امتناع می کند ، مانع احساس ترس او شوم؟ پاسخ ساده این است که « شما کاری انجام نمی دهید» از بین بردن تمام اضطراب کودک امکان پذیر نیست . همه ما گاهی مضطرب می شویم و همه ما نیاز داریم که بیاموزیم چگونه با آن برخورد کنیم.حتی اگر مشاهده آن در کودکانمان واقعا سخت باشد ، ما به عنوان یک والد ، گاهی مجبوریم قبول کنیم که کودکانمان مضطرب خواهند شد. هنگامی که کودک به هر دلیلی واقعا بترسد طبیعتا بخشش میزان فراوانی از تماس ، راحتی و امنیت اهمیت دارد.
در اینجا روشی بسیار سازمان یافته برای کمک به فرزندتان در کنترل وحشتش و آغاز آرامش توضیح می دهیم:

رویکرد راه حل محور

استفاده ا ز رویکرد راه حل محور در کنترل اضطراب کودکان دو فایده دارد.اول ، رویکرد ی همکارانه را برای حل مشکلی که شما و فرزندتان هر دو می توانید بر نتیجه آن تاثیر بگذارید، تشویق می کند. دوم استقلال کودکان را در مدیریت کردن اضطراب خودشان به وسیله ی دادن بعضی از مسئولیت ها به آنها تشویق می نماید.شش مرحله برای رویکرد راه حل محور وجود دارد:

1. آنچه را که فرزندتان گفته است، خلاصه کنید:
دقت فهم خودتان از مشکل را بررسی کنید- یعنی مطمئن شوید که شما می دانید فرزندتان در واقع چه منظوری دارد. از بحث و جدال بپرهیزید. به جای آن ، حس همدلی خودتان را با آرامش و دلسوزانه به کودکتان اطلاع دهید.

2. آنچه را که می توانید تغییر دهید را مشخص کنید:
از فرزندتان بپرسید که او می تواند چه چیزی را تغیر دهد-موقعیت ، عکس العمل خودش ، یا هر دو

3. از فرزندتان بخواهید که در مورد تمام روش هایی که از آن طریق اضطرابش ممکن است کاهش یابد ، بارش فکری انجام دهد:
مطمئن شوید که شما مسئولیت تکلیف کودکان را به عهده نمی گیرید.به جای آن به او در دستیابی به پیشنهادات خودش درباره راه هایی برای کاهش اضطراب و ایجاد احساس بهتر، کمک کنید. طبیعتا لازم است شما برای کودکان خردسال تر کار بیشتری انجام دهید. همچنین کودکان را به خاطر طرح هایی که ارائه داده اند ، تحسین نمایید، حتی اگر آن طرح ها واقعا خیلی مفید نبود، آنها را به خاطر تلاششان تحسین نمایید.این حقیقت که آنها همراه با شما در فرایند تلاش برای کاهش اضطرابشان به صورت سازنده و کارا شرکت کرده اند، مرحله بسیار مثبت و مهمی می باشد. فرزندتان را تشویق کنید تا درباره شخصیت کارآگاهی اش فکر کند و تفکر کارآگاهی را به عنوان یک گزینه به کار ببرد.

4. هر ایده یا راهبردی را که فرزند شما به آن دست می یابد ، یکی یکی بررسی کنید:
در مورد هر ایده ، از کودک بپرسید :« اگر تو این کار را انجام دهی چه اتفاقی می افتد؟» اگر کودک نمی دانست ، با ملایمت پیشامد های ممکن را به او متذکر شوید( برای نمونه ، شما بگویید : «من می خواهم بدانم ، اگر تو———را انجام بدهی تا احساس بهتری در خودت ایجاد کنی ، ——- اتفاق می افتد. نظر تو چیست؟ ) به خاطر داشته باشید که هدف اصلی شما تشویق فرزندتان در جهت یافتن راه حل هایی است که به جای اجتناب از موقعیت ، به آن نزدیک شود.
کودک خود را برای تلاش در ارائه نتایج هر راهبرد ، تحسین کنید.

5. از فرزندتان بخواهید راهبردی که بیشترین احتمال را برای گرفتن بهترین نتیجه داد، انتخاب کند:
مدارک تفکر کارآگاهی را به فرزند خود یادآوری کنید. شاید آنها در ترغیب کودک برای ارزیابی هر راهبرد روی مقیاسی از 1( نه اینکه اصلا مفید نباشد) تا 10 ( خیلی مفید) موثر باشند وبه او در انتخاب قوی ترین راهبرد کمک کنند.

6. سپس ، وقتی که فرزند شما قوی ترین راهبرد را امتحان کرد، موفقیت او را ارزیابی کنید:
آن راهبرد را با فرزندتان بررسی کنید و توجه داشته باشید که آن چقدر موفقیت آمیز بود، چقدر سخت بود و کودک چه چیزی از آن یاد گرفت که بتواند برای دفعه بعد به کار ببرد.

منبع:
کتاب: کمک به کودک مضطرب
نویسنده: رانلد راپی، آن ویگنال و…
مترجم: سمیرا رستمی
انتشارات: ارجمند


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.