درحال بارگذاری ...

چه موانعی بر سر راه مسئولیت پذیری وجود دارد؟

ژوئن 28, 2018 0
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/06/چه-موانعی-بر-سر-راه-مسئولیت-پذیری-وجود-دارد؟.jpg

چه موانعی بر سر راه مسئولیت پذیری وجود دارد؟
شاید شما هم موافق باشید که صحبت کردن در مورد پذیرش مسئولیت در زندگی، کار ساده ای ست. اما یک سری موانعی بر سر این راه وجود دارد که بهتر است آنها را تشخیص دهیم.
هر کدام از مواردی که در زیر عنوان می شوند به نحوی مکانیزم های دفاعی اند که توسط مغز ما به کار گرفته می شوند تا از “خودِ” ما محافظت کنند.

 

سرزنش دیگران

وقتی امور برایتان به خوبی پیش نمی رود، آیا فوراً به دنبال مقصر بیرونی می گردید؟
این واقعاً اهمیتی ندارد که مقصر چه کسی است، در هر حال اتفاقی که رخ داده، رخ داده است. سئوال مهم اکنون این است: شما چطور باید به این رویداد پاسخ بدهید؟
متأسفانه، بسیاری از افراد در این تله گرفتار می شوند که در مواجهه با رویدادها و مشکلات، فرد دیگری را سرزنش می کنند. آنها مسئولیت خود را به دوش فرد دیگر قرار می دهند و برای شکستشان دیگری را مورد قضاوت قرار می دهند.
هنگامی که شما فرد دیگری را سرزنش می کنید، تا حدودی احساس کنترل بر اوضاع را به دست می آورید و شاید کمی احساس بهتری می کنید.
اما مسأله بر سر جای خود باقی است، اینکه صرف نظر از اینکه مقصر کیست، شما آنچه را که بایستی انجام می دادید را انجام نمی دهید. الان قدم برداشتن به سمت جلو سخت تر می شود. شما انرژی خود را صرفِ موضوع نادرستی می کنید، هنگامی که می توانید این انرژی را برای پیشرفت به سمت اهدافتان بگذارید، صرفِ خشم و رنجش از انسانی دیگر می کنید.

 

بهانه تراشی

بهانه تراشی هم مشابه سرزنش دیگران است، فقط به جای سرزنش فرد دیگر، شما شرایط محیطی را مقصر می دانید. بهانه تراشی به ما فرصتی می دهد برای فرار از مسئولیت.
پرواضح است که این شیوه ی تفکر سالم نیست. مسئولیت شکست و موفقیت های ما برعهدۀ خود ماست، نه برعهدۀ فرد دیگر و نه شرایط محیطی.
با پذیرش مسئولیت شخصی، ما بیشتر تمایل داریم به سمت موفقیت و حل مسأله گام برداریم.

 

گلایه و شکایت

شکایت، تمرکز بر مشکلات است. شکایت می تواند اوضاع را بدتر از آنچیزی که واقعاً هست جلوه دهد، و باعث می شود شما جنبه های مثبت قضیه را نبینید. هر چه گلایه و شکایت بیشتر، فرار ما از پذیرش مسئولیت ساده تر است. اگر به گفته های رایج و روزمره هم نگاهی بیندازیم می بینیم که به عنوان مثال “هوا خیلی سرد شده” به طور معمول جایگزین جملۀ “بهتره لباس گرمتر بپوشم” شده است.

 

رفتن در نقش قربانی

هنگامی که شما دیگری را سرزنش می کنید، بهانه تراشی می کنید، و شکایت می کنید، شما ممکن است ذهنیت قربانی را پیدا کنید.
ذهنیت قربانی، درست نقطۀ مقابل مسئولیت پذیری است. در حقیقت، ایفای نقش قربانی به معنای تسلیمِ شرایط محیطی و کنترل عوامل بیرونی شدن است. این ذهنیت باعث می شود افراد در زندگی شان از تلاش دست بکشند، چرا که فکر می کنند هیچ قدرتی ندارند. هرکسی در زندگی ممکن است به طور موقت احساس قربانی بودن را کرده باشد، اما کار ما اینست که نگذاریم این احساس تداوم پیدا کند و طولانی شود.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.