درحال بارگذاری ...

چگونه بعد از یک شکست بلند شویم؟

مهر ۲۹, ۱۳۹۸ 0
.gif

چگونه بعد از یک شکست بلند شویم؟

شکست و اتفاق های ناگوار  ممکن است به صورت اشکال مختلف مانند : بیماری، از دست دادن نزدیکان، طلاق، ناباروری، سو استفاده های جنسی و جسمی و  بلایای طبیعی.
چنین اتفاق های دردآور ممکن است برای هر انسانی در هر جایگاهی پیش بیاید.

Amy vigliotti  دکتری روانشناسی می‌گوید : در طی سال های فعالیت خود به عنوان روانشناس، به این قضیه یقیین پیدا کرده که انسان ها ظرفیت بسیار بالایی برای انعطاف پذیری دارند. یعنی انسان می‌‌تواند در برابر حوادث و اتفاقات ناگوار بلند شود و دوباره شروع کند.

تجربه نشان داده که افرادی که در برابر مشکلات دوباره روی پای خود می‌ایستند کسانی هستند که یک ویژگی مهم دارند؛ آن هم حمایت روحی و روانی اطرافیانشان است. که اطرافیان ممکن است خانواده نزدیک، اقوام یا حتی دوست های آنها باشند.

در واقع کاری که این افراد انجام می‌دهند، استحکام بخشیدن به شخصیت فردی است که یک شکست یا اتفاق ناگوار را تجربه کرده.

فهم درست واکنش های روانی در مقابل مشکلات

حوادث ناگوار برای ما زمانی رخ می‌دهد که ما خود را ناگهان در یک موقعیتی می‌یابیم که هیچ وقت به آن فکر نمی‌کردیم یا نمی‌توانستیم چنین شکستی را تصور کنیم.

طبیعی است که چنین شرایطی زمانی که برای هر فردی پیش می‌آید او را آسیب پذیر و ضعیف می‌کند و به او حس نا امنی القا می‌کند.

طبیعتاً چنین شرایطی دید او را نسبت به زندگی و اطرافش عوض می‌کند و باعث می‌شود احساس بی کفایتی در زندگی و اهدافش داشته باشد. چنین رویداد هایی او را نسبت به شرایطش نا امید می‌کند و این غم می‌تواند هفته ها و چند ماه ادامه پیدا کند.

چنین واکنشی در روانشناسی نسبت به حوادث طبیعی است و ما آن را در روانشناسی اختلال نمی‌دانیم. این نشانه ها در مورد ضعف شخصیت نیست و اگر فرد چنین واکنش هایی را نشان داد در حال طی کردن دوران بحرانی حادثه رخ داده است و بسیار طبیعی است.

همیشه در مقابل آسیب، استحکام است؛ در مقابل نا امیدی، امید است؛ در مقابل ضعف، قدرت است؛ و بالاخره در مقابل شکست یک پیروزی است.

کلید موفقیت و شکوفا شدن، یافتن نقاط مفید در مقابل نقاط ضعف و تمرکز روی این نقاط مثبت است.

افکار منفی را کاهش دهید !

برای همه ما پیش آمده که گاهی فکر هایی به ذهنمان می‌آید که برای ما اضطراب و نگرانی به همراه دارند و اینگونه خود را در وضعیت بدی می‌یابیم و شرایط اکنون خود را نیز به همان شکل فاجعه آمیز می‌بینیم. الگوی فکری این شرایط (( افکار فاجعه آمیز )) نام دارد.

فردی که متحمل آسیب شده دائم شرایط را بد تصور می‌کند و اینگونه افکار به سراغش می‌آید. گویا قرار است تمام شرایط بد باشد.

راه حل اینگونه تفکر ها این است که از خود بپرسید چه مقدار از این افکار واقعی است و بر اساس منطق اتفاق می‌افتد؟

تکرار این سئوال از خود به شما یادآوری می‌کند که قرار نیست تمامی افکار منفی در ذهنتان برای شما پیش بیاید و واقعا اتفاق بی‌افتد.

نوع دیگری از نگرش بعد از این شرایط نگرش(( همه یا هیچ )) می‌باشد.

طبق این نگرش برای مثال شما اگر یک ارائه داشته باشید و یک نفر از شما انتقادی بکند شما به این باور دارید که تمامی نظرات داوران برای شما منفی است و شما کار خوبی ارائه ندادید. شما در این شرایط قضاوت همه را در برابر خود منفی می‌بینید.

در چنین شرایط سختی، شما احتیاج به تفریح، استراحت، سرگرمی، معاشرت با دوستان و مدیتیشن دارید تا بتوانید اثرات حادثه را کمتر کنید و با دید سالم تری نسبت به اطراف خود بنگرید.

نشست های مایندفولنس ( ذهن آگاهی) نیز می‌تواند کمک شایانی به وضعیت شما بکند.

این گونه نشست ها استرس و اضطراب را از شما دور می‌کنند.

همچنین در این دوره ها شما می‌توانید استحکام و قدرت شخصیت خود را دوباره بدست آورید.

برای گذر از این شرایط استرس زا و مضطرب کننده، پیشنهاد شده احساسات خود را بنویسید. تمام چیز های آزار دهنده موجود در ذهن خود را روی کاغذ بیاورید و اجازه دهید ذهن شما یک برون ریزی داشته باشد.

همه آدم ها در زندگی خود مسائل و مشکلاتی دارند که دوست دارند با افرادی که به آنها اطمینان دارند درمیان بگذراند. این افراد تنها کافی است یک شنونده خوب باشند و به درستی گوش بدهند و همدلی کنند.

منبع : psychologytoday
گردآورنده : آریا شاه رستم بیک

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.