درحال بارگذاری ...

چگونه در تمامی کار ها با انگیزه باشیم؟

مهر ۲۹, ۱۳۹۸ 0
چگونه انگیزش را افزایش دهیم؟
امروزه بسیار این موضوع مورد سئوال قرار می‌گیرد که چگونه همه کار ها را با اشتیاق انجام بدهیم؟ چگونه می‌توانیم برای هر یک از مسئولیت هایمان به روشی عمل کنیم که با انگیزه و خلاق باشیم؟ چگونه می‌توانیم انگیزه خود را ثابت نگه داریم؟

و اما سئوال اصلی :

انگیزش چیست؟

دانستن این موضوع که ماهیت انگیزش چیست و چه کمکی به ما می‌کند، می‌تواند کمک شایانی در رسیدن به هدف، یعنی افزایش انگیزه داشته باشد.

  • انگیزش یعنی نیروی محرکه برای انجام عمل

تا زمانی که میزان این نیرو بالا باشد، عمل نیز بالاست و زمانی که میزان این نیرو پایین باشد عمل کمتر صورت می‌گیرد یا به عبارت بهتر انگیزه کمتر می‌شود.

اگر بخواهیم مثال ساده ای را مطرح می‌کنیم می‌توانیم نیاز به آب و تشنگی را مطرح کنیم، به این صورت که شما زمانی که تشنه هستید نیرو محرکه بالاست و انگیزه برای نوشیدن آب دارید، حال زمانی که آب را می‌نوشید، میزان انگیزه شما برای نوشیدن آب به مرور زمان و به صورت منحنی کاسته می‌شود، بنابراین با نوشیدن دو لیوان آب، دیگر به نوشیدن ادامه نمی‌دهیم.

به همین شکلی که شرح داده شد انگیزه برای تمامی کار ها و مسئولیت های ما چنین عمل می‌کند.

با آگاهی از ذات انگیزش و کارکرد آن، حال می‌توانیم برای افزایش آن اقدام هوشمندانه انجام دهیم.

چگونه انگیزش را افزایش دهیم؟

این پرسشی است که ذهن بسیاری از افراد جامعه را درگیر خود کرده چرا که همگی این تمایل را دارند که بیشترین بازده در کار های روزمره را داشته باشند.

خب اما پاسخ به این سئوال : انگیزش ارتباط تنگاتنگی با هدف دارد؛ می‌پرسید چگونه؟

اگر خوب دقت کنیم همه ما برای هدفی تلاش می‌کنیم و می‌توانیم تقریبا بگوییم فردی نیست که بدون هیچ هدفی تلاش کند. ممکن است افرادی را پیدا کنید که برای هدف (( خاصی )) تلاش نکنند و به صورت کلی برای خوب بودن تلاش کنند.

حال کدام شیوه تلاش بهتر است؟

هدف کلی یا هدف جزئی

همانطور که بیان شد، هدف جز اصلی و جدا نشدنی از انگیزش می‌باشد.

اینکه هدف کلی برای بهتر شدن مناسب است یا جزئی را طبق یک مثال برای شما توضیح خواهم داد. فرض کنید شما می‌خواهید در ۲۰ سال آینده فردی ثروت مند شوید. خب قطعا دو گزینه دارید یا تحصیل را کنار بگذارید و شروع به کار کنید یا تحصیل را ادامه دهید و در رشته مربوطه شروع به کار کنید.

فارغ از درست یا غلط بودن رها کردن تحصیل شما یکی از این دو گزینه را انتخاب می‌کنید. به سمت آن حرکت می‌کنید و جلو می‌روید. همانطور که بیان شد انگیزه یک عامل پویا است و ممکن است در طی زمان کاسته یا افزوده شود. فرض کنید ۱ سال سمت هدف حرکت کردید و طبیعتا عنوز به پول نرسیدید! پس باید ادامه دهید. اما به دلیل سختی کار شما خسته شدید درآمد کم در سال های اول شما را نسبت به ادامه مسیر بی انگیزه کرده و احتمالا دیگر هدف ثروت مند شدن جذابیتی برای شما ندارد!

حال تصور کنید که شما برای خود برنامه ریزی کردید که در طی یک سال در یک شرکت شروع به کار کرده و در طی همان سال اول ترفیع خود را از رئیستان بگیرید. با رفتن و پیدا کردن شغل اولین هدف شما برآورده می‌شود و انرژی و اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد. حال انرژی شما افزایش یافته می‌توانید به خوبی برای سال اول کاری خود تلاش کنید و موفق بشوید.

بعد از برآورده شدن هدف دوم، حال شما برای برنامه ریزی و افزایش حقوق می‌توانید برنامه ریزی کنید. بعد از افزایش حقوق باز انگیزه شما افزایش یافته می‌توانید به یک ایده خوب و یک شراکت خوب باشید. به همین ترتیب شما روز به روز به هدف های خود می‌رسید و انرژی شما زیاد می‌شود.

از هدف های کوچک استفاده کنید و یاد این ضرب المثل معروف بیفتید که : سنگ بزرگ علامت نزدن است!

ساختار ذهن ما و انگیزش به این صورت است که باید مورد تشویق قرار بگیرد تا دارای انرژی و اعتماد به نفس برای انجام بقیه کار ها بشود. پس هدف های کوچک و کوتاه مدت انتخاب کنید تا بتوانید موفق بشوید و انرژی ادامه مسیر را داشته باشید و جا نزنید.  

گردآورنده : آریا شاه رستم بیک
منبع : کتاب انگیزش و هیجان نوشته جان مارشال ریو
چگونه

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.