درحال بارگذاری ...

چگونه می توانیم شنونده ی خوبی برای همسرمان باشیم؟

دسامبر 7, 2017 1
http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2017/12/shenavandekhoob.jpg

چگونه می توانیم شنونده ی خوبی برای همسرمان باشیم؟

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که به حرف های همسرتان گوش داده باشید و احساس کنید شنونده ی خوبی هستید؟ ولی در عین حال همسرتان بر خلاف نظر شما معتقد است که شما اصلا شنونده ی خوبی نیستید!

حال چند توصیه مفید و کارساز در ارتباط با این مطلب ( شنونده ی خوبی باشیم ) ذکر می کنیم:
1- هنگامی که همسرتان مشغول ابراز افکار و احساسات خود است صحبت هایش را قطع نکنید.
2- هنگامی که همسرتان می خواهد با احساساتش تماس بر قرار کند صبور باشید.
3- به همسرتان بگویید که او را درک می کنید.
4- همسرتان را لمس و نوازش کنید.

*توصیه ی اول برای شنونده ی خوب بودن:
مرد ها نیاز دارند به هنگام صحبت کردن تمرکز داشته باشند زیرا برای آن ها انجام چند کار به شکل همزمان دشوار است. هنگامی که صحبت های مردی را قطع می کنید یعنی به طور موقت تمرکز او را نسبت به احساسات و عواطفش مختل می کنید. هنگامی که همسرتان می خواهد به احساسات خود نظم و ترتیب دهد که بتواند آن را بیان کند شما شروع به صحبت می کنید و تمرکز او را به هم میزنید که این کار با فرایند تفکر او تداخل می یابد و او تحت فشار قرار می گیرد که به حرف های شما گوش دهد لذا تمرکزش را از دست می دهد و از دست شما ناراحت می شود. مرد ها هدف مدار هستند و به خط مستقیم فکر می کنند و نمی توانند مانند زن ها دایره وار فکر کنند. بنابر این وقتی در حین مکالمه او صحبت می کنید این کارتان را مانعی بر سر راه رسیدن به هدف خود میبیند. چنانچه این حقایق را کنار هم بگذارید متوجه خواهید شد که چرا مردها از این که صحبتشان را قطع کنید ناراحت می شوند.

*توصیه ی دوم برای شنونده ی خوب بودن:
الگوی احساسات به شما کمک می کند که از احساست نا خوشایند بیرون آید و دوباره احساس عشق کنید.
6 لایه احساسی عبارتند از:
1- خشم و سرزنش و انزجار
2- رنجش و غم و یاس
3- ترس و نگرانی و نا امنی
4- تاسف و درک و مسئولیت
5- هدف و راه حل و آرزو
6- عشق و تحسین و بخشش

از مغز به قلب خود بروید : همانند یک آسانسور از مغز به دلتان بروید یعنی از بالاترین طبقه احساسات که عبارت است از خشم و سرزنش به پایین ترین طبقه که عشق و درک است بروید.
احساسات واقعی خود را درک کنید و و به تمامی سطوح 6 گانه احساسی نگاه کنید باید از طبقه اول شروع کنید و یکی یکی طبقات را طبق الگوی احساسی پایین بروید و احساسات مربوط یه آن طبقه را ابراز کنید.
کسب مهارت در ابراز احساسات بدین معناست که احساسات خود را در هر طبقه با خود و همسرتان در میان بگذارید.
زبان احساس و عواطف برای مردها مانند یک زبان دوم است در حالی که برای زن ها به مانند زبان اولشان است. پس به او وقت بدهید تا با الگوی احساسی تماس بر قرار کند و او را سرزنش نکنید بلکه در این راه به همسرتان کمک کنید و او را تحسین کنید تا عواطف و احساسات خود را تخلیه کند. به هنگام ابراز احساسات به یکدیگرخودتان نیز از الگوی احساسات تبعیت کنید.

*توصیه ی سوم برای شنونده ی خوب بودن:
اگر نشان دهید احساسات همسرتان را درک می کنید آن ها نیز احترام بیشتری برای احساسات شما قائل می شوند. سعی کنید فعالانه به صحبت های همسرتان گوش دهید و برخی اوقات گفته هایش را تکرار کنید.
به همسرتان نشانه های بینایی و گفتاری نشان دهید به طور مثال : در هنگام صحبت کردن همسرتان به او نگاه کنید و سرتان را به علامت تایید گفته هایش تکان دهید. این کار باعث می شود که او احساس کند خوب به گفته هایش گوش می دهید.

 

*توصیه ی چهارم برای شنونده ی خوب بودن:
نوازش جسمانی باعث می شود همسرتان صمیمیت و نزدیکی بیشتری با شما احساس کند. البته لازم به ذکر است این رفتار نباید بیش از حد تکرار شود. در کنار همسرتان نشستن و دست او را گرفتن احساس صمیمیت بین شما را افزایش می دهد و مکالمات احساسی را بین شما برقرار می کند.
*در پایان امید وارم این روش ها را با همسرتان تجربه کنید تا بتوانید برای یکدیگر شنونده بهتری باشید.

 

بر گرفته از کتاب : رازهایی در باره مردان
اثر : باربارادی آنجلیس
مترجم : هادی ابراهیمی


یک دیدگاه

  • محمد علیجانی

    دسامبر 9, 2017 در 10:06 ق.ظ

    بسیار عالی.
    برای اینکه من (مرد) بتوان سریعتر به حالت قبلی ، یعنی حالت احساسی در گفتمان برگردم رو کاملا صحیح فرمودید ، راه کار بازگشت به حالت قبل رو چه می دانید؟

    پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.