درحال بارگذاری ...

چگونه می توان بهترین و کارآمدترین کارمندان را استخدام کرد؟

جولای 8, 2018 0

http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2018/07/مشاوره-صنعتی-و-سازمانی.jpg

چگونه می توان بهترین و کارآمدترین کارمندان را استخدام کرد؟
یک شیوه که بسیاری از شرکت ها به هنگام استخَدام اعمال می کنند، به این ترتیب است: فهرستی از ویژگی های مورد نظر خود را _ عملی ، تجربی ، ذهنی و عاطفی تهیه می کنند. سپس به جای آنکه از مصاحبه شونده سوال شود که آیا دارای این ویژگی ها است یا خیر؟ که البته پاسخ او به این سوال مثبت خواهد بود! یک سری وظایف عملی به او محول می نمایند. هنگامی که هریک از این وظایف را انجام داد، با مشاهده ی روش غیرکلامی او، مهارت وی را محک می زنند. با این شیوه در عمل اطلاعات دقیقی درباره ی نحوه ی عملکرد او بدست می آورند.

 پی بردن به فاکتور نظم

درحین مصاحبه جعبه ای از لوازم التحریر گوناگون در اختیار شخص بگذارید و از او بخواهید که آن را مرتب کند، آن گاه به دقت به حرکات او بنگرید. آیا او می داند کدام اشیا را باید در کنار یکدیگر قرار دهد؟ آیا از گیره های کاغذ و پوشه برای جمع آوری کردن اشیا استفاده می کند؟ آیا وسایل را به دقت جمع می کند و گوشه های جعبه را صاف می کند؟ آیا مرتب کردن یکی از اشیا را فراموش می کند؟

 پی بردن به اهمیت فاکتور زمان

 یک کار عملی ساده، مثل بایگانی را به شخص واگذار کنید و مهلتی را تعیین نمایید طوری که هر قدر هم که با سرعت کار کند، آن را به پایان نرساند. در این راستا آنچه را باید مدنظر داشته باشید، به اتمام رساندن کار نیست، هرچند موضوع را به او گوشزد نمی کنید.در عوض دقت کنید که آیا وقتی دقایق سپری می شوند روی راندمان کاری او تاثیر می گذارند؟ آیا وسایل از دستش می افتند و موجب عذرخواهی او می شود؟ آیا وقتی فرصتی برای به پایان رساندن کار باقی نمانده، از سرعت خود می کاهد؟ آیا برای آن که کار انجام شود، شتابزده و با بی دقتی عمل می کند؟

پی بردن به فاکتور روحیه ی همکاری و تعاون

در این صورت از او بخواهید کاری را به طور مشترک با فرد دیگری انجام دهد و به طور شفاف توضیح دهید که این یک کار مشترک است و همان مهارت کلیدی است که به دنبال آن هستید. حیرت انگیز آن که با وجود چنین تذکری، متقاضیان به روش های گوناگون عمل می کنند. آیا داوطلب مورد نظر با حرکاتی خصمانه و لحنی تند مانع از کار فرد دیگر شده تا خود، کار را به پایان برساند؟ آیا با چهره و لحنی دلگرم کننده، فرد دیگر را برای انجام دادن ان کار ترغیب می کند؟ آیا به حالتی دوستانه می خندد و صحبت می کند، اما به بهای وظیفه ای که به او محول شده است؟


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.