درحال بارگذاری ...

کمال‌گرایی یا کامل‌گرایی؟

شهریور ۲۵, ۱۳۹۸ 0

http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2019/05/کمال‌گرایی-یا-کامل‌گرایی.jpg

کمال‌گرایی یا کامل‌گرایی؟
همواره در فرهنگ کشور های پیشرفته کمال‌طلبی به وفور یافت می‌شود. در انسان ها به صورت فطری پیشرفت و حرکت به سوی کمال‌گرایی وجود دارد.

درباره‌ کامل‌گرایی

کامل‌گرایی صفتی است که تمام روند زندگی را به سمت بی‌نقص بودن می‌برد. افکار کامل‌گرایانه به سمتی می‌رود که فرد درباره‌ هر موضوعی آرمانی فکر می‌کند. خواسته این افراد این است که همه چیز در بی‌نقصی کامل انجام شود و بدون ایراد باشد.کامل‌گرایی را می‌توان مسیری مستقیم به سمت حال بد دانست.حتی در نظر این افراد دیگران نیز باید کامل باشند.

آسیب های کامل‌گرایی

طبق تحقیقات صورت گرفته، کامل‌گرایی همراه با افسردگی و اختلالات خوردن می‌باشد. درواقع این مشکلات سرآمد و بازتاب کامل‌گرایی هستند. شخص سعی در کامل دیدن همه چیز دارد و زمانی که محیط پیرامون خود و افراد را کامل نمی‌یابد دچار اضطراب شده که اضطراب ارتباط مستقیم با افسردگی و اختلالات خوردن دارد.

بعد دیگر مشکلات فردی کامل‌گرایی این است که این افراد همیشه در ذهن ناهوشیار خود از خود انتظار موفقیت دارند. اما این آدم ها هم مانند دیگران در زندگی شکست را تجربه می‌کنند. این افراد توقع شکست را ندارند و اثر منفی شکست در ذهن آنها چند برابر می‌شود. در واقع این افراد دوبار شکست می‌خورند؛ یکبار در مسیر هدف و یکبار در ذهن خود شکست می‌خورند. باید به این افراد یادآوری شود که قسمت زیادی لذت پیشرفت و انجام هدف در مسیر آن است. درواقع باید از لحظه لحظه مسیر لذت ببریم. به یاد داشته باشیم که نمی‌توانیم کنترل همه قسمت های زندگی را در دست داشته باشیم قرار نیست زندگی با تمام و کمال همکاری کند و ما با هیچ چالشی مواجه نشویم. به یاد داشته باشیم که ماهم مانند دیگران می‌توانیم اشتباه کنیم. ایرادی ندارد اگر ما هم در بعضی مواقع بهترین و موفق ترین فرد موجود نباشیم. اول بودن عالی است اما دوم شدن خیلی خوب است! ایرادی ندارد اگر همیشه اول نیستیم.

روند فزاینده کامل‌گرایی
جالب است بدانید به طور میانگین در ۳۰ سالگی و همینطور از جوانی کامل‌گرایی شروع به افزایش می‌کند.
این افزایش در افراد مختلف به سه صورت روی می‌دهد:

  1. در این حالت فرد سعی می‌کند که خودش در تمام جنبه ها کامل باشد و تمامی کار هارا با کیفیت عالی و کامل ترین شکل ممکن انجام دهد .
  2.  کامل گرایی که در آن فرد سعی می‌کند بر دیگران بی‌نقص بودن را تحمیل کند. در واقع آنها را وادار می‌کند که تمامی کار ها را در بهترین شکل انجام دهند؛
  3.  در حالت سوم، فرد کامل گرا از جامعه و از تمامی افراد جامعه انتظار دارد که کامل باشد. هر موجودی در محیط پیرامونش باید کامل باشد.

تمامی این حالات اگر کنترل نشوند و به صورت فزاینده پیش روند، به صورت اعمال و افکار وسواسی جلوه می‌کند.

آیا کامل گرایی می‌تواند مفید باشد؟

با توجه به مطالب گفته شده، حتما تا الآن تصور کرده اید که کامل گرایی عاملی مخرب است.
اما نکته رعایت تعادل در اینجا کاملا صدق می‌کند.
بیایید دقیق تر بررسی کنیم.
کامل گرایی چراغی برای روشن کردن راه است. می‌پرسید چطور؟ به این صورت که کامل گرایی در واقع چراغی است که راه ما را روشن می‌کند. چطور فردی می‌تواند پیشرفت کند در صورتی که تمایل به کامل شدن خود نداشته باشد؟ چطور فرد آزمون های سخت تحصیلی را برای ورود به دانشگاه تحمل می‌کند؟ انگیزه موارد ذکر شده از کامل گرایی درون افراد سرچشمه می‌گیرد.
کامل گرایی چراغ روشن کننده مسیر است نباید اجازه دهیم آنقدر نور این چراغ زیاد شود که اجازه دیدن مسیر را به ما ندهد.
یادآور شدن این موضوع که هرکدام از ما انسان هستیم و اجازه داریم اشتباه کنیم، می‌تواند به ذهن ما کمک کند تا بیش از حد اندیشه کامل گرایی را در سر نپرورانیم.

گرد آورنده: آریا شاه رستم بیک


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.