درحال بارگذاری ...

کودک مضطرب

فوریه 16, 2019 0

http://www.baharps.com/wp-content/uploads/2019/02/کودک-مضطرب.jpg

کودک مضطرب
ترس،نگرانی و اضطراب در کودکان می تواند شکل های به خود بگیرد.تمام کودکان ترس ها و فوبی ها را در دوره های خاص زندگی شان تجربه می کنند و این قسمتی بهنجار از فرایند بزرگ شدن و رشد می باشد . به عنوان مثال: ما می دانیم که کودکان خردسال تر در همان زمانی که شروع به ترس از غریبه ها و افراد جدید می کنند ، از جدایی از مادرشان نیز می ترسند.

در سال های نوجوانی،کمرویی وخجالت بسیار شایع است و اغلب به بخش رنج آوری از بلوغ تبدیل می شود.این ترس ها پیش می آیند و معمولا فقط بخشی از فرایند تحولی بهنجاری هستند که ما گذرانده ایم.اما گاهی اوقات،ترس ها وموضوعات نگران کننده می توانند به حدی برسند که شروع به ایجاد مشکل برای کودک کنند.بعضی از کودکان ترس ها و نگرانی ها را با درجه بیشتری از دیگر همسالانشان احساس می کنند.

انواع اضطراب در کودکان

 • ترس های خاص

کودکی که دارای یک ترس خاص است از یک موقعیت یا شی خاص می ترسد،معمولا خیلی تلاش می کند تا از تماس با چیزی که او را می ترساند،دوری کند مانند:ترس از تاریکی،سگ،گربه،تزریق….

 • اضطراب جدایی 

ترس از دور بودن از مراقب اصلی،اغلب مادر کودک می باشد.کودکان دارای اضطراب جدایی به هر دلیلی از مراقب اصلی خود جدا شوند ، ناراحت وآشفته می گردند.

 • اضطراب فراگیر 

یک تمایل کلی به نگران و مضطرب بودن در مورد بسیاری زمینه های زندگی . آنها درباره بسیاری مشکلات عمومی از قبیل سلامتی،تکلیف مدرسه،دزدها….نگران هستند.

 • اضطراب اجتماعی

به ترس و نگرانی در موقعیت اجتماعی که کودک مجبور است با افراد دیگر تعامل کند . معمولا این کودکان با عنوان خجالتی توصیف می شوند.

مشکل اصلی ترس از این است که آنها تصور می کنند افراد دیگر درباره آنها بد فکر خواهند کرد ، واز تعامل با مردم ، ملاقات با افراد جدید ، صحبت کردن با تلفن….اجتناب می کنند.

راهکارها وپیشنهادها برای مقابله با اضطراب کودکان:

 1. والدین حس اعتماد به نفس و خودباوری را در کودکان تقویت کنند.
 2. از بحث،نزاع و دامن زدن به اختلافات خانوادگی به شدت خودداری کنند.
 3. اشتباهات گذشته کودکان را به رخ آنان نکشند(سرکوفت زدن،تحقیر کردن).
 4. از مقایسه کودک با دیگر کودکان اجتناب کنند.
 5. از تنبیهات بدنی به شدت خودداری کنند.
 6. به تفریحات و سرگرمی های کودکان بها دهند(روزی حداقل نیم ساعت با کودکان همبازی شوند).
 7. برای کودکان فعالیت های آرامش بخش برنامه ریزی کنند(ورزش،یوگا،نقاشی).

گرد آرونده: ساناز خاکعلی/ روانشناس


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق این سایت برای کلینیک روانشناسی بهار محفوظ و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع میباشد.